| SaveTheNature a întrebat:

Vreau sa intreb ATEII ceva.
Papa si cardinalii de la Roma, sunt oameni cu zeci de ani de scoala, inteligenti.
Au doctorate terminate in teologie.
Cunosc pe dinafara Istoria religiilor. Sunt foarte culti.
Cu toate acestea, renunta la viata pe care si-o doresc oamenii pe pamant (femei, bautura, discoteci,libertatea sexuala, etc)
Stau inconjurati de carti sfinte,rugaciuni,abstinenta sexuala.
Stau departe de familiile lor(parinti,frati, surori)
Toate astea ca sa ce?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Puteai foarte bine sa intrebi de ce un crestin tine post?
Raspunsul este similar, daca el/ei cred ca prin aceste actiuni pot sa gaseasca "piatra filosofala" evident ca se vor comporta asa. Pentru ce? Pentru ca ei cred ca in acest mod se apropie de celest.
P.S.: Inca nu mi-ai explicat cum un lucru simlu poate fi si dureros simultan.

| Alex a răspuns:

De ce exista multe variante despre Iisus? De ce evrei, crestini si musulmani sunt dusmani din punct de vedere religios?

| Zenicide a răspuns:

Papa si cardinalii de la Roma, sunt oameni cu zeci de ani de scoala, inteligenti.
- Papa si cardinalii sunt oameni putred de bogati si sunt implicati in politica pana in maduva oaselor. Toti fara exceptii au averi absurde. De ce?
Nu stiu prin ce masori tu inteligenta, telogoia nu este o stiinta, teologia se ocupa cu STUDIEREA UNEI CARTI.

Au doctorate terminate in teologie.
- Si eu eram B+ pe iccup cand jucam StarCraft Brood War, unde vrei sa ajungi? Nu inseamna nimic pentru mine doctoratele lor in teologie. In realitate este o insulta la adresa doctorilor.

Cunosc pe dinafara Istoria religiilor. Sunt foarte culti.
- Desigur. Cu asta se ocupa, din asta fac bani, ai vrea sa nu cunoasca istoria religiilor?
Sunt si criminali in serie si teroristi foarte culti. Unde bati?

Cu toate acestea, renunta la viata pe care si-o doresc oamenii pe pamant.
Desigur. Hai sa ignoram faptul ca au cei mai multi preoti pedofili care fac lucruri ingrozitoare tinerilor.

Stau inconjurati de carti sfinte, rugaciuni, abstinenta sexuala.
- Frumos, fac asta inainte sau dupa ce "stau" in baieti tineri?:)

Toate astea ca sa ce?
Eu cred ca de asta http://www.youtube.com/watch?v=VABSoHYQr6k :)

| sunrises a răspuns (pentru Zenicide):

Ti se pare corect sa generalizezi greselile unor indivizi asupra unei Biserici care promoveazaă prin invatatura, prin sfintii ei şi prin oamenii ei cinstiti, viata morala? " R..." ăla cu ochi, al cui interes il urmareste?

| Zenicide a răspuns (pentru sunrises):

SaveTheNature e cel/cea care a generalizat. Eu pur si simplu i-am aratat ca greseste.

| Thunderstruck a răspuns:

Cardinalii aia de la Roma sunt sanse sa fie atei, nu zic ca ar fi, n-am nici o dovada.La fel si papa, nu stiu de ce merge cu un geam anti-glont la masina cand e "cel mai sfant dintre oameni" si implicit preferatul lui doamne doamne...N-are incredere in el? Oricum, daca ai fost indoctrinat de mic, sa stii perfect toate religiile din lume, sa fi citit mii de texte religioase ca tot nu scapi de religia care ti-a fost imprimata.E ca si cum ai zice "daca unu care fumeaza marijuana, mai se si injecteaza, mai si trage pe nas, atunci de ce fumeaza in continuare marijuana?"Daca incerci si alte droguri nu scapi de marijuana, daca stii alte relgii, nu scapi de religia ta.

| RAY a răspuns:

Hai sa nu vorbim de ei, daca isus ar veni ei ar fi primi judecati, sa vb de nea ion indoctrinat de mic religos care are speranta in dumnezeu, stim ca nevoile sale lau indrumat spre credinta, care e problema sa creada in ce vrea, eu n-am nimic cu acel ion sa creada in ce vrea el

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cerintele postului, eu de asta nu apartin clerului.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu sunt ateu.

| mentholinks a răspuns:

Ca sa conduca lumea. cauta pe net reportajul facut de un reporter italian despre viata de noapte a preotilor catolici din Roma sa vezi acolo "abstinenta" sexuala.

| AlexeHellsing a răspuns:

Și totuși papa de la roma se crede Dumnezeu, sau ceva de genul. Nu fac reclamă proastă creștinismului ORTODOX. Dar în cazul catolicilor se arată ceva putred.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Pentru a controla o masa imensa de oameni si pentru a avea dreptul de a sta confortabil cateva zeci de ani cu curul pe un scaun de aur la Vatican. Daca au intentii bune, bravo lor. Dar ma indoiesc. Si ma indoiesc mai tare cand vad fotografia Papei, care e practic "glazurat" in aur, in vreme ce in Africa mor de foame si de boli cumplite mii de copii. Cine e mai bun / milos / uman? Papa, sau Bill Gates, care desi e ateu si a parasit facultatea ( deci nu e un om invatat, asa cum e Papa ) a donat peste 90% din avere?

| Serenade a răspuns:

Probabil viata cu baututra, femei, discoteci este viata pe care tu ti-o doresti, dar iti este frica sa o ai datorita zeului tau. Acum serios, eu sunt ateu dar asta nu inseamna ca fac sex cu toate femeile de pe strada, discoteci nu frecventez deloc, iar bautura o duc la gura ocazional deoarece nu imi provoaca placere.Cat despre abstinenta, pot spune ca este un act retardat.
Iti propun sa ai abstienta o spatamana in ceea ce priveste eliminarea urinei si a fecalelor, asa pentru Dumnezeu ca sa te apropii mai mult de el, sunt sigur ca zeul tau va aprecia si acest tip de post, ca doar este abstinenta in ceea ce priveste satisfacerea nevoilor fiziologice.
Oamenii de care ai pomenit, 90% din ei sunt profitori care traiesc viata asa cum vor ei, iar vreo 10% probabil chiar cred in Dumnezeu si vor sa aiba un orgasm etern in rai in schimbul unui orgasm trecator pe pamant si cu asta ti-am raspuns si la intrebarea "ca sa ce".