| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Vreau sa mor sa aflu odata ce e dincolo de moarte si sa aflu odata daca exista Dumnezeu sau nu exista.Voi stiti ceva daca exista Dumnezeu?

17 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa existe, dar sta si el in dubii, daca exista oameni, sau nu.

| 1231242 a răspuns:

Mă tu ești miștocar ori pui întrebări de dragul a pune sau ce naiba ai pățit de pui atâtea întrebări legate de Dumnezeu?!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mort nu mai poți afla nimic. Daca dorești sa afli totul despre Dumnezeu, va trebui sa trăiești o veșnicie.Iar daca dorești sa trăiești o veșnicie, exista soluția: Isus: "Eu sunt calea, adevarul, viață (veșnică)" a spus Isus la prima Sa venire.La a doua Sa venire vei afla restul, daca îți dorești cu adevărat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei să mori, acesta este cel mai ușor lucru. Nu este nevoie să faci nimic, căci orice ai face, tot vei muri, că vrei, că nu vrei.
lăsând pe Dumnezeu deoparte deocamdată. ți-ai pus vreodată întrebarea cum poți afla despre orice altceva dacă există sau nu?
Dacă poți răspunde la întrebarea asta. după aceea să întrebi și despre Dumnezeu.
Nu de alta dar Dumnezeu și existența sunt două găluști grele pentru Ciorba De Cartofi. Dar merge dacă acrești cu borș și adaugi o lingură de smântână când servești în farfurie. Poftă bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi dai mesaj privat daca e ceva, astept.

| Octavian199 a răspuns:

Lasa musti co.ele rolling on the floor

| Atlantic007 a răspuns:

Si daca vei experimenta noapte vesnica?

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mai exact.Cand mori, nu mai existi.

| Celcestietot a răspuns:

Daca te sinucizi nu vei intra in Rai. Asteapta o alta moarte neprovocata de tine (fie direct sau indirect) si intr-un final il vei vedea pe Dumnezeu la Judecata de Apoi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu vrei sa mori. Aoleu, iar vine celcenustienimic cu povestile... Sincer, prefer iadul budist. E mult mai misto. Desi de dimensiuni incomensurabile, e MASURABIL. Here you go, foarte interesant de citit si mult mai bine pus la punct ca basmele crestine: https://en.wikipedia.org/wiki/Naraka_(Buddhism)

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Care rai?rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Exact (in cazul tau).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce, nu iti place iadul budist? E mult mai de bun-simt decat sperietura aia pentru copii cu foc, pucioasa, scrisnirea dintilor. Aici ai totul frumos, matematic.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Care Iad?

Exact (in cazul meu)

| mentholinks a răspuns:

Cu siguranta exista. Important e sa fii de partea celui atotputernic ca exista multi dumnezei pe Pamant si in ceruri dupa cum spunea si Pavel. In Biblie mai scrie. "Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu, El judeca in mijlocul dumnezeilor."

| RAY a răspuns:

Viata de dupa moarte sunt dorinte umane primitive, atat, religia este un produs primitiv uman

| Donsavas a răspuns:

Omule,moartea e un necunoscut si asa va ramane. De Ce? Cei care mor devin inconstienti, nu mai stiu de ei, de lume.
Sinucigasii se omoară ca sa uite pentru totdeauna.
Tu te omori sa afli imposibilul? Inseamna ca nu ti ai gasit sensul in viata si nu vrei sa ai un scop.