| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Vreau sa ma razbun de ceva timp pe o persoana din anumite motive.Nu dau detalii.Mai mereu simteam ca nu e bine sa ma razbun si n-o faceam,iertam si continua, iar eu iertam si tot asa.Incidentul a trecut,nu mai am nici un fel de probleme, dar nu voi uita.Am stat sa ma gandesc sa o fac sau nu,de fiecare data ceva din mine imi spunea ca nu trebuie,pana in seara asta,cand am simtit ceva,ca cineva mi-a spus in felul lui:"Iti dau permisiunea,dar nu intrece limitele". Tinand cont ca persoana respectiva cam voia sa o ia de la inceput.E foarte greu de descris,un sentiment obisnuit cu siguranta nu era,dar pot jura ca nu era nimic malefic sau autosugestie,cred eu, ceva de pe alta lume.Credeti ca Dumnezeu mi-a dat permisiunea de a-mi face eu dreptate tinand cont ca totusi eu am avut de suferit? Sau e diavolul sub o alta infatisare? Pentru atei, care ar putea fi explicatia? Contextul intrebarii pare ridicol dar am nevoie de raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

N-ai nici o psihoza. Era interpretarea lui referitoare la partea ta religioasa din intrebare. Crede ca ai halucinatii.
Tu insa esti un tip credincios si te afli in conflict cu tine insuti acum pentru ca-ti vin in cap idei de razbunare. Cauti o explicatie mistica unde nu e decat una psihologica.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In primul rand imi pare rau de situatie, dar ceea ce te poate ajuta e sa te gandesti daca poti sa treci peste, daca nu e o situatie grava. Dumnezeu nu inchide niciodata ochii cand suntem nedreptatiti.Romani12:17-21.Oricum,doar tu cunosti cel mai bine situatia si sti cum sa procedezi.Dar repet, daca poti nu te razbuna.

| Thunderstruck a răspuns:

Care ar putea fi explicatia? Suntem animale, e ceva normal.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Razbunarea e arma prostului, acum faci cum crezi de cuviinta

| M25M a răspuns:

Razbunarea este adanc inradacinata in structura omului, nu este nimic malefic sau divin in acest proces psihic. De obicei vrem sa ne razbunam pentru a-i induce celuilalt (care ne-a gresit) un cumul de sentimente asemanatoare celor pe care le-am simtit noi. Eu de exemplu sunt pro razbunarii pe aceeasi moneda, ca tinta sa simta exact ceea ce am simtit si eu la un moment dat.

P.S. Omul poate ierta dar nu poate uita, sunt motive pentru care avem memorie, in schimb daca nu vrei sa te razbuni, din nou sunt pro, poti alege sa treci peste care inseamna altceva.
Dictonul To forgive and forget(iarta si uita) este o ineptie imbecila. Ori alegi sa te razbuni ori alegi sa treci peste.

| Zenit313 a răspuns:

Suferi de psihoza cand incepi sa vorbesti cu prietenii imaginari!
Mergi URGENT la doctor,boala nu este intr-un stadiu avansat!
Nu mai suntem in antichitate,nu o sa ajungi sfant, profet, trimis a lui Dumnezeu, sau Dumnezeu!
Acum in prezent, bolnavii de psihoza beneficiaza de tratament sau in cel mai rau caz internati!
Bau-Bau si Mos Craciun NU exista!
Urgent la DOCTOR!

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Zenit313):

laughing Ce bau-bau ma? laughing Nu vorbesc cu nici un prieten imaginar.Era doar un sentiment, nimic mai mult.Si n-am spus ca ma las pe mana lui Dumnezeu sau alte zeitati. Darc a sa ma lamuresc totusi, care sunt simptomele acestei boli psihice? Poate chiar sufar de psihoza, ce-o mai fi si aia. laughing

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru FastAndFurious):

Ai dreptate. Uneori chiar ma simt mai bine, gandindu-ma la lucruri gen "peste limita umana ".

| FastAndFurious a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

N-ai nici o psihoza. Era interpretarea lui referitoare la partea ta religioasa din intrebare. Crede ca ai halucinatii.
Tu insa esti un tip credincios si te afli in conflict cu tine insuti acum pentru ca-ti vin in cap idei de razbunare. Cauti o explicatie mistica unde nu e decat una psihologica.

| dracu14 a răspuns:

A fost doar instinctul animalic,nu a a vut de a face cu religia dar daca te ajuta cu ceva,in satanismul laveyan exista o regula, daca cineva te calca pe nervi, roaga-l sa se opreasca, daca contiuna, DISTRUGE-L!

| pozeanimate a răspuns:

Dumnezeu nu te indeamna sa faci rau
lasa pe Dumnezeu sa il judece pe acea persoana
tu roaga-te pentru acea persoana,
roaga-te ca sa iti lumineze mintea Dumnezeu
nu te gandi sa te razbuni
"Porunca noua va dau voua ca sa va iubiti unii pe altii" (Ioan 13, 34)

citeste si asta
http://www.ioanguradeaur.ro/category/despre-razbunare/

| FastAndFurious a răspuns:

Probabil ca ai depasit limita suportabilului. Ai tot iertat dar ai regretat ca ai facut-o, pentru ca persoana a continuat.
Acum pana si subconstientul tau iti spune ca e cazul sa te revolti.
Cand ai iertat nu ai clarificat lucrurile incat sa se inteleaga ca nu mai incape a doua oara, a treia oara etc. Doar ai iertat. E si vina ta aici.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru FastAndFurious):

N-am mai scris, credeam ca nu e nevoie, i-am spus sa si vada de treaba, altfel cade in genunchi sa-mi suga pl.

| FastAndFurious a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Am citit ultimele tale intrebari acum.
Problema ta nu cred ca e una de constiinta aici.
Pur si simplu nu-i mai suporti pe tiganii aia si nu ai variante sa treci mai departe. Nu mai poti sta nepasator, asa simti tu.
Vad ca iti merge mintea bine dupa cum scrii si vad si foarte multa furie.
Daca diriginta ta nu se baga in conflictul vostru, treci la director.
Dar nu singur. Mergi cu parintii tai la el si sa faca taica-tu gura mare.
Bataia asta de joc vad ca ti-a intins nervii la maxim si tu vrei ceva, o mica victorie incat sa nu o iei razna.
Poate faza asta cu directorul te mai linisteste.
Nu ai unde sa te muti acum la sfarsit de a opta. Mai ai foarte putin si pleci din zona aia dar vad ca nu mai rabzi.
Tiganii aia asa vor ramane, la nivelul de ceaun de care vorbesti. Nici nu-i schimbi cu nimic si nici nu-i opresti cu forta. Ei sunt pe strada, acolo e locul lor pana ajung poate si in locurile alea cu gratii.
Tu esti din alta parte, ai alt orizont. Alte perspective. Ei vad asta dar tu acum cam uiti din cauza furiei.
Mergi pe calea oficiala mai bine, decat cu varianta " om la om".