| William a întrebat:

Vreau sa ma spovedesc. Cum ma pregatesc? Nu m-am mai spovedit niciodata. Sunt Crestin Ortodox.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

1. Iti notezi toate pacatele pe care ti le amintesti pe o hartiuta (fara sa omiti ceva intentionat)
2. Daca ai vreo carticica de rugaciune, o sa gasesti in ea rugaciuni inainte de spovedanie: sunt vreo 2-3 rugaciuni mici. Citeste-le.
3. Iti alegi un preot si ii spui ca vrei sa te spovedesti. Daca poate te spovedeste atunci, daca nu te cheama intr-alta zi.

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Mergi la cea mai apropiata biserica de casa ta, intr-o zi de sarbatoare, dupa slujba, pe 12.Astepti sa iasa preotul si ii spui ca vrei sa te spovedesti.Stabiliti impreuna a intalnire si iti va spune ce trebuie sa faci.
Sau..Mergi pentru un sfarsit de saptamana la manastire, participi impreuna cu calugarii la slujbe /rugaciuni dupa care te poti spovedi.Bineinteles inainte vorbesti in prealabil.

| milan9 a răspuns:

Ai mai sus raspunsul colegului @gratargratar,...
"1. Iti notezi toate pacatele pe care ti le amintesti pe o hartiuta (fara sa omiti ceva intentionat)
2. Daca ai vreo carticica de rugaciune, o sa gasesti in ea rugaciuni inainte de spovedanie: sunt vreo 2-3 rugaciuni mici. Citeste-le.
3. Iti alegi un preot si ii spui ca vrei sa te spovedesti. Daca poate te spovedeste atunci, daca nu te cheama intr-alta zi."

| xerxes1 a răspuns:

O sa ti se puna intrebari de aici:
http://www.scechurch.org/biblioteca/files/spovedanie.pdf
Nu inteleg de ce unii numesc sfant orice rahat(sfanta taina a spovedaniei), ca mi se pare mai degraba diabolica aceasta practica.
Daca popa a ajuns sa te intrebe in ce pozitie preferi sa faci sex, aia nu mai este sfanta spovedanie ci curiozitate omeneasca de doi bani.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Ortodocsii se cred miezul din Fanta, toti ceilalti sunt prosti iar ei unicii pe calea cea dreapta:
14. M-am lepadat de unica si dreapta credinta în
Dumnezeu, cea ortodoxa, trecând la alte credinte
eretice, sectare, schismatice sau filosofii (evrei, musulmani,
budhisti, baptisti, penticostali, adventisti,
iehovisti, stilisti, catolici, atei etc). Am practicat yoga, arte
martiale, dianetica, bioenergie, parapsihologie,
radiestezie, telepatie, hipnotism, spiritism, meditatia
transcendentala, zen-budismul si alte asemenea aces -
tora. Am îndemnat si pe altii la asa ceva

Ori sunt batuti in cap cei care au scris acest indreptar ori au uitat ca Iisus a fost evreu si ca Vechiul Testament l-au furat de la evrei impreuna cu zeul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banul il pregatesti in primul rand ca asta vrea sa vada popa de la credinciosii săi.

| DrGoogle a răspuns:

Catolic sau ortodox?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

La spovedanie nu îti trebuie nicio pregatire. Acolo te duci cand esti murdar, departe de Dumnezeu.

Întrebări recente