| GalinaBlanca a întrebat:

Vreau sa imi raspunda la urmatoarele intrebari un satanist.Dar vreau sa imi raspunsa sincer.Si acel satanist care imi va raspunde sa cunoasca bine tot legat de aceasta religie : Satanismul. Este adevarat ca vrajitoria este un ritual satanic si ca nu are legatura cu Dumnezeu? ( asa cum spun vrajitoarele). este adevarat ca Icoanele, crucea si toate celelalte obicete bisericesti folosite de vrajitoare sunt doar "o masca " spre a-i insela pe oameni ca cer ajutorul lui Dumnezeu dar de fapt se fac datori lui satana? Si vreau sa mai imi psuneti de ce vrajitoarele afirma sus si tare ca lucreaza cu Dumnezeu? (cand evident nu este asa)

11 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Pai in primul rand satanismul se imparte in 3 categori;
-traditional (aici e religie, si din cate imi amintesc parca a aparut in mesopotania)
-modern (dupa parerea mea merge pe aceiasi premiza cu ateismul; zeul esti tu ca fiinta. Nu are de aface cu divinitatea sau cu dracu. pur si simplun tu esti propriu tau zeu... restul gasesti pe net )
-rebel (mai mult se dau mari)

satanismul nu are de aface cu RAUL!

LaVey a intemeiat biserica satanista. Ca si crestinismul, LaVey a copiat niste paragrafe din alte religii si a creat ''biblia satanista''. Ele existau demult si din cate stiu sant in numar de 5.

Si acum iti raspund la intrebari:
1. Vrajitoria (din Romania) NU este un ritual satanic. Fiecare religie are cate un ritual. Este o inventie facuta de crestinism. Si Solomon invoca demoni si spirite.
NOTA: un vrajitor POATE lucra;, cu chimicale, cu plante, demoni, ingeri, spirite, natura, vreme, zeitati...

2. DA ai dreptate e un paravan. daca vezi in casa unui violator 100 de icoane, inseamna ca e bun la suflet?
Vrajitori pot fi si shamanii de pe tot globul asta. Si Merlin era vrajitor, numai vb de Harry Potter.

3.Pai ca sa pacaleasca lumea.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Uite ce am gasit pe internet

Satanismul, dupa cum am precizat de nenumarate ori reprezinta modul liber de a gandi, nu inselaciunile oferite de religiile bazate pe altruism. Din acest motiv satanistii sunt diferiti, au moduri diferite de a percepe realitatea, magia s.a.m.d. Dar daca stam sa ne gandim totul se reduce la numele Satana, un nume care a primit aproape toate infatisarile; de la bestie la salvator, de la prost la inteligent. Fiecare infatisare primind o noua grupare satanista care are tendinta de a o urma. Ideal ar fi sa se gaseasca o forma a Satanismului care sa fie atat de complexa incat sa cuprinda toti satanistii. Pentru ca acest lucru nu este posibil vom trece mai departe la a face cate o scurta prezentare a "tipurilor de satanism"!

1. Patru tipuri principale

1.1 Satanismul Modern

Acest subiect a fost larg dezbatut in eseul "Satanismul Modern", inclusiv istoria acestuia. Ceea ce putem adauga? Putem spune ca sunt din ce in ce mai multi oameni care au invatat/au inteles ca Satana nu este nimic mai mult decat un simbol puternic. Desigur aceasta putere este oferita de catre noi, Satanistii. E un principiu relativ simplu. Asta nu inseamna ca Satanistii Moderni neaga puterea Satanei. Aceasta putere pentru noi exista, dar nu sub forma unei deitati/entitati ce se va lupta cu Dumenzeu cand/daca Sfarsitul Lumii va avea loc; noi nu ne complicam nici cu alte filozofii cum e cea sumeriana, din care Crestinii au copiat idei cu succes. Noi suntem de parere ca totul trebuie citit si inteles, nu urmat. Cat pentru cei ce cred in si/sau venereaza entitatea Satana nu putem sa le spunem decat sa ne lase in pace si cand ceva creier in acel cap va creste sa revina!

1.2 Satanismul LaVeyan

Satanismul LaVeyan a aparut in 1966, odata cu fondarea Bisericii lui Satan. Aceasta forma a Satanismului reprezinta cel mai bine miscarea Moderna. Anton Szandor LaVey a incurajat "gandirea numai pentru tine", model refuzat de Satanistii Traditionali si in special de F.C.o.S. ( First Church of Satan ). Dar nu trebuie sa uitam ca prin Anton Szandor LaVey a aparut un nou interes pentru Satanism. Satanistii LaVeyeni sunt intalniti mai mult in cadrul C.o.S. ( Church of Satan ) si bisericile formate dupa acest model, dar nu numai. Din pacate, dupa moartea lui Anton Szabdir LaVey pe 29 octombrie 1997 au aparut tot felul de informatii care il puneau pe acesta intr-o postura proasta, gandirea lui a fost mult criticata. Ironic e faptul ca nimeni nu a spus mai nimic cat timp acesta traia. Atacurile de acum vin in special din partea celor care nu accepta ca Satana nu exista ca deitate/entitate. Anton Szandor LaVey a scris 5 carti si s-au scris cateva despre el. Cea mai cunoscuta carte este Biblia Satanista, carte ce reprezinta o colectie de idei atat proprii cat si a altor autori ( care SUNT citati ), indemnand pe satanist la gandirea realista. Toti trebuie sa se inteleaga ca Anton Szandor LaVey a adus realismul in Satanism, nu propria inselaciune oferita de religiile bazate pe altruism!

1.3 Satanismul Traditional

Satanistii Traditionali sunt Satanistii care vad in cuvantul Satana o deitate pe care o considera un prieten, un aliat, stapan; depinde de ideile Satanistului respectiv. O greseala se face cand se spune ca acestia venereaza pe Satana asa cum apare in Biblia Crestina. Satanismul Traditional se bazeaza in general pe adepti, initiati. Acestia aspira spre o modificare caracterului pentru a creea un om evoluat, superior celorlalti care in timp (ordinul zecilor de ani) va modela societatea intr-una perfecta. Considera ca acest drum este unul lung ( poate dura o viata ), plin de primejdii si ca nu exista o cale scurta spre adevarata intelepciune. Nu exista nici un ritual care sa te ajute in strabaterea mai rapida a acestui drum. De obicei Satanistii Traditionali adevarati fac parte din grupari Sataniste Traditionale unde se pregatesc pentru a trece diferite etape, ultimul fiind sa se intoarca inapoi in lume si sa invete noi indeletniciri pe care sa le puna in practica. Fiecare ordin/organizatie/biserica are o dogma proprie. In esenta toate contin aceleasi principii dar civilizatiile de la care preiau imbracamintea acestor idei sunt diferite. Un alt ideal al Satanismului Traditional este pregatirea individului pentru a-si contrui propriul templu. Ritualurile care reprezinta o inversare Crestinismului sunt in numar mare, Slujba Neagra (un ritual ce satirizeaza serviciile oferite de Crestini) este pusa la loc de cinste printre randurile lor. Domina misticismul si principiile restrictive (ceva asemanator Crestinismului). Pentru mai multe informatii intrati pe www.google.com sau www.wikipedia.org!

1.4 Satanismul Rebel

Satanistii Rebeli sunt cei care dau nume prost Satanismului. Ca sa fii Satanist Rebel trebuie sa fii inferior, sa nu te poti adapta societatii. Satanistii Rebeli sunt cei ce distrug ce noi realizam cu mult efort si munca. Sunt nimicurile societatii care au inteles prost satanismul, orice fel s-ar intitula ei: Moderni, Traditionali, LaVeyeni etc.

2. Tipuri universale

Aceste tipuri pot fi aplicate tuturor formelor de Satanism pentru ca sunt independente de dogma. Totul se rezuma la stil de viata si contributia acestora.

2.1 Satanistii Notoriosi

Acestia sunt Satanistii care se fac auziti in orasul natal, uneori chiar depasind granitele acestuia. Alcoolul, sexul, drogurile sunt preferate de acestia pentru a spori distractia. Acestia nu traiesc dupa o filozofie, chiar nu le pasa de aceasta. Totusi cunosc cel mai bine semnificatia cuvintelor "placere" si "indulgent" dand noi intelesuri acestora. Credintelele lor sunt incontestabile, reusesc sa socheze lumea prin stilul lor de viata. Pentru ei, viata reprezinta infernul Satanei!

2.2 Avocatii Diavolului

Acesti Satanisti se prezinta ca fiind intelectuali sau filozofi, autori de web siteuri, scriitori de carti despre ocultism s.a.m.d. Acestia nu prea sunt atrasi de dogma satanista, ci de posibilitatile oferite de religie. Ei se ocupa mai mult de explicarea satanismului, intr-o oarecare masura predarea acestei religii prin lucrarile scrise. Spre deosebire de celelalte tipuri ei sunt luptatori cu creionul. Acesti satanisti se mandresc cu capacitatile lor de a planui si gandi.

2.3 Satanistii Diabolici

Acestia sunt satanistii ce nu se preocupa, la fel ca Avocatii Diavolului cu explicarea Satanismului. Ei iau in deradere totul de la 666 la numele Satana. Prin aceste forme de exprimare ei transmit de fapt un mesaj foarte serios. Din pacate nu prea sunt luati in serios de catre oameni in general. Acestia parasesc cel mai repede Satanismul devenind ateisti de obicei.

3. Satanistii falsi

Nu are rost sa dezvoltam prea mult subiectul deoarece nu merita. Acestia sunt tinerii intre 9-17 ani care nu au ce face cu ceilalti copii afara. Nu putem sa spunem ca absolut toti sunt falsi, ideea e ca majoritatea nu pot vorbi coerent cu o alta persoana. Desigur ca exceptiile sunt necesare intr-o astfel de categorie, dar mult prea putine.

4.Ce este un Satanist?

Un satanist esti TU. Parerea ta e intotdeauna cea corecta in materie de religie. Nimeni nu poate sa-ti spuna ca tu gresesti pentru ca nu e asa. Tu NU gresesti, daca nu esti de acord cu ceea ce scriem acum inseamna ca noi gresim si nimeni nu poate sa-ti demonstreze altceva. Dezbaterile intre doi satanisti de tipuri diferite sunt inutile. Concluzia finala fiind ca amandoi sunt prosti si destepti, doar ca intr-o ordine diferita. Satanismul pentru tine este o forma de exprimare/un mod de viata care, daca la un moment dat ti se pare ca te retine de la scopuri mai inalte, atunci trebuie sa parasesti Satanismul stiind ca numai un Satanist Adevarat poate face asta. In viata unui satanist nu exista loc pentru politete oferita fara rost. Iar daca tu esti ofensat de ceea ce scriem noi atunci aceste eseuri sunt menite sa te ofenseze!

| ovidiu8msn a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu. Biserica nu recunoaste vrajitoria si alte procese voodoo.Aceste lucruri sunt in contradictie cu Biserica. Deci vrajitoria nu apartine de Dumnezeu ori Biserica.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu cauta sa iti umpli capul cu lucruri nefolositoare care pot fi daunatoare pentru suflet. toate vor iesi la lumina mai devreme sau mai tarziu.acum e timpul pentru mantuirea sufletului deci cauta mai bine sa intelegi cuvatul lui Dumnezeu si poruncile Sale si sa faci Voia Lui. Numai bine!

| ExistentialStuff a răspuns:

Tu chiar ai aspiratii ca vei gasi un satanist real pe TPU? Nu prea cred. Poate doar copii de 11 ani care nu au evoluat de stadiul,, ghoth'' si care cred ca bolile mintale sau satanismul sunt,, cool''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExistentialStuff):

Serios eu sunt si am 17 ani. Ok sa-ti raspund mai tirziu pe tema aceasta.PS: satanist spiritual

Răspuns utilizator avertizat
| ExistentialStuff a răspuns (pentru ExistentialStuff):

De la stadiul*

| anonim_4396 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Vrajitoria e mai mult ca un ritual este puterea mintii noastre.Si ai dreptate ocultismul nu are legatura cu zeu Iudeo/Crestin. Acele vrajitoare nu sunt sataniste ci sunt o categorie de crestini numiti crestin ezoterici.Si nu nu se fac datori lui Satan.Pentru mai multe detalii iti recomand aceasta:satanismul.blogspot.com/

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Puterea aceasta oare fiecare om, dar a fost tinuta ascunsa secole la rand. Te vei lamuri mai bine daca vizitezi si pagina pe care ti-am dat-o. Si tu ai aceea putere "malefica" doar trebuie trezita prin meditatii.