| Miauti a întrebat:

Vreau sa ma indoctrinez in spiritism. Credeti ca este bine? Este un pacat crestin?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Cum sa fie pacat? Spiritismul e in legatura cu spiritualitatea. Si religia crestina chiar recomanda sa fii spiritual. Asa ca esti pe drumul cel bun.

6 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Tot cea ce nu urmeaza crestinismul este considerat pacat sau inferior de catre o societate crestina.
Practicile spiritiste precum calatoriile astrale sunt foarte bune pentru cei care se tem de moarte.Eu zic sa incerci nu pierzi nimic...Inveti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă te numești creștin, DA! E păcat. Biserica nu încurajează asemenea practici.

| Miauti explică:

Spiritismul este o doctrină filosofică creștină apărută în Franța la mijlocul sec. al XIX-lea, aparținând pedagogului Denizard Rivail, sub pseudonimul Allan Kardec. Termenul a fost atribuit ca distinctiv doctrinei pe care urma să o publice, dar datorită faptului că derivă dintr-un cuvânt din limbajul comun a fost repede încorporat în uzul normal și este folosit pentru a numi și alte doctrine.

| danut a răspuns (pentru Miauti):

Spiritismul a aparut in America si nu in Franata si este doctrina satanista cea mai periculoasa din cate exista pe pamant.

| CryChristiAN a răspuns:

''Sa nu se gaseasca nimeni printre voi care sa-si fi trecut fiul/ fiica prin foc, nici ghicitori, nici auguri sau cititori in stele, nici descintatori, nimeni din cei ce recurg la chemari de duhuti, magicieni sau spiritisti.Caci uraciune este inaintea DOmnului, oricine face asemenea lucruri.Si pentru aceste uraciuni Domnul Dumnezeul tau ii va izgoni dinaintea ta'' ( Deuteronom 18, 10-12)

''Daca cineva cheama duhul unui mort sa fie pedepsit negresit cu moartea.Sa-i ucideti cu pietre:sangele lorsa cada asupra lor'' ( leviticul 20, 27)

Vezi si Faptele Apostolilor 19, 11-20.

Odata ce ai practicat vrajitoria, pierzi taina BOtezului, a Mirungerii si a Cununiei, fiind un mare pacat.

Inca din Vechiul testament, DUmnezeu a interzis cu toata severitatea poporului Sau sa se ocupe cu vrajitoria, vinovatul putand fi supus si unei pedepse cu moartea.

| ellutza a răspuns:

Cu siguranta nu o sa fii mai breaz decat esti