| mentholinks a întrebat:

Vreau să-mi pun semnul fiarei ca să fiu sigur ca nu ma răpește Isus când vine să-și ia miresele. Unde și cine pune acest semn?

28 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Acțiunile tale pun semnul acela. Ferește-te de el dacă nu vrei sa arzi veșnic în Iad.

| milan9 a răspuns:

Cum deschizi gura cum scoti o noua blasfemie. Asta vine cred dintr-o ariditate sufleteasca acuta.
Dar Scriptura, cu dedicatie spune despre tine: sad
"Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!" (Ps. 52)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu deja ai semnul fiarei pe cap

| mentholinks explică (pentru milan9):

Pai dacă sunt rău ce vrei sa fac? "Omul bun scoate lucruri bune din visteria bună a inimii lui dar omul rău scoate lucruri rele din visteria rea a inimii lui. " "Toți cei rai vor pieri." Deci așteptăm să pierim, noi ăștia.

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Daaa, sigur. Intotdeauna exista cale de intoarcere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

El a blasfemia numele Duhului Sfânt intenționat, normal că are semnul fiarei

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Important este sa doresti iertarea si o vei primii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adevărat,dar el nu prea dă semn de a vrea iertare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Oricum nu cred a ajuns în punctul ăla, dacă da, nu l-ar mai fi interesat deloc de Dumnezeu.Eu am ajuns acolo, din păcat

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti mai face probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum să nu-mi fac? E bine dacă știi că într-o zi, vei merge în iad pentru totdeauna? Nu asculta de teologii care zic altceva despre hula împotriva Duhului Sfânt, e o înjurătură, până și tu ai zis-o

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Of, mersi ca m-ai luminat. Chiar nu știam ce înseamnă 666 care îl am pe frunte din naștere.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nu-ți fa griji tovarășe. Când ajung în iad voi prelua controlul și te voi pune administrator al bordelurilor pe care le voi înființa acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Cum preie tu controlu? Mai degrabă vei fierbe într-o oală cu numele tău pe ea

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu este nevoie de un semn pe piele, e de ajuns sa il ai in inima.
Semnul fiarei descris in biblie, pe frunte sau in mana dreapta, inseaman fapta ta impotriva Lui Dumnezeu (mana dreapta).
Inima ta, departe de El (frunte, inima).
Dumnezeu nu forteaza mana nimanui, El nu te poate mantui, daca tu nu doresti acest lucru, un pastor spunea urmatorul lucru ''Asa o sa trimita Dumnezeu oameni in iad, stand la usa iadului, Dumnezeu care sta la usa iadului cu mainile legate, trist, si indurerat si o sa iti spuna inainte sa intrii acolo pe vecie ''Am facut totul pentru tine, am renuntat si la Fiul Meu pe cruce, dar nu ti-am putut forta vointa, tu ai ales, puteai fi fiul Meu ''Eu te-am tesut in pantecele mamei tale, si te-am sprijinit in ziua nasterii tale, te-am sapat in mainile mele'' Dar tu nu ai vrut.''
Pastorul mai spunea ''Voi care sunteti in viata, pe pamant, ganditi-va bine unde vreti sa mergeti, Dumnezeu inca are bratele deschise si va asteapta''
Tu alegi.
Sa facem o ilustratie. Te trezesti de dimineata si fiindca locuiesti langa mare, intri in mare pentru a face o scurta baie. La un moment dat observi ca te-ai indepartat mai mult decat ai vrut, si vrei sa te intorci, dar valurile marii sunt din ce in ce mai puternice si par a te trage. Un pescar iti aude strigatele si vine langa tine, iti arunca un colac de salvare, esti salvat in acel moment? Nu, desigur potentialul de a fi salvat este acolo, dar nu esti salvat si in siguranta pana cand nu prinzi colacul de salvare, depinde de tine daca vei prinde sau nu colacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Știi că e ateu, nu? Cel puțin, așa reiese din întrebările și răspunsurile lui. Dumnezeu să aibă milă de el!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu prieten, am cunoscut foarte multi atei, iti spun un lucru pe care unii vor sa il recunoasca, altii nu. Ei stiu in mintea lor, in adancul inimii ca exista Dumnezeu, dar nu vor sa o recunoasca, pentru ca daca accepta acest lucru, trebuie sa accepte si faptul ca vor da socoteala de modul in care traiesc, nu vor sa renunte la curvii, la betii, la placeri de moment, nu vor sa traiasc asa cum spune Dumnezeu. Daca sunt sinceri cu ei insisi, vor recunoaste ca nu sunt siguri 100% ca Dumnezeu nu exista, stiu in inima lor ca exista.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu sunt sigur ca cei care se declara a fi ''atei'' stiu cu adevarat ceea ce inseamna acest cuvant si ce obligatii ii revin celui care se declara un asemenea om, cei mai multi nu au citit niciodata biblia, pentru a spune ca nu iti place o mancare, trebuie sa o gusti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da,dar el l-a blasfemiat pe Dumnezeu intenționat. Habar n-am în ce circumstațe, dar cred că Dumnezeu încă îl vrea.Mi se face milă de bărbatul acesta

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Ei stiu in mintea lor, in adancul inimii ca exista Dumnezeu, dar nu vor sa o recunoasca..."

E o gluma proasta asta...pai daca ar fi intr-adevar asa, inseamna ca si voi crestinii, in adancul sufletului stiti ca exista Zeus, Manitou, Zana Maseluta si alte sute sau mii de zei sau personaje de genul asta. La tine asa e? Si daca e asa, de ce nu recunosti?

Ideea e ca spiridusul vostru nu e cu nimic deosebit fata de ceilalti si nu exista motive de a fi tratat diferit din nici un punct de vedere. E la fel de "poveste" si inexistent ca toti ceilalti.

"...cei mai multi nu au citit niciodata biblia, pentru a spune ca nu iti place o mancare, trebuie sa o gusti."

Sunt doua aspecte aici. In primul rand ca tocmai Biblia e cea care da verdictul final in ce priveste inexistenta unui astfel de spiridus.
Asta al vostru, e un spiridus cu o poveste in spatele lui, Biblia. Si cum Biblia nu are nici o baza in realitate, evident ca si personajul asta imaginar numit Dumnezeu e un fals.

Ar mai fi unii, cred ca cei mai inteligenti, care pot mirosi rahatul din mancare inainte s-o guste. In cazul de fata, ce rost are sa "gusti" din lectura Bibliei, cand duhneste a fals de la un kilometru?!
Nu prea are sens, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu este femeie.N-ai văzut în urmă cu câteva luni poza lui de profil?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este femeie în poza, în realitate nu :-)).

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

In poza aia era fiul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Atunci de ce ai nume de băiat și vorbești la masculin?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Copile, nu e treaba tu. Tu ai abia 11 ani, du-te si joaca-te pe afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Ok,oricum nu stau cu bulangi ca tine

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai vezi-ti de ale tale.

| Ancamitumihaela a răspuns:

Nu accepta acest semn al fiarei ( 666) care va fi implantat sub piele. Dupa rapirea bisericii urmeaza necazul cel mare timp de 7 ani ce va domni Antichristul la Ierusalim. Biblia ne spune in n apocalipsa,, Un alt înger, al treilea, le-a urmat, zicând cu glas tare: „Dacă se închină cineva fiarei și chipului ei și primește un semn pe frunte sau pe mână, va bea și el din vinul furiei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui, și va fi chinuit în foc și sulf înaintea îngerilor sfinți și înaintea Mielului. Fumul chinului lor se ridică în vecii vecilor. Și nu au odihnă nici ziua, nici noaptea, cei ce se închină fiarei și chipului ei și cei ce primesc semnul numelui ei" Mai bine accepta+l pe Isus in viata ta pentru a murit in locul tau pe cruce ca tu sa nu ajunzi in iazul de foc.