| OctavianDanielMaria a întrebat:

Vreau sa vad vreun credincios adevarat care isi da casa la o persoana de pe strada. Cum vi se pare ideea?

8 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E o idee excelenta, insa de la vorbe la fapte e drum lung.

"„Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău."Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare po- runcă. Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi Prorocii.

(Matei 22:35-40)"

Bunatatea si iubirea credinciosilor pentru aproapele lor e doar pe hartie, la fel ca si iubirea personajului invizibil si inexitent din cartile cu povesti.

| Apokales a răspuns:

Cred ca este un bine facut prost. Trebuie sa te iubesti pe tine inaintea celorlalti si la fel sa te respecti pe tine, inainte de a-i respecta pe ceilalti.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sacrificiul nu se face cand primesti doar rau. Sacrificiul vine cu beneficii mai mari decat raul ce-ti vine, altfel ar fi un rau primit inutil.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal. Cred ca nu exista nimic pe lume fara o recompensa pe la un anumit nivel. De multe ori in spatele bunatatii se ascunde narcisismul, mandria. Cand te sacrifici pentru cei dragi, o faci ca sa iti fie bine tie, sa te simti impacat ca ai facut tot ce este mai bine pentru cei apropiati, ca tu sa fii bun, sa nu fii aratat cu degetul, ca sa poti trai cu tine insuti in continuare. Sa dai fara sa astepti nimic in schimb este doar o fantezie. Chiar sunt multi care nu pot spune nu si o duc foarte rau, se profita de pe urma lor si sunt luati de prosti, asa stau lucrurile in practica.

| iurii75 a răspuns:

Deci în mintea ta un credincios adevărat e cel care își dă casa?
Și familia lui unde va trăi? Asta deoarece scrie " cine nu se îngrijește de familia sa a renegat credința și e mai rău că un necredincios".

| AndrElle a răspuns:

Geniala.