| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să mă apropii de Dumnezeu și să facă o minune sa fiu sănătos eu și familia mea.Ce rugăciuni sa spun seara? Spuneti-mi niste rugăciuni făcătoare de minuni.

11 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E mai bine cand primesti raspunsuri de toate felurile si iti alegi ce iti place happy
Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda.
Daca ar exista, atunci am avea urmatoarele consideratii:

E atotputernic, bun si iubitor, a facut tot ce exista si de aceea pentru binele omului a facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse si tantari.

E atotputernic, bun si iubitor si de aceea e invizibil, surd si mut si in loc sa ajute oamenii, se ocupa cu minuni inchipuite si lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie.

Avand asa de multa putere si iubire, nu exista nici o indoiala ca rugaciunile oricare ar fi ele vor fi ascultate.

As vrea sa-ti spun ca exista zeul, dar ar insemna sa spun o minciuna si nu are nici un rost.

| halogen001 a răspuns:

Cele mai bune rugaciuni ar fi niste informatii documentate stiintific cu privire la un mod de viata sanatos. Se pot citi asemenea informatii la orice ora. happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Mare putere are rugaciunea celui neprihani". Deci iata o conditie: trebuie sa fii neprihanit.

| Green66 a răspuns:

Minunile le face medicina, până și trimișii domnului apelează la ea când au probleme de sănătate straight face

| LupusDei1993 a răspuns:

Rugaciunile au 0 efecte. Mai bine ai face ceva concret decat sa te bazezi pe rugaciuni.

| Whateverrr a răspuns:

Dumnezeu nu se uita la vorbele noastre, ci la inima. Cu alte cuvinte, nu exista formule magice, ci Domnul vrea sa vada ca avem incredere in planul Lui cu privire la viata noastra, iar daca El va vrea sa vindece, va vindeca, insa daca stie ca o incercare ne slefuieste caracterul, sau poate ne apropie mai mult de El, va mai ingadui o vreme acea incercare. Gandurile lui Dumnezeu sunt mult mai complexe decat ce putem noi intelege si vedea, asa ca trebuie sa ne acceptam situatia, dar si sa staruim in rugaciune. Roaga-te cu cuvintele tale ti as recomanda happy

| Cretinul112 a răspuns:

Dumnezeu nu exista, deci...

| Anonimulanonim28 a răspuns (pentru Cretinul112):

Eu cred în Dumnezeu și Dumnezeu exista.Nu mai vreau asemenea răspunsuri la întrebările mele.

| Bluestar15 a răspuns:

Paraclisul Maicii Domnului si se poate citi si acatistul sfantului Pantelimon.E bine ca persoana care e bolnava sa fie spovedita, impartasita si sa i se faca taina sfantului maslu. Apoi, sa fie pomeniti la sfanta liturghie si bine ar fi sa trimiti un pomelnic si la o manastire (de exemplu aici se pot trimite pomelnice catre o manastire din muntele Athos https://www.chilieathonita.ro/pomelnice-si-donatii/ ). Toate cele bune si multa sanatate!

| rexiomaria a răspuns:

Du-te la doctor daca vrei sa fi sanatos, nu te ruga la un zeu care da la mii de oameni si animale cancer pe zi.

| Anonimhqhqhhsjsa a răspuns:

Poti sa te rogi cat vrei in ce moduri vrei ca oricum nu o sa se intample nimic.