| BogdanStefanFB a întrebat:

Vreau să curăţ o cruce din cimitir a familiei, pe care s-a pus mușchi. Crucea este de marmură, și vreau și să rescriu textul de pe cruce, care s-a cam șters. Deci am două întrebări:
1. Cum pot curăţa mușchiul de pe cruce, este destul de veche (100 și ceva de ani), n-a mai fost curăţată până acum, și de aproape se vede așa, ca și cum sunt multe pietricele mici, puse una lânga alta.
2. Cu ce pot să rescriu textul de pe cruce? Gen, cum sunt la crucile acestea noi, cu ceva negru în conturul literelor gravate. Pot contura literele singur sau e nevoie de cineva specializat? Mă gândesc la cei care fac cruci că ar putea face asta.
Mulţumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Curatarea ideala se face prin sablare cu nisip (exista firme specializate).
Pentru umplerea si/sau conturarea cuvintelor ar fi bine sa apelezi la cineva cu mana calificata, ca sa nu strici bunatate de gravura.
Deci, daca acea cruce de marmura are valoare sentimentala mare (asa cum banuiesc), te sfatuiesc sa apelezi la cei calificati.

| MedionTcO a răspuns:

Recomand sa apelezi la cei in domeniu. Da, cei care fac cruci se ocupa si cu asa ceva.