| BlueDark a întrebat:

Vreau sa ma casatoresc cu o femeie de religie romano-catolica, dar eu sunt ortodox.Nu doresc sa o constrang sa renunte la religia ei...Dar parca nici eu nu as renunta.Nu de alta, dar suntem destul de religiosi amandoi.Parintii spun ca nu se baga, facem ce stim.Parintele meu duhovnic spune ca ar trebui ca ea sa devina ortodoxa, cica asa e mai bine.Pe de alta parte, preotul catolic spune ca nu exista nicio problema atata timp cat ne iubim si ne respectam reciproc.Nici nu mai stim cum sa facem...

1.Se poate face o slujba mixta, care sa fie recunoscuta de ambele religii? Sau macar sa facem casatoria in rit ortodox sau catolic si sa fie recunoscita de ambele biserici?

2. Ne putem casatori fara sa ne schimbam religiile?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

1. Nu se poate. O sa explic la 2 de ce.

2. Da, se poate. Insa, in acest caz, trebuie sa te angajezi ca o sa-ti cresti copiii in religia in care s-a facut cununia religioasa. Deci, ca preotul catolic sa va casatoreasca, o sa iti ceara sa-ti botezi copiii catolici. La fel o sa faca preotul ortodox, o sa ceara angajamentul sotiei ca e de acord sa boteze copiii ortodocsi. Cum nu poti impaca ambele confesiuni, trebuie sa alegeti una dintre ele. In acest fel ambii va puteti pastra confesiunile, insa copii vor trebui botezati in confesiunea in care ati realizat casatoria.

In sfarsit, cununia ortodoxa e mai frumoasa decat cea catolica. Vedeti si voi pe Youtube. De asemenea, trebuie sa te gandesti la faptul ca preotii catolici sunt celibati, si prin urmare nu o sa inteleaga atat de bine probleme voastre familiale.

| BlueDark explică (pentru gratargratar):

Multumesc.Logodnica mea a fost de acord ca nunta sa fie in rit ortodox. Orice ar fi, preotul catolic a sfatuit-o ca biserica romano-catolica recunoaste casatoria ei cu mine.Deci a spus ca ce sa ne mai tot batem cap in cap...Vezi tu, de asta o stimez atat de mult.Are un caracter uman deosebit.NU am constrans-o eu.Pur si simplu.Eram dispus sa fac nunta la catolici, chiar mi se parea frumos sa aleg pastrarea traditiilor viitoarei mele sotii.Asa a ales ea, eu am fost de acord. Duhovnicul meu spune ca e bine, familiile noastre la fel...Perfect!

| gratargratar a răspuns (pentru BlueDark):

Da, asa este. Taina casatoriei este recunoscuta de ambele biserici, indiferent de biserica savarsitoare. La fel se intampla si cu botezul. Deci daca treci de la catolici la ortodocsi, omul nu trebuie sa se boteze a doua oara pentru ca ii este recunoscut de catre ortodocsi botezul de la catolici. La fel, daca va casatoriti ortodox, catolicii va recunosc taina casatoriei - adica ea nu trebuie repetata in biserica catolica.

| BlueDark explică (pentru gratargratar):

Exact.Nu vad de ce religia ne-ar impiedica sa fim impreuna.Ea este o persoana deosebita, cu un caracter minunat.Nu as fi renuntat nici in ruptul capului.

| LoveSleep a răspuns (pentru gratargratar):

"1. Nu se poate. O sa explic la 2 e ce.
2. Da, se poate".

12 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Casatoria CIVILA este ceea ce poate eluda religiile!
Nu merita sa schimbi religia Ortodoxa cu cea matracucica de orice fel. Iubirea inainte de casatorie dureaza doar pe baze stabile.Esti singurul in masura (sunteti singuri in masura -mai precis) sa hotarati!
Carpacelile sunt de conjunctura! Daca vreti ceva pe VIATA, veti sti sa luati hotararile necesare! Daca este un circ, ca la majoritatea oamenilor, chiar nu conteaza! poti sa te casatoresti si cu un caine sau cu un acelasi sex!

| BlueDark explică (pentru oprescudorin11):

E ceva pe viata.Nu e joaca de copii.

| xerxes1 a răspuns:

Preotul catolic este mai destupat la minte.
Am frecventat ani buni biserica catolica, deoarece cea mai apropiata biserica ortodoxa era la 100 km. Sunt mai avansati din toate punctele de vedere.
Parerea mea :lasati-o mai moale cu obiceiurile bisericesti.
Studiati atent Biblia si o sa va dati seama ca este plina de minciuni.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Atat musulmanii cat si evreii cred tot in zeul ortodocsilor si al catolicilor.
Fiecare se crede mai cu mot decat celalalt, cand in realitate sunt la fel de ignoranti.
Un Dumnezeu al iubirii nu ucide milioane de copii, femei si barbati doar ca sa le fure teritoriile promise poporului ales.
Somn usor in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu prieten, oriunde ai fi in lumea asta, orice religie ai avea, daca religia ta nu-l contine pe hristos, nu ai ce sa faci cu ea. nu o sa te conduca nicaieri, nu vreau sa judec religia nimanui, trebuie sa va respectati si sa va intelegeti, chiar in biblie scrie ''daca un barbat este credincios si femeia lui Nu, sa nu se desparta, caci femeia va fi sfintita prin barbatul ei'' asa ca poti sa ai aceasta relatie, nu-L uita pe Hristos. care te iubeste enorm, El te va ghida in viata. https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. https://www.youtube.com/watch?v=PNINgymBTaI. urmareste-le sunt interesante

| Petrovic a răspuns:

Cu aprobarea episcopului, te poți căsători în biserica ortodoxă, dar posibilii moștenitori va trebui să îi ții în Ortodoxie.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu poti un catolic cu un ortodox catolicul inainte de casatorie trebuie botezat din nou in religia ortodoxa si invers nici un preot du poate sa cunune 2 religii diferite dar poti sa te cununi civil doar la primarie fara nunta

| BlueDark explică (pentru BububucatorulBubycus):

Nu vrem doar civil.Ms. de raspuns.