| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer parerea in legatura cu o chestie care mi s-a intamplat acum cateva zile si nu prea stiu de unde sa incep...
Deci...mama mea este de religie penticostala(botezata) si merge regulat la Biserica.
Eu pana la un moment dat mergeam si eu la Biserica, ma rugam si CEL MAI IMPORTANT CREDEAM in Dumnezeu(cu o oarecare fermitate), insa dupa mai multe experiente de viata "tulburatoare" totul (s-a) cam pierdut...

Revenind la partea esentiala si mai relevanta a intrebarii...

Mama mea are multe cunostinte de la Biserica (cum e si normal atunci cand faci parte dintr-o anumita COMUNITATE).
De la cineva din aceasta comunitate a facut rost de nr unei "surori" cu care vorbea destul de frecvent (aceasta "sora " nu se afla in aceeasi localitate cu noi).
Aceasta femeie de asemenea pretindea ca are "darul prorociei".

Acum cateva zile aceasta femeie a suna-o pe mami, dar fiind doar eu si tatal meu in camera si fiindca el dormea am raspuns eu la telefon.
Prima data cand mi-a auzit vocea a crezut ca a gresit nr dar m-am prezentat ca fiind "fiica" celei pe care a suna-o(numele).

Conversatia a durat cam 30 de minute(ea vorbea eu ascultam)-nu voiam sa fiu nepoliticoasa.
Mi-a spus ca Dumnezeu a dorit ca eu sa raspund la telefon, mi-a spus ca Dumnezeu i-a aratat ca sunt putin deznadajduita(in sensul "stresata"-de viata) dar ca fiind o persoana credincioasa(ea mi-a spus ca SUNT in momentul de fata) El ma va ajuta.(contradictie-daca ati citit partea de sus).
Nu am comentat nimic.

Apoi a propus sa ne rugam prin telefon.Am acceptat.Ea s-a rugat eu am ascultat.
La sfarsitul rugaciunii mi-a spus ca Dumnezeu a instiintat-o(cum s-ar spune la penticostali:"a avut o lucrare") ca in "cateva zile"(citez) imi voi gasi jumatatea si ca imi voi da seama dupa cum imi va vorbi ca el este alesul.
(pe aceasta tema voiam sa va cer parerea).

De ce?
-Inainte de astea a mai mentionat de "fostul meu prieten" ca nu el e alesul desi mama lui( fostului) mi-a spus ca SIGUR el e alesul ca a avut ea o lucrare printr-un proroc si in plus a visat asta.
-Ieri aceea femeie a sunat-o pe mami si i-a spus ca de fapt nu a stiut cu cine vorbeste la telefon si ca a gresit lucrarea.
De fapt tot ceea ce mi-a spus mie era de fapt pentru altcineva menit.
In concluzie am ramas cu urmatoarele intrebari(pe care mami explicandu-i situatia nu a putut sa ma lamureasca oferindu-mi o explicatie valabila pentru sec 21):
Cine a GRESIT?
1. Femeia?(mintind )
2. Dumnezeu a gresit lucrarile?(nu cred ca Dumnezeu s-ar fi lasat incurcat de tehnologie atunci cand este vorba de a duce mesajul corect cui trebuie) ...sau poate?!
3.Amandoi(si Dumnezeu si femeia)?
4.Cu a doua femeie cum ramane?!

si mai ales CE SA INTELEG DIN ASTA?
Ce ar putea un om (mai ales daca acel om se intituleaza "ateu" sa inteleaga?!
Eu am ramas foarte confuza! Va rog lamuriti-ma, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Dai prea mare importanta spuselor unei persoane indoctrinate.
Orice om care este atat de habotnic, pierde cumva simtul realitatii si se scufunda in propriile idei despre credinta si ce inseamna.
Soarta, daca exista, nu cred ca are cum sa ti se spuna la telefon de catre o "sora". Gandeste-te ca preotii, ca sa afle ceva, trebuie sa "deschida cartea" printr-o anumita slujba, in anumite conditii si pentru anumite persoane. Si se considera ca preotii ar fi cei mai apropiati de Dumnezeu. Nu? Ca doar ei sunt hirotonisiti si li se deschide chackra de deasupra capului.Nu a gresit nimeni. Femeia aia cred sincer ca ea chiar crede in ceea ce spune.Deci nu cred ca a mintit.
Dumnezeu nu face experimente si lucrari si nu e un profesor dependent de alcool care sa incurce lucrarile elevilor intre ele.
Prima femeie probabil te-a placut foarte tare pentru fiul ei si a incercat sa faca ceva ca voi doi sa ramaneti impreuna.Si mie mama fostului mi-a zis ceva asemanator si crede-ma ca am fugit din relatia aia. Nu am plecat. Am fugit cat m-au tinut picioarele. NU din cauza a ceea ce a spus ea, pur si simplu nu era locul meu acolo...cu toate prezicerile ei. Si ea este penticostala, apropo.
Concluzie: nu iti mai bate capul cu aberatii. Daca e sa crezi in Dumnezeu crede in sinea ta si discuta cu el deschis, ca si cu un prieten. Daca nu crezi, nu crezi si pace.Dar nu mai crede nici tot ce iti spune o baba in piata.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Ai foarte mare dreptate cu tot ceea ce ai afirmat! -in special cu fugitul cat ma tin picioarele,-(se aplica si la mine)- : ) asta fiind de altfel o dovada ca tin la propria persoana!(...)cat si cu ceea ce spui in ''Concluzie''.

Singurul lucru pe care nu l-am inteles este parte cu ''preotii''-ce ai vrut de fapt sa afirmi prin aceea fraza?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut sa spun ca preotii, desi se presupune ca sunt cei mai apropiati de divinitate (ca d'aia ne spovedim la ei, au puterea sa ierte in numele divinitatii) ...nu au "harul" asta de a ne spune ce soarta avem fiecare. Exista anumiti preoti care fac un fel de ritual, in nume comun se numeste ca "iti deschide cartea". E o slujba speciala prin care pot si ei sa prevada ceva din viitorul apropiat al unei persoane.Dar implica anumite conditii si o fac foarte foarte rar. Deci, daca preotii nu pot sa ne sune si sa ne spuna soarta, nu cred ca exista oameni care intra in transa si suna aiurea pe cineva la telefon ca sa le explice ce si cum vor trai de acum incolo. A, si dupa suna sa spuna ca a gresit numarul. laughing))

37 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Femeia e dusa cu capu'.
2. Dumnezo' daca ar exista in forma barboasa din biblie cred ca s-ar cocosa de ris la cite sute de mii de dilai se dau drept trimisii/mesagerii lui.
3. Dumnezeu e perfect prin definitie. Femeia are nevoie de tratament psihiatric.
4. Si prima are nevoie.

NOname
| NOname a răspuns:

Mă miră că dai atâta atenţie şi importanţă fantasmelor şi delirurilor unor fanatici. Nu prea pari a avea o gândire eliberată complet de superstiţiile şi prejudecăţile religioase, deşi te autointitulezi "atee".

Este doar o şarlatanie combinată cu autosugestie (şi a "mesajerilor", şi a victimelor).
Iar "Dumnezeu", ca să greşească, ar trebui mai întâi să existe (ar fi absurd să învinovăţim ceva imaginar).
... întrebări fără rost.

Îmi pare rău pentru tine că eşti nevoită să trăieşti înconjurată de atâţia îndoctrinaţi-aerieni-fanatici.
Încearcă să nu te laşi influenţată de ei şi să gândeşti singură şi critic...să gândeşti.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

''Mă miră că dai atâta atenţie şi importanţă fantasmelor şi delirurilor unor fanatici.''-nu le dau o atentie atat de mare pe cat pare(in intrebare cel putin) insa ma enerveaza faptul ca toata lumea iti preice ceva dar daca ceri explicatii asupra a ceea ce ti-au prezis fie amutesc,fie devin iritati, fie te fac cu apa si cu otet,fie iti explica ceea ce deja ti-au explicat.
Si eu am crezut,si eu am mers la Biserica, si eu am citit Biblia, si eu mam rugat(ma rog am facut tot ceea ce faci cand esti crestin-adica crezi) insa NICIODATA nu am jignit pe cineva, nu am incercat sa-i schimb parerea etc...
Deci ce fel de credincioasa am fost? laughing

''Nu prea pari a avea o gândire eliberată complet de superstiţiile şi prejudecăţile religioase, deşi te autointitulezi "atee". ''
Nici atunci cand credeam in Dumnezeu nu am avut prea multe ''superstitii si prejudecati''(acum depinde la ce te gandesti cand rostesti aceste cuvinte), deci acum nu incerc decat sa gasesc raspunsuri(pe care atunci nu voiam sa le gasesc)!

''Este doar o şarlatanie combinată cu autosugestie (şi a "mesajerilor", şi a victimelor).
Iar "Dumnezeu", ca să greşească, ar trebui mai întâi să existe (ar fi absurd să învinovăţim ceva imaginar).
... întrebări fără rost. ''
E adevarat e absurd! Insa sa ai intrebari si sa pui ''sub microscop'' ceva pentru a descoperi adevarul nu consider a fi absurd!
Nu poti descoperi un adevar fara a verifica(analiza)!
Si inca ceva(eu nu cred tot ceea ce mi se spune-nu conteaza din ce parte -a ateiilor sau a crestinilor-ci incerc sa descoper adevarul prin mijloace proprii-nu prin raspunsurile date de x, y pe TPU! Scopurile intrebarilor este doar de a verifica ce gandesc ceilalti NU de a ma GHIDA dupa PERSPECTIVA LOR(indiferent)!

''Îmi pare rău pentru tine că eşti nevoită să trăieşti înconjurată de atâţia îndoctrinaţi-aerieni-fanatici.
Încearcă să nu te laşi influenţată de ei şi să gândeşti singură şi critic...să gândeşti.''
Si mie imi pare rau!
Dar eu NU ma las influentata de nimic!(nici de ateism-nici macar nu imi place acest cuvant).

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine. Continuă tot aşa! : )

regis
| regis a răspuns:

Pe mine m-a pierdut deja cand a spus ca Dumnezeu a vrut sa raspunzi tu la telefon... E plictisit rau dumnezeul ei daca are timp sa faca pe centralistul.

| doctorandus a răspuns:

Biblia spune ca proorocii mincinosi trebuie omorati de catre credinciosi.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Si tu esti adeptul unei asfel de ''legi'?!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred in Biblie, dar am citit-o si stiu ce scrie-n ea.

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu mai face prorocii.Nu se implica in asemenea lucruri. 1Corinteni13:8-10,Matei7:21-23

| Trolli a răspuns:

Hahaha! Merci pentru portia de ras, chiar aveam nevoie! Dumnezeu m-a indreptat catre site-ul TPU, pentru a-ti raspunde tie la intrebare! dada!

reciteste si tu ce ai scris, si vezi daca este ceva in neregula!

1. Sa zicem ca exista un Dumnezeu. Acea femeie nu este trimisa lui Dumnezeu sau a lui Jesus, nu este in inger cazut pe pamant, nu este o sfanta pogorata, venita pe pamant sa rezolve problemele sentimentale ale tale! Acea tanti sigur e putin in lumea ei!

2. Daca ar fi existat, Dumnezeu are nevoie de GPS, sa nu mai faca confuzii de genul asta! Sa stie sigur unde este persoana care are nevoie de consiliere sentimentala/matrimoniala etc!
Sau mai bine sa sune el direct! Sau sa-ti lase un offline pe mess, un mail etc.

3. Amandoi au gresit, da! Clar! Erori din astea nu se accepta, mai ales de la Atotputernicu'!

4. Si femeia aia a gresit, da! Toti au gresit!

Ai ramas confuza pentru ca o tanti dusa cu pluta, te-a sunat si ti-a spus numai aberatii! Numai oamenii cu probleme (grave) cred ca sunt trimisii lui Jesus! Un sfat, nu mai asculta toti nebunii!

| milan9 a răspuns:

In orice caz acela nu era un mesaj de la Dumnezeu...

| Holiday a răspuns:

Nici n-ar trebui sa-ti bati capul cu asta...sunt doar prostii religioase.
Ar trebui sa te feresti de persoanele care "aud voci", sau primesc mesaje de la diverse personaje din povesti.
Incearca sa nu intri in discutii in contradictoriu cu ai tai, probabil pentru ei e prea tarziu sa inteleaga anumite lucruri, dar totusi ar fi pacat sa strici relatia cu ei din cauza credintei lor, totusi nu te preface ca esti ca ei.

| sublime89 a răspuns:

Chiar nu cred ca merita aceasta intamplare atata atentie din partea ta. Daca spui ca mama ta e penticostala si ca mergeai la biserica cu ea, probabil ai fost crescuta intr-un mediu foarte religios, iar aceasta poate avea un efect destul de insemnat asupra intregii vieti a unui om. Tu zici ca te consideri atee, dar mie mi se pare ca mai ai macar inca un pas de facut pana sa ajungi sa fii atee cu adevarat. Sa incerci sa nu te lasi atrasa din nou in superstitii, pentru ca mi se pare ca esti destul de vulnerabila inca in fata lor. Sa nu uiti niciodata de dovezi si de scepticismul obligatoriu cu care trebuie sa tratam orice "poveste" auzim, sau orice intamplare prin care trecem.

| suffarstar a răspuns:

Parca penticostalii condamnau ghicitoria...

| fllu07 a răspuns:

2Corinteni 4:4 spune ca Dumnezeul aceste-i lumi (Diavolul) ii tine pe oameni in intuneric, le-a acoperit mintea cu un val, ca sa nu poata observa lumina adevarului. si acest caz este evidenta veridicitatea acestui verset, deoarece Dumnezeu nu mai lucreaza azi prin prorooci, si tanie, si dezvaluiri in vise, vorbire in limbi, etc. tot ce are sa ne spuna este consemant in biblie. Isus a spus ca ve-ti cunoaste adevarul si adevarul va va elibera. ioan 8:31, 32. ne va elibera de ce? uite: tot felul de minciuni, cu este asta, sau altele. morii traiesc de fapt, chinul Iadului etc. Tot Isus a spus ca, Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul. prin urmare daca studiem biblia, care este foarte simpla, si pe intelesul nostru, al oamenilor, ca pentru noi a fost scrisa, vom afla adevarul.
http://www.jw.org/ro/video-de-ce-sa-studiati-biblia/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste biblia, ci cand cineva minte si de regula mint aproape 99%din oameni spune-le in fata; esti mincinos si prefacut. dispari.iar tu vezi-ti de viata si de relatia ta cu Domnul, fara sa fie nevoie de eticheta gen; penticostal. ortodox, catolic adventist etc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

/Bilia am citit-o.
/Crezi ca daca le spun asta se rezolva situatia in vreun fel?-de fapt mai rau as inrautati-o! Doar punand intrebari(fara sa jignesc sau sa am cea mai mica intentie de a jicni-am primit niste raspunsuri...-deci cum crezi ca ar reactiona daca le-as spune ca mint:vrei sa ma ia cineva la bataie? sau sa incerce sa ma exorcize?
/nu mai am credinta-pentru a o recapata as avea nevoie de DOVEZI(si vezi tu ca de dovezi ducem lipsa)
/nu-mi place sa pun etichete

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Draguta? vei obtine dovezile de la viata, si vei chiar convinsa, dar dureaza, la fel ca la mine.cand eram de 14-15 ani eram ateu, smecher, destept nevoie mare si ma credeam vesnic. apoi pe la 18-20 mi-am reconsiderat pozitia si iata am 50 si sant crestin ortodox, fara sa cred ca sant buricul pamantului, ori ca sant pe cea mai dreapta cale fata de altii.dovezi? sant.personale.fiecare are cautarile si raspunsurule sale.tu acuma nu ai crede nici daca l-ai vedea personal pe Iisus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am 14-15 ani am 21 si dintodeauna oamenii mi-au spus ca sunt mai matura in gandire decat vastra pe care o infatisam (si fara sa dau crezare altora am descoperit cu tristete ca asa este-viata ma maturizat subit, fara sa vreau lasandu-mi asfel putine sanse sa tind spre fericire).
N-am sa-ti explic motivele pentru care nu mai cred in Dumnezeu sunt multe, FOARTE multe (motive care s-au adunat de-a lungul timpului-nu deodata...)+intrebari la care nu am primit raspuns niciodata sau daca am primit era ceva care plutea in vant..., nimic CERT.
Nu am vazut niciodata o minune in viata mea sau a celor din jurul meu pe care ii iubesc, dar pentru ca credeam imi fabricam propriile povesti despre cum Dumnezeu ma ajuta.

De ex imi aduc aminte o intamplare din copilarie(aveam aprox 13 ani) -mi-am pierdut pisica si cautand-o toata ziua pe toate potecile in disperarea si inocenta mea am inceput sa ma rog(negasind alte solutii ma gandeam ca Dumnezeu ma va ajuta)... dupa alte cateva ore de cautare am gasit-o.Pt mine faptul ca am gasit-o a fost dovada suprema ca Dumnezeu m-a ajutat.

Vezi tu disperarea,faptul ca nu ai alte solutii,inocenta, iubirea pentru ceilalti, lipsa experientei de viata, lipsa cunostintelor, indoctrinarea...etc -toate astea fac un om sa creada.

Dar atunci cand cresti(ma refer nu doar la nr de ani si la cresterea in inaltime ci la Maturitatea psihica) ai nevoie de dovezi pe masura!
( as dori sa-ti pot vorbii despre ce m-a determinat sa nu mai cred in Dumnezeu(ca sa intelegi) dar daca as incepe sa descriu pas cu pas acele etape din viata mea asta ar constitui baza catorva romane si nu cred ca tu ai fi dispus sa citesti, sa raspunzi si nici eu sa scriu)...

Crede-ma nu am fost niciodata genul ala de copil/persoana care din cauza ca nu are un telefon de ultima generatie a dat vina pe Dumnezeu(in anii copilariei mi s-a parut stupid, acum mi se pare stupid)-mereu m-am multumit cu putin, cu strictul necesar si din acela incercam sa-i ajut si pe altii cateodata.

Cat despre afirmatia ta''tu acuma nu ai crede nici daca l-ai vedea personal pe Iisus'' -nimic mai fals.
Si ce ma enerveaza la culme este faptul ca o spui de parca mi-ai fi intrat in suflet si ai sti ce-i acolo.
Ba da as crede!(si nu trebuie sa-l vad pe Isus pentru a crede as avea nevoie sa-i simt prezenata in sensul ala de a vedea o minune(crede-ma sunt destule minuni in viata mea pe care doar Dumnezeu(daca ar exista) le-ar putea indeplini... minuni pe care le-am asteptat toata viata(nu ca ar fi mult 21 de ani dar altii au asteptat o viata, crezand si nu au vazut nimic)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa te folosesti de simturile tale.
Asa chiar daca gresesti nu poti sa dai vina pe nimeni.
Cand o sa-ti intalnesti jumatatea o sa stii.
Nu te grabi ca fata mare la maritat.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Un ateu nu şi-ar bate capul cu astfel de probleme în sensul găsirii "unui sens". Cât despre persoanele din poveste, cea de la telefon ce are convorbiri directe şi dumnezeu îi răspunde imediat, e ciudată şi ai face bine să o eviţi, astfel de oameni trebuie evitaţi. În rest, dacă te intitulezi "ateu", treci peste aceste întâmplări şi nu căuta sens în astfel de întâmplări.

| anonim_4396 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Nu incerc sa gasesc sau sa dau un sens intamplarii -pentru ca nu cred ca exista unul!(de aceea am si pus intrebarile)!
Ceea ce ma enerveaza este faptul ca aceea persoana minte!
si ceea ce nu inteleg este :ma minte doar pe mine sau se minte si pe ea(adica chiar crede ceea ce spune)?!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cât de mult a fost expusă la "religie", de regulă încep prin a minte pe alţii însă în timp ca orice minciună repetată ajungi sa o crezi şi să faca parte din viaţa ta, din realitatea ta subiectivă. Înclin sa cred că persoana respectivă nu mai face distincţia dintre adevăr şi realitate, dintre iluzie şi paranoia, şi chiar şi-a dus viziunea la un asemnea nivel încât crede orice spune.

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am intalnit persoane religioase care spun unele lucruri neadevarate (iti dai seama ca mint), dar ei sunt convinsi ca au dreptate!

Exemplu: o tanti este convinsa ca vecina ei intra in casa in timp ce ea doarme si face vraji! Desi a schimbat broasca de la usa, ea are chei potrivite...in fiecare seara/noapte!

| angus35 a răspuns:

Femeia aceea cu care ai vorbit la telefon este un prooroc mincinos.Tu nu trebuie sa crezi tot ce auzi.Mai bine ai citi Biblia si ai sa vezi ca in zilele din urma se vor ridica multi prooroci mincinosi.

| anonim_4396 explică (pentru angus35):

Am constatat ca majoritatea sunt ''proroci mincinosi''.Din cauza acestora- oamenii cu un iq cat de cat peste medie(care este una foarte scazuta am observat) isi pun intrebari si negasind raspunsuri cu sens, logica isi pierd credinta.

Macar daca vrea sa prostesca pe cineva sa o faca ca la carte(fara sa lase loc de interpretari sau intrebari)! ...sau sa incearce sa prostesca pe cineva mai prost (si foarte credul) decat ea!

''Tu nu trebuie sa crezi tot ce auzi''
Nu cred NIMIC din ce aud!-doar daca VAD si DESIGUR daca ''acel ceva'' pe care il vad e ceva veritabil(adica am DOVEZI ca e veritabil)!

''Mai bine ai citi Biblia''-am citit-o!(dar vezi si tu nu ajuta)!

| RexCuParuCret a răspuns:

Una la mana tu spui ca ai credinta in Dumnezeu si totusi te indoiesti de faptul ca El ar putea gresi?
El a creat intregul Univers atom cu atom si este atata ordine in univers si nu e haos asa ca cum ar putea El sa greseasca?
Daca vrei lamuriri de ce nu vorbesti tu insati cu Domnul? De ce chiar acum nu incepi sa te rogi si sa ceri raspunsuri? sa citesti bilbia si sa cunosti bine scripturile.
Daca ar fi sa te indoiesti de cineva indoieste-te de oameni dar in nici-un caz de Dumnezeu(El este perfectiune si prin El se tin toate)

| Fiorella18 a răspuns:

Exista foarte multi prooroci mincinosi dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista sau greseste. Tu stii in sinea ta ca tu esti cea care ai renuntat la relatia cu Dumnezeu dar ai nevoie de El cu adevarat. Cauta adevarul in Biblie, roaga-te, cauta-L pe Dumnezeu personal si El iti va raspunde. In viata avem parte de multe incercari si necazuri dar ele nu ne pot desparti de Dumnezeu decat daca alegem noi asa. Intoarce-te la El, caci te iubeste in continuare si vrea sa te mantuiasca. Tot ceea ce te confunda sau te tulbura lasa deoparte, Dumnezeu nu este o Persoana cu care putem vorbi numai prin prooroci sau preoti, El ne poate vorbi personal. Pentru asta a murit Hristos, pentru a restabili legatura intre Dumnezeu si om care a fost rupta de pacat. Este vorba de sufletul tau, gandeste-te ca toate vor trece dar ce se va intampla cu sufletul tau fara Dumnezeu? Nu cred ca trebuie sa iti mai vorbesc despre toate astea, o ai pe mama ta langa tine care cred ca a vorbit aceste lucruri cu tine. Ce e important e ca tu sa-L cauti pe Dumnezeu si sa lasi totul deoparte, nu te increde in oameni si nu crede tot ce auzi, de asta ne-a lasat Dumnezeu Cuvantul Sau, ca adevarul dupa care sa judecam toate lucrurile.

| Holiday a răspuns (pentru Fiorella18):

Exact cum spui tu au inceput si femeile alea doua. Asta e primul pas.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Fiorella18):

"Exista foarte multi prooroci mincinosi dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista sau greseste."
- Hai să le zicem oameni ca să fie mai simplu. Există foarte mulţi oameni de diferite credinţe, de multe ori diferiţi şi în aceeaşi credinţă, fiecare e "mincions" pentru cealaltă parte, astfel pe bază de oameni care zic, nu poţi stabili un adevăr. Poţi stabili un adevăr prin probe/dovezi/logică, când consideri că ceva este adevărat sau foarte probabil? Ce ai la bază? Când e vorba de evenimente trecute, ai putea spune că ai la baza mărturiile altora şi eventual artefactele rămase.Dar noul testament a fost scris cel mai devreme la 60 de ani după evenimente, de nişte învăţaţi greci, iar apoi 70-90. Faptele relatate sunt adeseori contradictorii, ele deci nu reprezintă o sursă istorică. Pe lângă faptul că sunt contradictorii, vechiul testament e plin de fapte greu de imaginat pentru o persoană normală, că ar veni din partea unei fiinţe bune, atotştiutoare. Iar dacă spui că "vechiul testament" e mai puţin important, pentru că a venit Isus şi a dat " alte legi", te minţi singură, Dumnezeul tău nu poate greşi, deci orice spune, orice face, orice îndeamnă, trebuie să fie prefect moral, perfect etic, perfect în orice sens. Dacă tu consideri că femeia e roaba bărbatului ca fiind ceva decent, dacă tu consideri că sclavia e un lucru demn de fiinţele umane, dacă tu consideri că fecioara vioaltă ar trebui să se mărite cu violatorl ei, dacă tu consideri că poţi fi cel mai mare infractor din lume sa violezi copii să omori pe cine ai chef şi apoi înainte de moarte în câteva momente găseşţi "calea" şi meriţi raiul, iar unul care duce o viaţă normală, corectă, etică, mai puţin credinţa, merită iadul şi chinul etern, MULT SUCCES în gândirea ta, şi în felul cum priveşti viaţa.

" Tu stii in sinea ta ca tu esti cea care ai renuntat la relatia cu Dumnezeu dar ai nevoie de El cu adevarat."
- De unde ştii ce e în sinea celui ce a pus întrebarea? Ţi-a zis el? Asta e o altă problemă a oamenilor ca tine, că presupui că ştii adevărul şi mai ales că ştii ce e în mintea altei persoane. (Ateul nu e vorba că nu crede, dar el îl urăşte pe Dumnezeu, blah). E evident oricum, că atunci când renunţi la basme o faci prin forţele proprii, cât despre nevoia de " o fiinţă superioară ", ar fi fain să existe, ar fi chiar ideal, păcat că nu prea se cunoscut, iar diferenţa dintre el şi Zeus din Olimp, e că Isus e luat în serios în vremurile noastre, cândva era şi Zeus luat în serios.

" In viata avem parte de multe incercari si necazuri dar ele nu ne pot desparti de Dumnezeu decat daca alegem noi asa. "

Evident că ele nu ne pot despărţii decât dacă alegem, dar ştii ce înseamnă să alegi? Să-ţi pui în funcţiune raţiunea şi spiritul critic, să pui în balanţă ce e probabil cu ce e mai puţin probabil, să fii conştient că pentru pretenţii extraordinare se cer dovezi extraordinare, şi într-un final, decizi că poveştile despre zei sunt fabricaţii pământene.

"Pentru asta a murit Hristos, pentru a restabili legatura intre Dumnezeu si om care a fost rupta de pacat. "

De fapt, Hristosul tău s-a sinucis, pentru că a luat formă umană, ştiind că o să fie omorât şi nu a făcut nimic în privinţa asta. Astfel este o veritabilă sinucidere. Şi dacă te gândeşti şi mai departe, el a făcut omul aşa de rau încât să fie nevoie să vină tot el sa se sinucidă pentru a salva creaţia făcută tot de el. E într-adevăr, un izvor de cunoaşţere şi logica infaibilă, dumnezeul tău.

"Intoarce-te la El, caci te iubeste in continuare si vrea sa te mantuiasca. "
Şi dacă nu se întoarce la el şi nu se mântuieşte, dar are o viaţă frumoasă, are copii, are soţ, se duc prin lume, mai vizitează una alta, mai ajută oamenii cu probleme, îşi cresc copiii, se îngrijesc de soarta lor, le asigură o copilărie frumoasă şi o viaţă plină de împliniri, dar pentru că nu crede în prietenul tău imaginar, are să fie trimisă în iad, că nu crede. În condiţiile astea, aş deveni violator, criminal, cu intenţia de a mă pocăi cândva inainte de sfârşit, şi astfel, eu ajung în rai, iar persoana respectivă in iad, că aşa zice zeul bun.

"Dumnezeu nu este o Persoana cu care putem vorbi numai prin prooroci sau preoti, El ne poate vorbi personal."

Dacă începi să auzi voci, îţi sugerez să faci un control medical. Dacă însă nu auzi nimic, dar îţi imaginezi ca auzi, şi ceea ce auzi se şi potriveşţe cu ceea ce vrei să auzi, ar fi bine să te gândeşti ce-i cu coincidenţă asta? Nu aud nimic, dar parcă simt că ce aud e ceea ce vreau să aud, oare de unde pleacă mesajul ăsta? Şi dacă nu găseşti răspunsul, eu ştiu, vorbeşte cu un psiholog. (deşi sunt unii psihologi mai duşi ca religioşii)

"Ce e important e ca tu sa-L cauti pe Dumnezeu si sa lasi totul deoparte, nu te increde in oameni si nu crede tot ce auzi "

Deci să nu aibă încredere nici în tine, şi să judece pentru ea, punând în balanţă argumentele, cam care ar fi mai aproape de adevăr şi care are nevoie de un control medical. Oricum ar fi, NU LĂSA TOTUL DEOPARTE, nu de alta, dar şcoala e importantă, familia ta e importantă, prietenii tăi sunt importanţi, şi lucrurile de care îţi pasă sunt importante.

" Dumnezeu Cuvantul Sau, ca adevarul dupa care sa judecam toate lucrurile. "

Adio cărţi, adio gânditori, adio filozofi, adio genii, adio savanţi, adio oameni ce aţi pus baza şi acestei naţii şi acestei lumi, adio toţi, rezumă-te la o singură carte şi vei găsi evident, adevărul.

Amin.

| Fiorella18 a răspuns:

Asa este, cum spune RexCuParuCret, cand vine vorba de mantuirea sufletului tau, nu asculta oamenii, daca ei se indreapta spre iad si chin vesnic, nu trebuie sa ii urmezi si tu. Inteleg ca ai avut niste dezamagiri, dar nu pe oameni ii urmam noi ci pe Isus Hristos! Fiecare isi va primi rasplata pentru ce a facut in timpul vietii. Tu intoarce-te la Dumnezeu si totul va fi bine!

| eternitate15 a răspuns:

Ar trebui sa te rogi si sa ii ceri lui Dumnezeu sa iti dea lumina sa afli adevarul.

| AngelWhatt a răspuns:

Sigur femeia acea este dusa cu capul scuze ca zic asta dar asta e...nu se fac astfel de lucrari cu cine o sa te mariti tu sau nu mai stiu eu ce si eu sunt penticostala
2.de obicei darul acesta nu il au multe persoane eu stiam ca de obicei barbati au acest,, dar,,
3. poate acea persoana doar mintehappy sunt siguralaughing adica nu poate sa te sune cineva si sa-ti zica, ca tu o sa te mariti peste o saptamana sau peste o luna sau mai stiu eu cand
De obicei se spune cand biserica va trece printr-o incercare sau cand cineva este intristat din cauza unei rude sau ca Dumnezeu o va vindeca pe acea persoana dar nu spene ca :
-Maine la ora 14:54 si 13 secunde vei fi vindecata de... el spune ca o va vindeca nu spune ca peste putin timp sau peste mult doar atat iti spune
Deci ori femeia acea este dusa cu capullaughing ori minte

| anonim_4396 explică (pentru AngelWhatt):

''de obicei darul acesta nu il au multe persoane eu stiam ca de obicei barbati au acest,, dar,,''-de ce crezi tu ca doar barbatii pot avea acest dar? Dumnezeu discrimineza cumva femeile?(asta crezi)?! ...Si de ce crezi tu ca Dumnezeu ar oferi asfel de ''daruri'' unei persoane? Care-i scopul?

''De obicei se spune cand biserica va trece printr-o incercare sau cand cineva este intristat din cauza unei rude sau ca Dumnezeu o va vindeca pe acea persoana dar nu spene ca :
-Maine la ora 14:54 si 13 secunde vei fi vindecata de... el spune ca o va vindeca nu spune ca peste putin timp sau peste mult doar atat iti spune''-adica Dumnezeu NU poate fi exact in preziceri?( exemplele date sunt doar presupuneri-si la asta toti ne pricepem)!

| ilinca132 a răspuns:

Nu aspectul asta ar trebui sa te intreseze cine a gresit. tu sigur au un raspuns dar nu esti sigura.
Religia(dumnezeu, alah, si restul) a pornit prin manipularea maselor si mentinerea unui echilibru in societate, genu asta de faze sunt de ignorat total.