| LupusDei1993 a întrebat:

Vreau să pun o întrebare sinceră creștinilor și să-mi dea răspunsuri pe măsură, dar nu din biblie, ci din propriul lor raționament. Cine îmi dă răspunsuri din biblie e direct descalificat. Așa, să începem.

1. De ce consideri că tot ce a făcut Dumnezeu este "bun"? Era bine că a orchestrat genocidul întâilor născuți ai Egiptului? Că singura lui soluție de rezolvare a problemelor e și mai multă suferință inutilă? Foamete, boli, războaie, genociduri? De ce e în regulă să iei prizonieri capturi de război, și anume fete foarte tinere, virgine, și după luate de soții? Unde există fărâmă de bunătate în toate astea?

2. Dacă Dumnezeu a setat deja Planul Divin încă de la început, și știe că o să eșuezi și că vei merge numaidecât în iad, ce rost mai are să suferi toată viața atunci?

3. De ce în numele zeului biblic s-au comis atât de multe rele oribile, multe și inimaginabile, iar acest zeu nu a făcut absolut nimic să le oprească?

4. De ce credeți că fix zeul creștin a creat acest Univers vast, în mare parte nonhabitabil, cu o planetă tot în mare parte nonhabitabilă și el eșuează în absolut tot, creația lui fiind total imperfectă, și a eșuat să dea acest mesaj de Salvare cum trebuie, încât e nevoie de 40.000+ de confesiuni creștine în toată lumea, și absolut toate să eșueze să o descifreze în totalitate?

Repet, răspunsuri din biblie, descalificare automată.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Legatura povestilor cu realitatea e slaba, de aceea exista aceste contradictii. Una e povestea, alta e realitatea.

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Pentru ca si egiptenii mai inainte au ucis toti copiii de parte barbateasca, si doar Moise a scapat. Aici s-a facut dreptate. Pentru ca nu doar faraon era impotriva evreilor, ci toti egiptenii. Ii bateau, i-au facut sclavi si apoi le-au omorat toti copii de parte barbateasca. Trebuia sa se faca dreptate.

2. Nu exista o astfel de "setare". Toti trebuie sa fim mantuiti. Daca nu vrem, atunci aceasta este o gandire inumana, lipsita de logica si ratiune. Adica sa stiu ca pamantul va fi distrus, iar eu sa nu ma salvez. N-are rost sa mai discut in directia aceasta.

3. Omul egoist, prost, nebun, lacom si cum o mai fi el, cand isi pune pe inima sa faca un lucru rau -si i se da puterea- o face oricum ar fi, fie in numele cuiva fie in lipsa vreunui nume.
99, 9% din toti oamenii ajunsi la putere isi pierd ratiunea si constiinta, si fac crime pentru ca sa-si ajunga scopurile.
Sunt multe explicatii pentru care Dumnezeu a ingaduit si nu a intervenit. Ele pot fi revoltatoare pentru multi dintre voi. Si pentru ca nu stim sigur, este mai bine sa ma abtin de la presupuneri.

4. Totul este prea perfect ca sa fie iesit la intamplare. Terra nu poate exista de miliarde de ani in starea ei degradabila. Este mult daca spun ca in starea aceasta in 5mii de ani nu va mai exista nimic viu pe pamant.
Pe de alta parte, o celula este vie, fie ca din ea va iesi o planta, animal sau om. Si aceasta viata nu poate lua nastere, si nu poate exista cu de la sine putere in starea aceasta de degradare a naturii. O celula vie trebuie sustinuta de Dumnezeu ca sa existe.
Pentru ca natura in care traim trage totul spre distrugere, degradare si moarte. Si fara o continua sustinere, nu ar putea trai nici macar aceasta celula vie; cu cat mai mult nu ar putea lua nastere o alta. Si nici unul dintre noi oamenii nu contribuim cu mare lucru la aceasta, in fara de faptul avem privilegiul de a lucra impreuna cu Dumnezeu la aceasta -ceea ce o consider o datorie si ar trebui sa fie si o bucurie- : adica sa traim sanatos, sa mancam, sa bem, si sa facem copii. Si sa ne ocupam si de gradinarit ca sa avem ce sa mancam.

Iar daca sunt "40.000+ de confesiuni creștine în toată lumea", aceasta este datorita lipsei de ratiune si de logica a acelor oameni.
Pe de alta parte, mai exista si un alt aspect. De exemplu, sunt un "fan" al lui Martin Luther, chiar daca nu sunt luteran de confesiune. Dar tot el a spus ca Dumnezeu poate sa aduca lumii o cunostinta mai mare despre adevarul Sau, mai mare decat era cunoscut adevarul in perioada aceea. Dar astazi luteranii au ramas doar la valorile, la lucrurile descoperite de Martin Luther si atat. Acesta a fost un exemplu.
Un alt exemplu este acela ca unii oameni nu pot trai fara Dumnezeu, dar nici in lume nu s-ar duce. Astfel si-au format confesiuni crestine doar cu anumite principii bune; iar la restul nu au renuntat ca este prea mult pentru ei si nu s-ar descurca daca nu ar lucra sambata, sau nu ar manca carne de porc care este cea mai gustoasa, sau nu s-ar simti bine daca nu ar consuma si un pahar de vin, mai ales cand au o sarbatoare in familie. Inimi impartite: nici cu Dumnezeu, nici cu lumea. Nu este datoria mea sa judec astfel de lcururi. Eu doar spun ce vad si atat.

| LupusDei1993 explică (pentru anonimg):

1. "pentru că și Egiptenii. puncte. puncte. puncte" Uite o treabă, Moise nu a existat niciodată. Este o alegorie furată de la Sargon de Akkad datorită similarității. Explicația plauzibilă? "Satan controlează timpul, merge atât în trecut, prezent și viitor" măi dar ce putere interesantă are, păcat că Biblia nu specifică niciodată așa ceva, decât prin niște simboluri ce nu au absolut nicio legătură cu nimic și înseamnă de fapt altceva.

2. Mântuiți de ce? Că suntem niște animale dobitoace încă de la început, ce acționăm prin instincte primare? Doctrina creștină e orice dar necesară unei conviețuiri normale. Îndeamnă la crime încă de la primul capitol, nici nu mai spun la Exod după ce au "primit" 10 porunci vechii israeliți, abia după 2500 de ani de la Facere, dar ghici ciupercă ce-i, acest dumnezeu iubitor și iertător îndeamnă la genocid, într-o țară ce nici măcar nu aveau habar de acest privilegiu secret dat israeliților, și ce fac ei să-și recapete țara? Să omoare femei, bărbați, bătrâni, copii, animale, absolut tot, și mai erau pepedsiți că li s-au făcut milă și nu au putut să facă asta. A da, iar prada lor de război, fete tinere frumoase și virgine ce erau luate cu forța de soții, iar dacă noii soți nu erau satisfăcuți de ele, erau date afară, în lumea barbară ce preferă mai mult ca fetiș bolnav virgine.

3. Ai dreptate, frumoasă creație nu? Planul perfect unui dumnezeu închipuit ce te îndeamnă la o relație "personală" cu el, citești puțin biblia și cine știe, vei fi un nou revoluționar ce face o nouă sectă, poate de data asta chiar să urmezi biblia 100%. O să vezi ce viață frumix o să ai, mai ales ale noilor tăi dobito- voiam să spun, congregați.

4. "Totul este prea perfect"
Zău așa? Disonanța Cognitivă e chiar foarte puternică în tine, în acest moment. Nu e nimic perfect drăguță. Uită-te în jurul tău puțin, nu, nu în casă unde trăiești într-un lux unde cu siguranță dumnezeul biblic nu ar accepta niciodată, ci mă refer, afară din casă. Din mintea ta îngustă și limitată. 71% din Pământ nu este habitabil, daotrită apei. Apă pe care nici nu o poți bea, că e sărată.
Au rămas 29%. Din astea, reliefuri naturale: deșert, păduri, insule, pe care majoritatea sunt nelocuibile.

Ca să crezi că Biblia e reală, trebuie să crezi într-un Pământ Plat; că Satan este Stăpânul aici, are puteri excepționale descrise doar în cartea Apocalipsei, câteva versete pe-acolo, ambigue ca dracu (te-ai prins?); că spațiul cosmic Nu Există; Dumnezeu controlează vremea, chiar dacă știința a dovedit că se face de la sine; este în regulă să Deții Sclavi; Războiul este permis; să Omori oameni ce nu cred în zeul biblic; să omori femeile adultere (Maria este un prim exemplu apropo.); să Omori persoanele ce lucrează de Sabat (oare de ce ortodocșii nu se spală sau fac muncă duminica? Hmmm); să omori apostații, adică Ateii cei de Temuți. Plus multe altele.
"Dar-dar, Isus a spus că nu mai e nevoie WA WAAA!" - *Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.* Matei, 10.

| anonimg a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ceva nu se leagă aici: tu crezi în existența lui Satana, dar nu crezi în existența unui Dumnezeu Creator?
Îți răspunsesem cu toată seriozitatea și cu tot raționamentul; nu accept mai puțin decât am oferit.
Este normal să ne naștem cu ură față de Dumnezeu; dar este anormal să trăim cu ura aceasta și să judecăm pe cineva pe baza sentimentelor, a repulsiei care este în noi.
Singura soluție pentru ca răul să nu existe în univers era aceea ca Dumnezeu să nu fi creat nimic. Este ca acea gândire care îmi trece și mie prin minte câteodată: ca să fim siguri că nu vor exista probleme și necazuri în familie niciodată, cel mai bine este ca să nu mai existe familii; și ca să nu mai existe suferință printre oameni pe pământ, cel mai bine este ca să nu mai existe oameni.

Noi oamenii vedem lucrurile prin ochii diavolului încă de la naștere, deoarece cu natura lui ne naștem.
Dar acum când suntem mari, rațiunea ne spune că nu avem dreptul nici măcar să gândim negativ sau să ne lăsăm inima pătrunsă de sentimente negative la adresa unei persoane pe care nu o cunoaștem. De aceea noi trebuie să ne stăpânim și mintea și inima (atât gândirea cât și sentimentele) și să nu judecăm pe Dumnezeu prin ochii diavolului, a dușmanului lui. Dacă Dumnezeu este vinovat pentru răul din lume prin faptul că a creat lumea, atunci El a și murit pentru lume, ca lumea să fie salvată prin El.
Un judecător n-are ce căuta în funcția lui dacă intră în sala de judecată pătruns de sentimente și de gânduri. El trebuie să fie rational, calm și logic, să fie în stare să asculte ambele părți în aceeași măsură și cu același calm. Așa trebuie să fim și noi oamenii. Orice altceva nu ne ridică mai presus de animale, de legea junglei. Ba încă orice altceva ne coboară pe o treaptă mai de jos decât animalele dacă noi nu suntem raționali.

După gândirea multora -dar de fapt sunt sentimente-, Dumnezeu a făcut numai răul, iar Satana a făcut întotdeauna binele. Se poate sta la discuție cu astfel de oameni? Se poate numi raționament aceasta?
Dacă Dumnezeu ne-a făcut după chipul și asemănarea Lui, cum putem să fim noi împotriva Lui? Dacă refuzăm să vedem lucrurile și prin ochii Lui, atunci putem să spunem noi că suntem judecători drepți? Noi suntem judecători nedrepți atunci când nu ascultam ambele părți. Iar judecătorii nedrepți nu vor fi niciodată lăudați.

Am fost și eu ca toți oamenii -ba chiar mai mult decât cei mai mulți dintre voi: am înjurat și blestemat pe Dumnezeu până în ziua când am luat aminte la apărarea lui Dumnezeu: când El mi-a descoperit că mă iubește și că a murit pentru mine ca să mă pot bucura de viața veșnică. Anonimg, mai condamnă-L atunci pe Dumnezeu dacă mai poți. În fața iubirii lui Dumnezeu a dispărut orice ură, orice repulsie. Cunoscusem mai înainte punctul de vedere al diavolului, eram stăpânit de sentimentele lui, eram mai mult ca sigur că aveam dreptate și voiam să îmi scot dreptatea de la Dumnezeu, să Îi dovedesc că am dreptate.
Dar când am cunoscut apărarea lui Dumnezeu, dragostea Lui a îndepărtat din mine toată mândria și împotrivirea.
Ar fi nebun un om să refuze să fie iubit de cineva. Cu cât mai mult atunci când refuză să fie iubit de Dumnezeu. De aceea nu m-am opus, și nu m-am împotrivit dragostei lui Dumnezeu.
Mă feresc să vorbesc despre astfel de lucruri, deoarece pentru cei mai mulți dintre voi aceste lucruri sunt aberații, și nu pot fi acceptate. Vi se par lucruri ciudate. "Cum poate un om să fie iubit de Cineva pe care nu a văzut niciodată, și care nici nu ar putea să existe pentru că nu există dovezi?"
Iar mulți dintre cei care spun că au o gândire rațională se gândesc la ipoteza că psihicul uman este atât de vast și necunoscut încât este posibilă și o astfel de experiență: adică să ajungi la cunoștința de Dumnezeu, chiar dacă El nu ar exista decât pe paginile unei cărți sau mai multe.
Dar realitatea este că oamenii se bucură de dragoste (care se mai bucură), de ceea ce este scris și niciodată văzut.
Da, noi oamenii suntem și ființe spirituale. Iar noi putem ajunge iraționali nu doar mintal și sentimental, ci și spiritual. Dar dacă înaintăm intenționat, fără rațiune, în răul acesta, atunci o facem spre răul nostru.

| LupusDei1993 explică (pentru anonimg):

Nu cred în existența niciunuia. Îl iau pe Lucifer mai mult simbolic din acea poveste biblică.
Nu a reușit absolut nimeni să răspundă exact de ce a făcut rebeliune în cer. Eu știu că rebeliune se face atunci când ai o figură prea autoritară, imperfectă, căruia nu-i pasă de tine sau alte scopuri. Rebeliune s-a făcut împotriva dictatorilor nemiloși, împotriva profesorilor mult prea exagerați de autoritari, și da, chiar și părinți.
Acum vezi de ce este atât de nociv creștinismul acesta? Te face un sclav umil autorității absolute, de pe pământ. Nu există Dumnezeu în cer, cum este aici pe pământ. Și nici Diavol, Satana, care încearcă să-ți deschidă ochii la realitate, în grădina Edenului.
Adam și Eva au fost alungați ca să nu ajungă la pomul vieții și să devină nemuritori. Deci zeul biblic vechi testamental nu avea niciun plan să facă umanitatea nemuritoare.
Nu, nu sunt "satanist" deoarece eu chiar nu cred în Dumnezeu literar, un Satan literar sau oricare altă zeitate inventată de umanitate.
Dacă există un zeu suprem, încă aștept să se arate omenirii. Și dacă se arată, am să-i pun niște serioase întrebări, cu bâta ascunsă la spate, de ce a permis atâta suferință aici.
Până atunci, rămân Ateu și Anti-Teist.

| anonimg a răspuns (pentru LupusDei1993):

Niciun om nu poate nega faptul ca pentru un castig material, financiar sau de alta natura, oamenii pot ajunge sa faca lucruri oribile; si o fac intr-un mod ascuns:
-papalitatea a omorat crestinii -pe toti aceia care nu i se inchinau, deoarece acestia le "furau" adeptii (adica veniturile) cand oamenii descopereau astfel adevarurile biblice;
-Hitler tot pe ascuns a lucrat cand a luat evrei din toate tarile si i-a dus la Auschwitz.
Si cand un om vrea sa faca rau altuia, tot pe ascuns ii face rau.
In spatele tututor acestora (mai concret in inimile lor) se afla spiritul celui rau de care s-au lasat sa fie luati in stapanire.
Cand e vorba de a face rau, oamenii devin cele mai inteligente fiinte. Si nu putini au capacitatea de a se ascunde foarte bine.
Ei mostenesc aceasta aptitudine de la natura tatalui lor; si apoi pe parscursul vietii o dezvolta si mai mult prin intrebuintare. Inca de cand sunt mici, copii sunt egoisti, lacomi, rai - si asa ne nastem toti. Asta este natura noastra, fara nicio exceptie.
Dar nu am fost lasati de izbeliste, si avem acesta arma cu care ne putem impotrivi raului: ratiunea, adica judecata sanatoasa. Nefolosita, se pierde, ca si o muschi nefolosit.
Papalitatea si-a cerut iertare pentru atrocitatile care le-a comis in trecut.
Germania si-a cerut si ea iertare pentru ce a facut Hitler. Rostul acestor scuze este ca aceste puteri nu si-au parasit cu totul rationamentul. Altfel, acestea cu siguranta ar fi incetat sa mai existe, tot asa cum au disparut civilizatii in trecut.
Dumnezeu Se foloseste de oameni si natiuni pentru a-Si pedepsi poporul; dar daca acestea se comporta marsav si ajung la crima nationala, vor disparea, tot asa cum a disparut Babilonul si Asiria -cele mai mari imparatii care au existat vreodata pe pamant.
(Daca vei citi cartea scrisa de Hitler acesta povesteste ca cele mai mari curvii se faceau in randurile evreilor; mai mult, acestia erau cu doua fețe atunci cand era vorba de politica; erau si instigatori, si faceau foarte multe rele). Sa nu creada cineva ca sunt antisemit. Eu nu urasc pe nimeni. Daca este ceva ce urasc sunt lucrurile acestea:
-lipsa de ratiune, de judecata
-spiritul de turma
-violenta, de orice natura ar fi aceasta
-lipsa de igiena dupa ce se foloseste toaleta.
Asiria si Babilonul de care Dumnezeu S-a folosit ca sa-Si pedepseasca poporul, au intrecut limitele, si conducatorii lor s-au vazut dumnezei pe pamant. La fel a fost si Hitler care nimeni nu stie prin ce coclauri a murit.
Dumnezeu este sursa ratiunii; si daca am fi fost in locul Lui, fiecare din noi am fi procedat la fel. El rastoarna si pune pe imparati.

"Dacă există un zeu suprem, încă aștept să se arate omenirii." El S-a aratat. Dar nu a facut-o asa cum ne asteptam noi. S-a aratat intr-un grajd inca de la nastere. A trait din mila oamenilor, a dormit sub cerul liber a fost batut si a murit ca un facator de rele, macar ca nu a facut nici-un rau. Asa este Dumenezeu. Multi oameni nu-L plac pe Dumnezeu pentru ca Il vad slab. Nici lui Iuda nu i-a placut ca Dumnezeu Se lasa batjocorit de oameni. Si cand a vazut ca chiar nu poate avea niciun castig pamantesc (material, financiar, renume) cu El, L-a parasit si L-a vandut; macar in felul acesta se alegea cu 30 de arginti.
Doar o mana de oameni a cunoscut existenta Lui. Iar toti acesti oameni au fost omorati de altii care vorbeau despre El.
Daca n-ar fi permis suferinta, atunci toti oamenii si toi ingerii din cer, si toate fiintele din univers, ar fi trait intr-o frica, teama de Dumnezeu. S-ar fi adeverit in felul acesta ca Dumnezeu este aspru, tiran. Dar natura lui Dumnezeu este dragoste, si nu poate fi altfel. El a permis ca si Fiul Sau sa sufere si sa moara, pentru ca tot universul sa vada caracterul ascuns al lui Lucifer. Terra nu este singura planeta locuibila. Noi nu vedem cu ochii nostri fizici, dar cerul este plin de fiinte inteligente: de ingeri, dar si de planete care nu au cazut niciodata in pacat, la care inca nu putem avea acces din pricina naturii noastre decazute. Noi vedem doar atat cat izbeste ochiul; dar exista lucruri dincolo de ceea ce nu putem vedea decat prin natura noasta spirituala pe care vrem sa o innabusim.
Ratiunea trebuie sa existe in tot ceea ce defineste fiinta umana: minte, sentiment si spiritualitate.
Si in acest razboi ideologic dintre Dumnezeu si Satana care se duce pentru castigarea mintilor si inimilor noastre, nu putem sa fim pe un teren neutru.
Si chiar prin faptul ca exista aceasta aversiune fata de Dumnezeu in toti oamenii -fara nicio exceptie, asta inseamna ca El exista cu adevarat. Ca altfel ar fi fost ca Mos Craciun care stim ca nu exista si de aceea nu avem nimic cu el.

| LupusDei1993 explică (pentru anonimg):

Disonanță cognitivă din nou.
- papalitatea nu a omorât doar creștini, asta e o minciună propagată de dobitocii din adunarea ta.
- Hitler era un romano-catolic devotat și a luat Noul Testament în serios, găsind evrei ca țapi ispășitori deoarece el credea că din cauza lor distrug dreapta credință și aduc "degenerare", și că l-au omorât pe Mesia, deja înțelegi unde merg.

Mai documentează-te. Citește, citește și iar citește. Nu te mai du la adunare că ți se scade nivelul de IQ de fiecare dată când mergi acolo.

| Meme10Memu a răspuns:

1. Pentru ca Dumnezeu e atotputernic. Daca ia viata cuiva o poate si reda. Cine e cel mai capabil poate stabili ce e bine pentru el. Dumnezeu face legea chiar daca nu ne convine. Cine e prost si nu-si da seama si nu vrea sa accepte cine e mai puternic si i se impotriveste evident ca sufera si moare.

2. Cine ti-a spus ca exista predestinare si noroc?

3. Ca sa repari ceva trebuie sa strici ceva sa darami ce e rau.

4. Pamantul e doar inceputul planului lui Dumnezeu in lumea materiala.

| Octavian199 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Se mai intampla catodata, mai mereu sa ii dea satanel la pate rolling on the floor

| LupusDei1993 explică (pentru Meme10Memu):

1. Mi-ai demonstrat că Dumnezeu nu este deloc bun, nici obiectiv, dacă pretinzi de moralitate absolută, ceea ce este o bazaconie nerealistă. Dumnezeu ESTE subiectiv, ambiguu, la fel și scriptura lui sfântă ce se contrazice și se dă peste cap mereu.

2. Există Cartea Vieții, cine nu e scris acolo nu poate fi în rai. Nu contează ce acțiuni faci, faptele tale bune sunt cârpe de șters la fese pentru el, el vrea supunere totală, oricât de psihotice și diabolice sunt poruncile lui.

3. A eșuat, din nou și din nou, și a făcut mai rău din muuulte aspecte.

4. De unde știi? Unde scrie ce planuri mai are acest schizofrenic nevrotic genocidal din biblia cre(ș)tină?

Mi-ai demonstrat fix opusul, nu ești decât o unealtă perfectă de a face rău omenirii, psihopații ce s-au convertit la cre(ș)tinismul ăsta infect ce au fost criminali în serie, ghici ce, ei o să fie tot criminali, dar cu "frică de dumnezeu" iar victimele sunt cele ce nu urmăresc scripturile sfinte. Și din mărturii, ei nu au spus că au rezolvat nedreptatea oamenilor, în mintea lor "Isus îi va vindeca", ceea ce este o plafonare și o disonanță cognitivă enormă ce creează și mai multe probleme decât îți poți imagina.
În concluzie, Demnezeu se poate descotorosi oricând de tine, fără absolut niciun motiv real, provoacă crime și genociduri, dar vrei să știi cireașa de pe tort?
Acest Dumnezeu nu există. Este o unealtă pentru liderii de secte să facă absolut ce vor cu congregații lor, să-i folosească în scopurile lor meschine și distructive ce distrug vieție fără număr.

Uite aici un exemplu: https://youtu.be/xW-xzr6d5IA

| Meme10Memu a răspuns (pentru LupusDei1993):

O sa se imputa tot mai tare treaba cu Dumnezeu pana ce tot pamantul va duhni.

| Michael11 a răspuns:

Nu stiu daca iti va putea da cineva raspuns la acele intrebari, fara sa se foloseasca de Biblie. O parte din intamplarile despre care tu vorbesti sunt luate din Biblie. Ai spus ca ai fost sincer atunci cand ai pus aceste intrebari. Si eu sunt sincer. Nu pot sa-ti dau raspuns la intrebari deoarece nu-mi dai voie sa explic ce s-a intamplat in acele situatii. Nu am pretentia ca stiu tot. Dar ce stiu, incerc sa explic. Ca sa explic, trebuie sa luam fiecare pasaj din Biblie care iti creaza probleme si sa-l discutam.

| LupusDei1993 explică (pentru Michael11):

Am citit absolut tot, și nu aleg doar părțile ce-mi conving mie sau ce bălării mănâncă cei ce te fraieresc de bani și inteligență, eu iau totul în ansamblu, și planul acesta "divin" al lui de-zeu este unul eșuat încă din start.

| Raullalu a răspuns:

Eu din start iti spun din Biblie pentru ca nu stii un lucru.
Nu tot vechiul testament este de la Dumnezeu.
Majoritatea erau porunci facute de oameni si practici facute de oameni.
De aceea legea(vechiul testament)nu s-a gasit buna inaintea lui Dumnezeu pentru mantuirea oamenilor.
Lacomia era in cele mai inalte puncte.
Totul tindea spre rautate.
Tot in noul testament scrie ca daca cineva devine neprihanit prin lege Hristos a murit degeaba.
Si Domnul Isus a zis ca nu are nevoie de cei ce vor sa tina legea.
Legea era traditie si inspiratie omeneasca foarte putin a fost de la Dumnezeu.
Si daca noul testament vorbeste despre un Dumnezeu iubitor atunci poruncile si practicile evreilor erau facute de ei pentru a fi in avantaj de asta unele idei erau opuse celor 10 porunci.

| LupusDei1993 explică (pentru Raullalu):

Problema e că nu este specificat absolut deloc cine fost autorul acelor fapte în totalitate, dar multe din ele te asigur că era YHWH.
Tu doar mergi la o adunare ca să explice orice fraier în locul tău în loc să-ți tragi tu concluziile.
Doar nu degeaba există peste 40 de mii de denominațiuni și secte creștine acum în lume, fiecare cu ce-i trece prin cap că deține adevărul absolut.