| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să știți că noi în această viață suntem trecători. Venim iar mai devreme sau mai târziu trebuie să plecăm. Am văzut mărturii ale oamenilor aflați în moarte clinică care au fost pe lumea cealaltă foarte puțin și s-au întors pentru că Dumnezeu i-a adus din nou pe pământ. Eu sunt creștin ortodox și cred cu tărie în mărturiile lor în care spuneau că sub pământ e iadul și sub iad e ghena și că diavolii doresc sufletul nostru mult. Apoi că în cer este raiul unde este pacea și fericirea supremă, unde nu există boală, suferință, întristare în cazul în care am făcut voia Lui Dumnezeu. Ce concluzie tragem de aici, că dacă trăim după bunul nostru plac și uităm de Dumnezeu și să facem fapte bune ne vir chinui diavolii în focul cel veșnic. Dar oare de ce oamenii sunt orbi? De ce există atâta răutate? Chiar nu ne dăm seama? Aici totul e trecător

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce există atâta răutate? Chiar nu ne dăm seama?"
ce lucruri bune ai făcut tu azi sau săptămâna asta de ne dai nouă lecții de moralitate, cică creștină?

| Mircea08 a răspuns:

Nu stie nimeni unde e raiul si unde e iadul, important este ca sfintirea, mantuirea nu se pot obtine decat CAT ESTI IN VIATA PE PAMANT. Ca sa te mantuiesti insa, trebuie sa stii cum, iar ceea ce trebuie sa faci ca sa te mantuiesti este scris CLAR in Evanghelie.
"Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 1/21)
"Aceasta este piatra cea neluata in seama de catre voi, zidarii, care a ajuns in capul unghiului; si intru nimeni altul nu este mantuirea, caci nu este sub cer un alt nume, dat intre oameni, in care trebuie sa ne mantuim noi."
(Faptele sfintilor apostoli 4/11, 12)
A se mantui inseamna (Pop.) A (se) salva (dintr-o primejdie, din robie, de la moarte etc.)
(Dictionarul lb. romane)

Prin urmare daca Iisus ne mantuieste inseamna ca ne salveaza dintr-o primejdie. Cea mai mare primejdie era si este pacatul care duce la moarte. Deci Iisus ne salveaza din robia pacatului prin urmare si de la moarte
"Căci toţi câţi sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
( Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/10)
"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/13)
Din versetele de mai sus reiese ca mantuirea inseamna iesirea de sub Lege, deoarece crestinii sunt mantuiti in har, prin credinta, iar acest lucru vine de la Dumnezeu. Din nefericire insa, foarte putini oameni aleg calea lui Iisus, si raman sub Lege la indrumarea mai marilor bisericii din diverse religii, care ascund cu grija calea aratata de Iisus in Evanghelie, si care le arata oamenilor o alta cale, una prin care acesti conducatori ai bisericii pot obtine insemnate avantaje materiale.
"Şi I-a zis cineva: Doamne, puţini sunt, oare, cei ce se mântuiesc? Iar El le-a zis:
Siliţi-vă să intraţi prin poarta cea strâmtă, că mulţi, zic vouă, vor căuta să intre şi nu vor putea."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 13/23, 24)
"Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află. Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 7/13, 14)
Poarta cea stramta si calea ingusta, este calea celor putini care respecta intocmai Evanghelia, care este cuvantul pe care ni l-a trimis Dumnezeu prin Fiul Sau Iisus Hristos, iar poarta cea larga si calea cea lata pe care aleg sa mearga majoritatea oamenilor, este calea celor care strica cuvantul lui Dumnezeu
Despre Lege Evanghewlia spune :
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
Deci cei care traiesc potrivit cuvantului lui Dumnezeu nu sunt sub Lege ci sunt sub Har
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
Stiu ca mai toate religiile propovaduiesc legea, dar lor le amintesc un verset :
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
"Păziţi-vă de câini! Păziţi-vă de lucrătorii cei răi! Păziţi-vă de tăierea împrejur."
(Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel – 3/2)
Taierea imprejur este legamantul pe care il faci cu Dumnezeu ca vei pazi legea, asa cum scrie in versetul urmator :
"Staţi deci tari în libertatea cu care Hristos ne-a făcut liberi şi nu vă prindeţi iarăşi în jugul robiei. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.Şi mărturisesc, iarăşi, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea. Cei ce voiţi să vă îndreptaţi prin Lege v-aţi îndepărtat de Hristos, aţi căzut din har;"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 5/1-4)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se cade să mă jignești doar pentru că încerc să aduc adevărul să înțelegem toți

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care adevăr nenea, și cu cine vorbești de te simți jignit?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista admin daca cineva te jigneste

| Csander a răspuns:

Un scenariu de film.
Tu, cretinule ortodox, nu ai gresit niciodata? Nu ai facut rau niciodata? Oh, stai, te duci la biserica te rogi, spovedesti si totul se iarta apoi o iei de la capat pentru ca de ce nu? Totul se iarta.

Esti ok, iar ca om gresesti pentru ca e imposibil sa faci totul bine si fara sa faci rau. Daca nu faci rau, gandesti rau, daca nu gandesti rau, poti sa faci rau.
Nu exista nici o cale acolo "sus" sau acolo "jos", nu exista nici o marturie concreta ca cineva a vazut asa ceva, chiar si cu moartea clinica. Cum poti sa crezi asa ceva din moment ce nimeni nu stie ce este "sufletul" si daca acesta chiar exista, la fel ca si Dumnezeu.
Oamenii sunt doar prigramati de mici sa creada in ceva, nu de acum, nu de sute de ani, nici de mii de ani, probabil dintotdeauna. Atat timp cat crezi in orice, absolut orice, acel "ceva" prinde forma, iar asta e si cazul dumnezeului tau.