|

Vreau să răspundeți cât mai mulți. Rog seriozitate. M-am întâlnit cu un bărbat, acesta fiind căsătorit și mai mare de vârstă ca mine (eu avand 20 iar el 40). Flirtasem prin mesaje înainte și deși inițial nu mă atrăsese, pe parcurs a început să mă atragă. Eu sunt virgină și vreau să-mi păstrez virginitatea până la căsătorie, acesta fiind un principiu pe care nu vreau să-l încalc! Am ieșit cu tipul ăsta (era ziuă), cu mașina lui, ne-am dus într-un loc unde nu era nimeni și am început să ne giugiulim. Nu voiam să fac sex cu el doar să ne sărutăm. El a crezut că o să facem sex din moment ce a venit să mă ia. Ne-am sărutat pe gură, gât și piept, i-am mângâiat penisul (el dezbrăcându-se complet, eu rămânând doar în pantaloni). A încercat să mă convingă să fac sex cu el dar nu s-a întâmplat. Noroc că nu e genul violent, să ia o femeie cu forța. M-a dus apoi acasă. Eu mai făcusem asta în trecut, tot cu un tip mai mare de vârstă dar care nu era căsătorit. Ce părere aveți? Cât de grav ar fi acest păcat? Dacă Dumnezeu mă va pedepsi pentru asta, (că m-am lăsat ispitită, știind că păcătuiesc), îl va pedepsi și pe el pentru că m-a ispitit? Mulțumesc!

31 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Tu ai un tată absent în viața ta de aceea îți plac bărbați în vârstă.
Rupe legătura cu el. Caută un bărbat care să aibă maxim 10 ani diferență față de vârsta ta dacă vrei ca relația să funcționeze și să fi serioasă sau de durată.

30 răspunsuri:
| a răspuns:

Eu cred ca vrei sex altfel nu ai umbla cu barbati de 40 ani căsătoriți ca doar stii ce vor aia de la tine.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Nu e niciun păcat. Păcat ar fi sa nu te protejezi, ca rămâi însărcinată aiurea sau te imbolnavesti.
Nu l ai ispitit. El a vrut asta. Nu e un inconștient sa nu stie ce vrea.

| a răspuns:

Pai tu l-ai ispitit ca i-ai pus mana pe organ, probabil l-ai luat si in gura nitel, in fine. Parerea mea e ca Dumnezeu nici nu-si bate prea tare capul cu asemenea specimene care habar nu au nimic despre El. Si oricum, Dumnezeu aplica o singura pedeapsa, moartea. Asa ca, daca nu vorbesti la misto, sperante mai ai cat timp esti in viata dar tinand cont ca aproape tot ce se predica pe la toate bisericile e spalare pe creier care nu fac altceva decat sa faca omul si mai ticalos decat e, sperantele sunt destul de mici.

| a răspuns (pentru dihanie):

Da, răsplata păcatului este moartea, așa scrie în Vestea Bună.
Și legea lui Moise, femeia adulteră să fie omorâtă cu pietre. Bărbatul, nu prea.

| a răspuns (pentru dihanie):

In mare parte sunt de acord cu tine, dar cu privire ca la toate bisericile predicile au ajuns sa fie o spalare pe creier, te rog sa argumentezi si sa imi spui cum ai ajuns la concluzia asta, cu stima si respect salut

| a răspuns (pentru sanboss):

Pai îți interpretează cum vor ei, sau ma rog, cum a fost stabilit, în funcție de doctrine și de dogme, textul biblic pana ajung sa te convingă ca ce spun ei este adevărat.

| a răspuns (pentru sadrian46):

"Și legea lui Moise, femeia adulteră să fie omorâtă cu pietre. Bărbatul, nu prea."

E fals ce spuneti, legea lui Moise ii condamna pe amandoi, nu raspanditi afirmatii eronate.

Levitic 20:10
"Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea."

Deuteronom 22:22

"Dacă se va găsi un bărbat culcat cu o femeie măritată, să moară amîndoi: şi bărbatul care s'a culcat cu femeia, şi femeia. Să curăţi astfel răul din mijlocul lui Israel."

| a răspuns (pentru Nilsson):

Serios?
Hai să vedem cum se aplică legea.
Ioan 8.4.
4. Au zis Lui: Învăţătorule, această femeie a fost prinsă asupra faptului de adulter;
Prinsă asupra faptului. Când era asupra faptului era un bărbat, căci nu făptuia faptul singură?
Unde e bărbatul cu care făptuia?
El de ce nu a fost adus la Isus să i se aplice legea lui Moise?
Astfel legea se aplică cu dublă măsură. Nu răspândesc afirmații eronate.

Intreaba-i pe fariseii ipocriti care au pus la cale acea scena.
Tu ai aratat acum ca tocmai ei nu respectau legea lui Moise.

Eu ti-am aratat din Vechiul Testament textul legii.

Am uitat sa precizez ca scopul inscenarii fariseilor era sa il prinda in capcana pe Isus, daca ar fi spus sa se aplice legea, intra sub incidenta legii romane pentru instigare la omor, daca spunea sa nu se aplice era acuzat ca este impotriva legii iudaice si ar fi fost condamnat de sinedru.

| a răspuns (pentru Nilsson):

Mulțumesc. Iar scopul lui era să o scape pe femeie de la moarte.
Vector pe You Tube spne că el în acest timp scria pe nisip numele unora din cei ce se înghesuiau în jurul lui și le dezvăluia păcatul de adulter comis. Aceștia ar fi fost primii care s-au retras și au plecat, și adaug eu, în timp ce plecau le șopteau și altora că e mai bine să plece.
Dacă cunoști Biblia bine, o să te mai caut în privat când am o nelămurire.

| a răspuns:

Și mai spuneați voi ateilor că sunteți mai buni, mai educați decât creștinii. Haideți că vă cunoașteți voi la cine mă refer...

| a răspuns:

Oricine greșește. Acum nu trebuie să aruncăm vina pe unul care recunoaște. Cine știe ce păcate ai și tu, așa că nu mai acuza atât de dur. Dacă copilul tau a greșit, tu îi dai direct o palma să îi rămână semn 1 săptămână sau îi spui frumos că nu este bine că a făcut așa ceva. Tu poți să ai calități de bârfitoare de exemplu, și asta este păcat, sau mai știu eu ce alte calități negative. Dacă nu vorbești despre ele, asta nu înseamnă că nu există, așa că... nu mai fă pe sfânta.

| a răspuns (pentru Celcestietot):

Prietene are 20 de ani, nu mai e copil știe foarte bine ca e greșit ceia ce face

Nu fac pe Sfânta, și în niciun caz caz nu îmi bat capul cu tine

Corect ar fi își asume ceia ce face, ți-o tragi cu bărbați însurați, însemna că ești tarfa, n-ai scuza pentru asta

| a răspuns (pentru SilentRain):

Păi dar a zis că nu practică curvia. Vezi cum acuzi pe nedrept? Ia auzi, cică nu îți bați capul cu mine. Eu nu ar trebui sa îmi bat capul cu tine, nu tu să îmi spui asta mie. Ești tu mai informată ca mine în orice... Pff, ce oameni imposibili aici pe TPU. Nu mă mir că zapul face mișto de voi în video-uri laughing, chiar meritați asta.

| a răspuns:

Panamaxe, păi dacă eu am învățat de aceea am timp liber. Dacă este să o luăm așa, nu vei ajunge tu la statutul meu financiar niciodată laughing. Du-te și mai învață măi copile, că numai prosti spui laughing. Apropo, dacă găsești vreodată mașină timpului, să te întorci în trecut ca să capeți cei 7 ani de acasă măi copile. S-au adunat toate eșecurile societății aici pe TPU,... mă refer la persoanele ca voi.

| a răspuns:

Ti-am raspuns de alaltaieri la mesaj dar observ ca nici acum nu a ajuns, parca l-am trimis la ani-lumina departare.
Intre timp vad ca ai primit destule opinii, eu zic ca Dumnezeu te iarta atat timp cat ai intentia de a nu mai pacatui.

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Cel ce crede ca stie tot este doar un indoctrinat cu foarte mult timp liber.Asistat social cel mai probabil.
Nu-l baga in seama, ca doar asta cauta.

| a răspuns:

La sotia lui nu te-ai gandit ce probleme ii faci?
Du-te si trage-ti-o cu cine vrei ca esti majora, dar fara sa produci suferinta altora.

| a răspuns (pentru Panamax):

Nu vad nici un sfat utile de la el, chiar nu îmi bat capul cu specimene de genul
Nu cred ca ar fi atât de bun la suflet dacă ar fi el cel înșelat... Sa ma scutească cu bunătatea lui

Am tot ce vrea femeia să ii ofer, deci nu are motiv să mă înșele. Mă refer la absolut tot. Numai cu+ rvel€ înșeală aka noua generație /speranța lumii laughing laughing.

Nu voi promovați valorile superioare (bunătatea, veselia etc)? Răutatea și ura ce caută aici? După mine sunteți doar niște farisei fățarnici...

| a răspuns:

Rebeca, ceea ce ai facut este un lucru urat inaintea Lui Dumnezeu. Dumnezeu interzice clar relatiile sexuale in afara casatoriei, si asta se cheama curvie, cu atat mai mult Dumnezeu uraste relatiile adultere, preacurvia, cand o femeie necasatoriata se culca cu un barbat casatorit sau invers. Terenul pe care mergi acum este unul periculos. Dumnezeu spune ''Eu ursc divortul''. Tu intervenind in relatia lor, automat duce spre divort. si Dumnezeu spune ''voi judeca pe femeile preacurve''. Este un pacat urat si este adevarat ca acel barbat este vinovat, dar nu poti arunca toata vina pe el, TU esti cea vinovata, TU ai pacatuit. Si Dumnezeu judeca pacatul.
Exista o veste buna totusi, Hristos te va ierta.
Asculta-ma cu atentie.
Este un semn bun si ii multumesc Lui Dumnezeu ca iti pui intrebari, grav ar fi fost daca nu te-ar fi interesat si ai fi continuat asa. Legea Lui Dumnezeu este oglinda, tu te uiti in oglinda, oglinda iti spune ca esti murdara, dar nu te poti spala cu oglinda. Sub oglinda invariabil chiuveta, Oglinda spune ''vezi ca sub mine e ceva, Hristos, spala-te''.
Hristos a venit in aceasta lume pentru a lua pacatul lumii. Hristos a luat si pacatul tau pe cruce. Nu este nevoie sa faci fapte marete pentru iertare, trebuie sa te pui pe genunchi si sa ii ceri Domnului Iisus Hristos iertare. Hristos nu te va judeca, daca te intorci la El, El te asteapta cu bratele deschise.
Ai citit relatarea biblica cu Iisus si femeia prinsa in preacurvie?
Ioan 8 : ''Isus S-a dus la Muntele Măslinilor. 2 Dar, dis-de-dimineaţă, a venit din nou în Templu; şi tot norodul a venit la El. El a şezut jos şi-i învăţa. 3 Atunci, cărturarii şi fariseii I-au adus o femeie prinsă în preacurvie. Au pus-o în mijlocul norodului 4 şi au zis lui Isus: „Învăţătorule, femeia aceasta a fost prinsă chiar când săvârşea preacurvia. 5 Moise, în Lege, ne-a poruncit să ucidem cu pietre pe astfel de femei: Tu dar ce zici?" 6 Spuneau lucrul acesta ca să-L ispitească şi ...2004 - 2143 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Salut,ei bine nu ma pricep in religie foarte bine, desi cred mult in ea. Daca e pacat sau nu, nu stiu exact, totusi nu ai avut relatii sexuale cu el, deci nu cred ca ar fi considerat neaparat un pacat atat de grav.Tousi,faptul ca el se intilneste cu o femie si a vrut sa aiba relatii sexuale cu ea fiind casatorit la sigur nu e un lucru bun.Nu te complexa atat de mult, fiecare om greseste in viata si face pacate in fata lui Dumnezeu, important e sa invatam din ele si sa nu le mai repetam ca sa ne putem spala de ele mai apoi.Nu cred ca e bine sa te intilnesti cu un barbat care e cu 20 de ani mai mare ca tine si care inca mai are si o sotie.In primul rand ti-ai putea distruge si tie viata si lui.Acum poate ca inca este atragator, dar dupa 40 de ani omul deja incepe a imbatrani, si cand tu vei avea in jur de 35 el va avea 55 si aspectul lui fizic la sigur nu te va mai atragea atat de mult. Daca sotia lui afla ca o inseala, ar putea rupe relatia cu el, si atunci inca ai putea fi vinovata in situatia data ca ai contribuit la distrugerea unei familii.Inteleg ca poate te atrag barbatii mai in varsta caci sunt mai maturi la nivel psihic si stiu si eu bine ca multi baieti de 20 ani inca sunt cu capul in nori si nu gandesc limpede, dar nu stiu daca ai avea un viitor cu el, mai ales ca e deja casatorit. Evident ca te poti intilni cu barbati mai mari ca tine, dar diferenta de 20 de ani e foarte mare.De ce nu ai cauta pe cineva de varsta ta sau care sa fie cu maxim 5-6 ani mai mare ca tine? E viata ta, deci decizia iti apartine doar tie.

| a răspuns:

Cand o sa fii casatorita cu doi copii si greutati, sotul tau o sa umble cu prostanace de 20 de ani prin tufisuri.

| a răspuns:

Cam contradictoriu, nu crezi? Dumnezeu e atotiubitor, dar daca gresesti te pedepseste dur.
Dumnezeu nu te va uri daca vei avea relatii inainte de casatorie. Dar daca nu vrei sa ai, fa-o pentru tine, si nu pentru Dumnezeu. Asteapta pana la casatorie doar pentru tine.
Succes.

| a răspuns:

Si tu nu l-ai ispitit?

| a răspuns:

Din ce am văzut în ultima întrebare înțeleg că ești un pic pierdută, atunci când vine vorba de moralitate... Ce trebuie să înțelegi este că tu nu ai ce căuta cu bărbați de 40 de ani! Nu mai e vorba doar de religie aici, ci și de stimă de sine. E mare lucru că încă mai ești virgină, cu astfel de povești. Un om care crede în Dumnezeu vede cu scârbă incapacitatea unui bărbat căsătorit de a și ține mâinile departe de o altă fată, în special una mult mai tânără. Sfatul meu este să deschizi ochii, deoarece nu poți avea o relație serioasă cu un astfel de om. Pune-te în pielea soției lui! Ți ar plăcea că soțul tău să te înșele cu una, doar pentru că e mai tânără? Toți avem slăbiciuni, dar trebuie să ne luptăm cu ele, nu să ne lăsăm dominați de ele...Nu trebuie să îți pese ție dacă el va fi pedepsit, căci religia nu e despre ce trebuie să facă altul, ci despre ce trebuie să faci tu. Înțeleg că ești un pic derutată, dar nu poți fi ajutată mai mult de atât în acest site. Sfatul meu este să cauți un preot căruia să te spovedești și în care să ai încredere că îți dă sfaturi bune. Fac si eu o rugăciune pentru tine. Te rog să deschizi ochii și să nu mai faci astfel de tâmpenii

| a răspuns:

Din ce am văzut în ultima întrebare înțeleg că ești un pic pierdută, atunci când vine vorba de moralitate... Ce trebuie să înțelegi este că tu nu ai ce căuta cu bărbați de 40 de ani! Nu mai e vorba doar de religie aici, ci și de stimă de sine. E mare lucru că încă mai ești virgină cu astfel de povești. Un om care crede în Dumnezeu vede cu scârbă incapacitatea unui bărbat căsătorit de a și ține mâinile departe de o altă fată, în special una mult mai tânără. Sfatul meu este să deschizi ochii, deoarece nu poți avea o relație serioasă cu un astfel de om. Cum te ai simți dacă iubitul tău sau viitorul tău soț ar face asta? Și cel mai important lucru: pentru tine nu contează ce face Dumnezeu cu el, ci cu tine, că nu crezi într- o religie pentru altul ci pentru tine! Caută un duhovnic, căruia să i te spovedești, căci ajutorul oferit prin tehnologie este minim. Am să fac o rugăciune pentru tine și sper să te îndrepți. Deschide ochii!