| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma convertesc la satanism, e bine ce fac?

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Satan încearcă sub orice forma ca oamenii sa se închine lui. Caracteristicile sale sunt de o persoană rea, egoistă, mincinoasa, e un ucigaș, etc. Nu merita sa îți dedici viata unei astfel de persoane.

| RAY a răspuns:

Satanisti sunt o inventie crestina pentru credinta lor asta e adevarul, satanismul exista ca credinta in zana maseluta

| SG1995 a răspuns:

Nu o judec după criteri morale, deoarece sunt cel mai indicat pentru asta, dar nu pleca dintr-o grupare fanatică să intri în alta. Sfatul meu, evită Joy of Satan, gândește pentru tine.

| Clorox a răspuns:

Daca esti genul ala de copil care nu stie ce face mai bine stai cuminte!

| WaterDrop a răspuns:

Poti sa te convertesti la ce doresti tu, esti liber sa o faci si nu conteaza parerea altora.Ai grija doar ca totul are o plata karmica si nu se stie care va fi pretul ei in cazul tau.De obicei afecteaza persoanele dragi din jurul tau, nu pe tine.

| AC4S4 a răspuns:

Parerea mea este ca nu e bine. Dar e decizia ta ce faci.

| Nilsson a răspuns:

Nu inteleg de ce unii vor sa se converteasca la asa ceva, ocazional mai vad persoane care intreaba acelasi lucru.
Sa gandim un pic logic: toata lumea zice ca Satan e rau, daca ar fi intr-adevar bun, ar trebui sa isi angajeze urgent un specialist in relatii publice.
Daca o mana de evrei au reusit sa il denigreze in asa hal acum 2000 de ani, inseamna ca e cel mai mare fraier.
Nu te judec, te compatimesc.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Satana in biblie nu este un personaj negativ si doar un inger care testeaza credinta oameniilor fata de iahve

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi tu ce crezi?

| Gaby227 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca da.

| anonim_4396 explică (pentru Gaby227):

Păi depinde la ce tip de satanism vrei să aderi. În orice caz, o astfel de decizie îți aparține doar ție și dacă întrebi asta pe un site public gen TPU o să te amenințe creștinii cu chinul veșnic.

| Gaby227 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am asumat riscul.

| anonim_4396 explică (pentru Gaby227):

Cum adică ți-ai asumat riscul? Te temi să devii satanist? Ți-am zis, depinde la ce tip de satanism aderi.

| Gaby227 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer la riscul cu acuzatiile crestinilor asupra mea

| anonim_4396 explică (pentru Gaby227):

Totuși, la ce satanism vrei să aderi?

| Gaby227 a răspuns (pentru anonim_4396):

La satanismul ateu

| anonim_4396 explică (pentru Gaby227):

Ăla nu este satanism, este un ateism ce cuprinde și niște doctrine anti-creștine ca să-i dea aerul de "religie". Unde ai mai văzut satanism care să-l nege pe Satan?

| Gaby227 a răspuns (pentru anonim_4396):

Informeaza-te ce inseamna ateismul satanic.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

E mai degrabă o filozofie religioasă, ceva gen budhism. Lavey însuși a creat acest tip de religie ca parodie la creștinism. Acesta spuneau că creștini sunt ipocriți, deoarece sunt indulcenți cu ei însuși apoi se simt vinovați, după care iar apelează la aceleași vici.

| RAY a răspuns (pentru Gaby227):

Scrii tampeni nu exista asa ceva,ateismul nu-i dogma,credinta, filozofie, religie, nici simbolic nu are ce cauta tampenile alea cu ateismul si asa ne numesc astia satanisti voi le dati apa la moara, ce satanist ateu e ca daca ai fi crestin ateu, termina cu tampeni de astea esti satanist si atat, sacrifici sobolani in cimitire zici ca sunteti pisici de noapte

| kratos1234 a răspuns (pentru Gaby227):

Atei tot cred in Dumnezeu, ei ascund asta! Pentru ca am observat ca toti atei, isi bat joc de Dumnezeu si il urasc!
Ateu = care nu crede in ceva supranatural, zeii, satana, demoni, Dumnezeu! (deci nu crezi si atit )
Dar atei nu exista!

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Http://adevarul.ro/......index.html
Uita-te si la video. E aproape ca la un program de biserica crestina, doar ca e o "biserica" ateista. Cred ca exista oameni care ar face o religie din ateism.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Oamenii sunt finte sociale asa ca asta e un mod de a uni oamenii de acelasi non credinta si prin aceste shourii de comedie si budismul e o forma de ateism dar urmeaza niste reguli si au si ei cladiri in care mediteaza

Spectatorii, care sunt în mare parte tineri şi aparţinând clasei mijlocii, sunt foarte încântaţi că iau parte la ceva nou şi mărturisesc că au simţit un mare gol în suflet atunci când au renunţat la credinţa creştină şi s-au trezit duminica dimineaţă că n-aveau ce face. De fapt, continuă BBC, foarte puţini dintre ei spun că sunt atei.

acolo pot fi si agnostici,deisti,panteisti si protestanti,putini dintre ei spun ca sunt atei vezi si tu, dar repet e ok pentru ca daca esti ateu nu inseamna ca nu esti social, nu are cum sa devina ateismul o religie pentru ca nu e o filozofie, dogma, credinta etc
Un alt participant spune că „oamenii trebuie să se simtă legaţi de ceva deoarece cu toţii suntem atât de singuri acum. Trebuie să simţim că suntem parte din ceva, asta este ceea ce vor oamenii, de fapt."

ca ateu mi se pare aiurea sa te folosesti de ateism ca sa faci biserici sau o religie, filozofie, dogma etc
dar sa aduni o multimute de persoane care sa vorbeasca intre ei e ok

| RAY a răspuns (pentru kratos1234):

In ce dumnezeu crede ma un ateu? asa cum tu il urasti pe zeus asa si un ateu pe dumnezeu, ca ne exprimam liber nu inseamna ca il uram pe dumnezeu, da ateu care nu crede in ceva supranatural, zeii, satana, demoni, Dumnezeu! asa si este, dar gresesti un ateu poate crede in fantome, ateismul e doar lipsa credintei in zeii, credinta fata de fantome poti avea, zane, spiridusi

| kratos1234 a răspuns (pentru Gaby227):

Tu vrei sa te convertesti in ateu si inca intrebi pe oameni? Te iai dupa oameni, nu stii in ce sa crezi, ce minte intunecata!

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sunt o gramada de adunari de genul, in care nu se vorbeste despre Dumnezeu. In acea adunare se vorbesc despre diferite subiecte. Oamenii de acolo au ceva in comun si e bine.
Eu sunt nedumerit de ce a fost nevoie sa structureze programul Adunarii precum programul unei Biserici... adica predica, rugaciune (pleaca capetele), cantare.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Cred ca acolo e mai mult anti teism decat ateism ca si paginile de Facebook atee din Romania

| Elide a răspuns:

Sa te rogi la Dumnezeu să.ti dea minte! Satan abia așteaptă să îți insele mintea și să.ti posede trupul! Frumos, n.am ce zice.

| anonim_4396 explică (pentru Elide):

De când îți dă Yehova minte fără să miști un deget?

| BeSmart17 a răspuns:

Tu ce crezi? Nu e bine!

| JesseH a răspuns:

Proastă alegere: să fii cu o ființă creată în loc să fii cu Creatorul, să fii cu un tatăl minciunii în loc să fii cu Adevărul, să fii cu cei sortiți morții și rușinii veșnice, când poți să alegi Viața. Nici măcar numeric nu e o alegere înțeleaptă: Lucifer a atras de partea lui doar o treime dintre ființele cerești sfinte. Ce primești în schimb? Iluzii de o clipă.

Toți oamenii au de decis în privința taberei în care să fie. A fi neutru înseamnă a fi pierdut. Când oferta a ajuns la Mântuitorul:
„Drept răspuns, Isus i-a zis: "Înapoia Mea, Satano! Este scris: "Să te închini Domnului Dumnezeului tău și numai Lui să-I slujești."" (Luca 4:8)

Biruința Lui e model pentru biruința noastră. Adevărul ne face liberi, însă păcatul ne face robi. De ce ai jura supunere celui care îți vrea distrugerea?

Dacă te convertești la satanism, cel mai probabil mila lui Dumnezeu te va mai ține în viață... și poate că vei câștiga toată lumea pentru câțiva ani. Care ar fi motivul pentru care te-ai mulțumi cu atât de puțin?