| Xiaoh a întrebat:

Vreau sa imi spuneti ce credeti despre aceasta intamplare reala happy

O colega, afland ca nu cred in Dumnezeu (nu cunoaste termenul de ateu):
-Baaai! Esti nebun? Cum sa nu crezi? O sa ai copii handicapati?

WTF? Apoi i-am spus exact asa: crezi in Allah?
-NU!
-Atunci vei avea copii handicapati...
-Aaaa ba da ba da cred...(ea crede ca Budha,Allah,Zeus, Thor, etc sunt tot Dumnezeu dar cu alt nume).

Ce e cu voi, crestinilor? Educativa copii mai bine daca tot ii introduceti in aceasta religie fara ca macar sa ii intrebati de la cateva luni de nastere? Mi se pare o fapta imorala si lipsa de respect pentru copil. Doar oamenii incuiati la minte pot face asa ceva.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Corect ai dreptate, inoctrinarea religioasa a determinato sa spuna asta, termenul de ateu pentru uni inseamna multa negativitate

| AnicaiAlin a răspuns:

Efectul de turma.
Colega ta probabil ca habar nu are ce inseamna crestinismul si credinta, dar a spus ce a spus auzind si ea de la altii anumite povesti de speriat copii.
Pacat ca de multe ori astia sunt crestini(indobitociti pana la ultima celula. Unii, nu toti)

| Simyna a răspuns:

Intr-adevar acei parinti nu si-au educat copilul asa cum trebuie dar tot l-au educat mai bine decat pe tine fara suparare.Cel putin pe ea nu au lasat-o sa-si piarda credinta faptul ca e neinformata e alta problema

| Thunderstruck a răspuns (pentru Simyna):

Iti dai seama cat de stupid e raspunsul tau? Daca te-ai fi nascut in alta regiune din lume aveai cu siguranta alta religie.Religia tine de geografie nu de tine.E ceva normal daca treci de 10 ani sa-ti pierzi credinta.Pe la 10 ani lasi povestile cu mos craciun, Nicolae.In majoritatea cazurilor, ateii sunt mai educati decat crestinii, uita-te pe site.

| C0nstantin a răspuns (pentru Simyna):

E un lucru care tine de bun simt sa nu tragi concluzii pripite in legatura cu chestii de care tu nu ai habar + ca normal daca nu ai treaba cu un subiect taci din gura decat sa te faci de rahat (legat de partea cu educatia copilului). Legat de raspunsul tau nici ca puteai sa fi mai penibila de atat.

| casablanca40 a răspuns:

90% dintre crestini sunt retardati inculti.

| Simyna a răspuns (pentru C0nstantin):

Spui sa nu trag concluzii pripite dar asta faci si tu decat se te bagi in seama mai mai bine gaseste-ti altceva de facut

| Simyna a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ma refeream la educatia in spirit biblic nu educatia propiuzisa imi cer scuze daca nu am fost suficient de clara

| ania a răspuns:

Îmi cer iertare în numele creștinilor, că atunci când tu ai spus sincer ce e în inima ta, ți s-a servit un blestem, contrar poruncii Bibliei - Binecuvântați și nu blestemați!

| danay72 a răspuns:

Prin faptul ca ti-a zis ca o sa ai copii handicapati in primul rand a aratat lipsa de respect fata de Dumnezeu, pentru ca nici unde in Biblie nu se arata ca Dumnezeu are o astfel de mentalitate, ba din contra Dumnezeu nu forteaza pe nimeni si vrea ca oamenii sa-l slujeasca de bunavoie, nu cand se naste sa fie fortat sa urmeze o anumita religie. Iacov1:13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

1 - "Dumnezeu nu forteaza pe nimeni si vrea ca oamenii sa-l slujeasca de bunavoie"... spune-mi ce se intampla daca cineva nu vrea sa-l slujeasca. Poate acea persoana vrea sa fie neutra. Sau, poate o persoana pur si simplu nu vrea sa "slujeasca" nimanui fiind libera sa aleaga aceasta varianta. Ce face zeul tau in aceste cazuri? Ce se intampla dupa ce moare in cazul in care zeul tau chiar exista? Accepta decizia oamenilor de a fi neutri sau de a nu se inchina lui? Unde vor ajunge acei oameni?

2 - Sa zicem ca niste oameni fac doar bine dar... nu vor sa slujeasca unui zeu sau vor sa fie neutri. Acele persoane, in comparatie cu altii care fac la fel de mult bine dar aleg sa slujeasca zeului crestin, dupa ce mor si o sa fie "judecati", sunt la fel de "avantajati" sau sunt in "dezavantaj" pentru simplul fapt ca au ales sa isi foloseasca liberul arbitru si au decis sa nu se inchine acelui zeu sau poate au dorit sa fie neutri?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu vrea sa-i slujeasca,Dumnezeul Bibliei, Iehova, nu-l obliga si il lasa sa faca ce vrea. Legat de moarte, cand moare merge in pamant pentru ca,, plata pacatului e moartea.''Romani6:23,Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"plata pacatului"... Care pacat? Ce intelegi tu prin "pacat"? Ce intelege zeul tau prin "pacat"? Toate "pacatele" sunt la fel de grave si sunt pedepsite cu "moartea"? In "rai" cine ajunge? Dar in "iad"? Care sunt conditiile?

Totusi, cred ca cea mai importanta intrebare este "care este versiunea ta religioasa"? Cred ca intelegi la ce ma refer.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacatul mostenit de la Adam care atrage dupa sine boala, batranetea si moartea.Romani5:12.Dupa moarte omul nu merge nici in iad si nici in rai, ci in pamant.Sufletul e omul insusi.Geneza2:7.Ezechiel18:4.In Biblie iadul se refera la moarte, adica distrugere eterna. Apocalipsa21:8.Cei care fac fapte bune, dar care in prezent mor, vor fi inviati pe un pamant paradiziac, dupa ce Dumnezeu va aduce distrugerea acestui sistem, dar vor fi inviati si cei care n-au avut ocazia sa-l cuoasca pe Dumnezeu. Ioan5:28,29,Psalmi37:9-11.Pentru a supravietui acestui sistem trebuie sa-l cunoatem pe Dumnezeu, adica sa analizam Biblia si sa punem in practica normele sale, nu traditii si obiceiuri care n-au nici o legatura cu principile biblice.Vor exista supravietuitori ai sfarsitului, la fel cum a fost pe timpul lui Noe si care vor avea privilegiu ca sa traiasca pe un pamant paradiziac. Apocalipsa7:9-17,Isaia65:20-25,1Corinteni15:24-28.Eu sunt o Martora a lui Iehova.

| GRs a răspuns (pentru Simyna):

Isaia 13:15-16 Oricine va fi aflat va fi strapuns si oricare va fi prins va cadea de sabie. Copiii lor vor fi zdrobiti inaintea ochilor lor, casele lor vor fi jefuite si femeile lor necinstite.

II Regi 20:35-36 Atunci un om din fiii proorocilor a zis catre un prieten al sau, dupa cuvantul Domnului: ‘Bate-ma!’ Dar acesta nu s-a invoit sa-l bata. Atunci i-a zis: ‘Pentru ca nu asculti de glasul Domnului, iata, cand vei pleca de langa mine, te va ucide un leu’. Si plecand, omul acela de la el, l-a intalnit un leu si l-a ucis pe dansul.

IV Regi 2:23-24 – Drumul lui Elisei catre Betel: De acolo s-a dus el la Betel. Si cum mergea pe drum, au iesit din cetate niste copii si s-au apucat sa rada de el zicand: ‘Hai, plesuvule, hai!’

24. Iar el, intorcandu-se si vazandu-i, i-a blestemat cu numele Domnului. Atunci, iesind din padure doi ursi, au sfasiat din ei patruzeci si doi de copii.

Mai sunt destule astfel de fragmente in vechiul testament. Ce poti invata de aici?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Simyna):

Nici educatia in spirit biblic nu e buna.Ti se pare normal sa povestesti copilului despre crimele comise de Yahve? Potopul este o crima impotriva umanitatii. Versetele care indeamna la omor...pe cei care nu respecta sabatul, pe vrajitoare, pe necredinciosi.Contradictiile care dovedesc ca-i o simpla carte.Nu e normal sa-ti educi copilul in spirit biblic...Sau daca vrei sa omoare si el atatia oameni, invata-l in spirit biblic.Glumesc si eu, dar ce vreau sa zic e ca nu se merita sa cauti moralitate in Biblie.

| Simyna a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ai dreptate si eu gasesc o groaza de contradictii in Biblie dar de multe ori ofera sfaturi bune dand la o parte condamnarea la moarte care nu sunt sigura dar aparea in vechiul testament iar in noul spune ca oricine oricat a gresit se poate intoarce si in "ceasul al 12-lea" si nu trebuie condamnat

| 3xfemeie a răspuns:

Cred ca sunteti copii si mai aveti pana va faceti mari. happy
La raspunsul simynei as adauga asta : 1 1 de unde stii tu sigur ca ea a gresit si tu ai dreptate?
2 Parintii fac multe lucruri pentru copii fara sa-i intrebe : ii hranesc, ii spala, ii imbraca, ii invata sa mearga, sa vorbeasca, ii trimit la scoala. Oare crezi ca ar trebui sa astepte pana cresc mari ca sa decida ei? Interesant

| William a răspuns:

Mai bine ii ziceai ''eu nu vreau sa fac copii''.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Hei omule!:D
Cotrobaie printre raspunsurile mele anterioare si vei vedea ca Cel in care tu nu crezi, exista.
http://4jesus.ro/......cu-oamenii
http://www.youtube.com/watch?v=VNAXqZhnNq0
http://www.youtube.com/watch?v=xib1qGQ4H0s
http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M

Vezi ca chestia cu varsta Pamantului nu stiu 100% daca e reala si nici chestia cu omuletii verzi.Mai am daca vrei.
O zi buna!

| crestiniromani a răspuns:

Poate si parintii tai sunt crestini, dar nu te-au educat bine rolling on the floor

| Ace77 a răspuns:

Eu nu cred nici in asa zisul Dumnezeu, care asa se numeste in tara noastra Isus pe cruce se ruga la zeul lui numit Ely/i, oricum nici asta nu cred da nu exixta din partea mea niciunul eu cred in mai mlute spirite nu in unul singur, ca el e cel mai puternic si porcarii din astea! Trezitiva astia is inventati de cind omul avea nevoie sa creada in ceva si sa se roage la ceva pentru ajutor, in concluzie sa se PACALEASCA SINGUR!

| Knock a răspuns:

Eu cred ca exista un creator, dar nu e batranul cu barba pe care il slaveste Biserica, nu e atotputernic si nu ne-a creat ca sa ne inchinam lui. http://omnesomnibus16.blogspot.ro/......devar.html