| Viorel_Iordan_1991 a întrebat:

Vreau sa inteleg mai bine, ce inseamna evreu si ateu?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Evreii sunt un popor care candva in trecut au fost poporul lui Dumnezeu dar de cand L-au RASTIGNIT pe Acesta (Isus Hristos) au incetat sa mai fie un popor reprezentativ al lui Dumnezeu dar tot evreii sunt cei care au inventat Ateismul.

| danay72 a răspuns:

Evreii sunt o naționalitate, care trăiesc în Israel, iar ateiii sunt persoane care nu cred in Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"...iar ateiii sunt persoane care nu cred in Dumnezeu."

Ateii considrera ca nu exista nici un spiridus de asta imaginar, nu doar dumnezeul caracteristic religiilor avraamice.

| DeyCj a răspuns:

Evreii sunt locuitorii Iordaniei, de exemplu.
Ateii sunt acei oameni care nu sunt adepţii nici unei ideologii religioase în gen creştinism, islamism, etc., şi-şi trăiesc viaţa religioasă așa cum consideră ei ca este bine pentru ei.
De fapt ateismul e şi el o ideologie şi se referă la faptul că adepții acesteia nu cred în nimic, real nu prea există acest lucru deoarece până şi ateii cred în cel puţin propriile lor puteri.
Asta cu ateismul e ca şi ideologia nonconformistă, ideologie ce se referă la a trăi viaţa fără reguli.Real, chiar asta e o regulă a nonconformiștilor, şi anume „Trăim viața fără reguli".

| oykoj98 a răspuns (pentru DeyCj):

Evrei nu traiesc in Iordania. Iordania si Israel sunt 2 tari diferite. In Iordania sunt Arabi

| oykoj98 a răspuns (pentru oykoj98):

Evrei nu sunt Crestini sun Iudaici ( cred tot in Dumnezeu dar nu il considera pe Iisus fiul lui Dumnezeu )

| FaraNumePls a răspuns:

Evreii cred in Dumnezeu.
Ateii nu cred in nimic, nici în Dumnezeu, nici în Satan sau eu mai știu ce zeu.

| Mclaren12 a răspuns:

Evreu - rasa de oameni care au furat Palestina si au numit-o Israel si traiesc in majoritate acolo dar si cu milioanele prin toata lumea, cu concentratii mai ridicate mai ales prin New York.

Ateu - om care respinge existenta oricarei divinitati

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Un ateu nu respinge nimic, un ateu nu are credinta in zeii, dumnezeu atat si logic ca nu crede in existenta lui, sa fim seriosi dovezii ca exista dumnezeu nu exista

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

A nu avea credință într-o divinitate = a respinge existența unei divinități
Respingeți existența lor tocmai pentru că știința actuală nu oferă dovezi. Dacă ar oferi, nu ați respinge nimic pentru că ați fi conștienți de acele dovezi.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Ateismul nu are legatura cu stiinta, fiecare e ateu pentru un anumit zeu in care nu crede, dar da ai dreptate, daca ar dovezii ateismul ar disparea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evreii sunt practicantii religiei iudaica, a Iudaismului.

| al9264 a răspuns:

Aceste comentarii mi-au facut greata tocmai cand am comandat pizza.

| oykoj98 a răspuns:

Evreu - nationalitate de oameni care traiesc in Israel si care este considerata ca fiind NEAMUL ALES de Dumnezeu toti fiind urmasi ai lui Iacov
Ateu - o persoana care nu crede intr-o entitate divina atotputernica considerand omul ca fiind cel mai important