| anonim_4396 a întrebat:

Vreau "sho" sa ma lamuresc cu Dumnezeu asta cine si e si ce vrea. Asa, prima data incepem frumos.Cum a fost creat? De ce? Ce legatura are cu noi?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Pai. sa incepem cu inceputul. Acum nu stiu cati cand abia aparuse curiozitatea omului, bineinteles ca se intreba diferite chestii care a ajuns si la,, cum am aparut noi aici?" sau,, care au fost primii parinti? " Adica,, uite pe mine m-a facut mama, pe mama, bunica, pe bunica, stra-bunica, pe stra-bunica, stra stra bunica. Si daca tot continuam noi sirul asta, oare la cine ajungem? "

Chestia asta a continuat mult si bine, iar omul pe timpul ala iti dai seama ca avea o minte cat o gaina si nu gasea raspunsul la intrebarea asta. Toata lumea se intrebase,, ma ce facem noi aici?, ce rol avem noi aici?, cum au aparut toate asta? " Si tot asa pana cand (daca mai tin eu bine minte din generala), un om a visat ceva legat de Dumnezeul pe care-l intalnim si astazi. Si urmatoarea zi a povestit la toata lumea ca vai de mine l-a contactat Dumnezeu ca i-a raspuns la intrebare si de aici a inceput cam totul. S-a inventat un numit personaj cu puteri supra-naturale, inteligenta nelimitata si tot asa. Un,, perfect" cum s-ar spune. Si cum gandea omul pe vremea aia bineinteles ca nu si-a mai pus alte intrebari si a ramas doar pe aceasta ipoteza care ma si mir ca inca continua pana in zilele noastre. Asa s-a scris si biblia care sincer, e o mare porcarie. Ba frate. acum serios, nu-s eu cititor, dar prefer sa citesc o carte cu povesti decat bilia. serios. Macar din povesti poate mai inveti ceva, te mai si distrezi citind-o, e altfel. Asa din biblie, dupa parerea mea, este o pierdere de timp. Totusi omul nu a fost chiar atat de prost in acea perioada. A inventat el ceva povesti si bineinteles s-a bagat si chestia aia cu raiul si iadul. Asta a fost bagata doar ca sa,, oblige" omul sa faca fapte bune si sa traiasca toata viata cu teama ca o sa fie judecat pentru faptele sale, in lumea de apoi. Adica iti dai seama ca unii erau ceva gen,, Omg. stai ca nu am voie sa beau, fac pacat si o sa fiu trimis in iad". Vezi?winking Asa. daca nu se baga chestia aia, acel tip putea sa bage pe gat... ohoho.

Dupa cum am zis si mai devreme. Chiar ma mir ca aceasta chestie inca are efect la o mare parte din oameni chiar si in prezent. Bine. nu ca oamenii din ziua de azi ar fi foarte destepti dupa modul de gandire dar ma rog. (mie chiar asa mi se pare) Adica, uite, ei aud in stanga si in dreapta chestia aia, gata, este adevarat, nu mai stau sa-si puna intrebarea daca este adevarat sau nu sau sa se informeze. Asa si cu Dumnezeu dar la chestia asta sunt invati de mici cand mintea lor e cat un bob de mazare. Asa ca, fiind mici, nu judeca, daca nu sunt curiosi e si mai grava situatia si uite ca ei cresc cu gandul asta care cu greu mai poate fi scos din cap.

Ma bucur ca ai ales sa pui o asemenea intrebare si ca nu ai laut direct concluzia sau ca nu esti un zoobie sau un robot. Presupun ca nu te lasi nici usor influentat de altii si iti folosesti capul de multe ori. Am drepapte? Mie cel putin asa mi se par oamenii de genu. Nu cei care nu cred in Dumnezeu fara niciun argument ci, cei care gandesc si iau o anumita decizie si daca raspun cu,, Nu cred in Dumnezeu" atunci sa aiba niste argumente bune, nu unul de genu,, Pur si simplu nu cred". :/

Uite acum hai sa-ti dau si argumentele mele si ce inseamna Dumnezeu pentru mine. Deci, din punctul meu de vedere, dumnezeu este doar o ipoteza pentru formarea a tot ce vedem aici. O ipoteza care aparent este foarte puternica. Mai exista si asa numitul big bang, care nici ala nu mi se pare 100% credibil. Insa ma enerveaza totusi ca dumnezeu inloc sa fie un POSIBIL raspuns la intrebarea,, cine ne-a creat pe noi?" este chiar RASPUNSUL FINAL. Fara nicio indoiala.
Argument 1 (si cel mai solid). In biblie nu scrie nimic despre dinozauri, insa cum se face ca avem atatia scheleti cu dinozauri? Iar religia spune ca dumnezeu l-a creat pe adam, apoi pe eva si uite asa s-au inmultit formand populatia de astazi bun... Atunci cum explicam noi scheletii? Cum ramane cu dinozaurii? sau poate ca noi am evoluat din dinozauri si,, primii parinti" nici nu au existat. Deci la faza asta adam si eva isi iau mare ****. Fara doar si poate chestia asta este ireala si nu are logica dupa parerea mea.
ARGUMENT 2! Daca Dumnezeu este,, a-tot-creatorul", atunci el cum a aparut? Pe el cine l-a creat? S-a creat singur? Mai tu du-te... rolling on the floor)))))))))))))))))))))))) Uite asa cum zice un credincios ca dumnezeu s-a creat singur, asa acelasi lucru il pot zice si eu despre univers. Poate universul s-a creat singur happy. Poate nu a fost creat de dumnezeu si totul a venit de la sine.

Dumnezeu in sus, dumnezeu in jos, al naibii credinciosii. Culmea e ca daca un om se afla intr-o operatie si are sanse de 99% sa moara, medicul se chinuie acolo 4 ore sa-l faca sanatos, iese din operatie bine mersi si el e ceva gen,, MULTUMEEESC DOAMNEEEEEEEE". Hai mai du-te-n **** mea ca deja esti handicapat cu diploma. Cum ma frate sa fii atat de cretin? Tu inloc sa te duci la omul ala si sa-i pupi picioarele ca ti-a salvat viata, tu zici,, multumesc doamane"? Hai mai du-te dracu... a venit Iisus din cer si te-a operat sau nu inteleg? Ce naiba aveti toti?

Cat despre preoti sau credinciosi. In primul rand nu inteleg o chestie. Deci noi mergem la biserica sa ne spovenim sau nu mai stiu ce. Bon... iar un om destept zice ca toti oamenii suntem la fel (dintr-un anumit punct de vedere). Adica toti avem 2 ochi, 2 maini, 2 picioare, 1 creier (care-i cam absent la unii dar na), dar totusi avem, nu? Cum se face ca daca tot suntem noi asa de egali sau asenamatori, cum se face ca preotii au un fel de putere supra-naturala de a comunica cu dumnezeu sau de a ne face legatura sau de a ne,,spala pacatele"? Sunt si eu curios cum se spala acele pacate? Se pun pur si simplu in masina de spalat? Sau se intoarce preotul in trecut si impiedica eu-ul meu din trecut sa faca acea prostie. Adica totusi sunt o groaza de prostii de astea legate de biserica care pur si simplu zici ca preotii au ceva puteri. :/ Serios de nu.

Cat despre credinciosi. Frate. daca,,ala" crede in dumenzeu, bravo lui, dar macar sa nu imi bage religia pe gat si sa nu ma creada o,, marioneta a diavolului". Serios deci daca am sa dau de cineva care atunci cand aude ca nu cred in dumnezeu, reactioneaza in felul asta vai de mine si de viata lui. A da. mai ales cand vine vorba de o fata. Deci poti sa fie X si cea mai potrivita fata pentru mine, sa aiba tot ce cer. Daca nu are nici cea mai mica indoiala de exista lui dumnezeu, PA! MI-A PARUT BINE!

Acuma fie vorba intre noi. Nu-i inteleg pe aia care NU AU NICI CEA MAI MCA INDOIALA CA EXISTA DUMNEZEU! Deci nu-i inteleg. Nu vreau sa jignesc sau ceva insa, oamenii aia au probleme cu capul. Deci fara indoiala. Nu zic asta in sensul ca-s prosti sau nu stiu ce, dar sunt foarte serios si sincer cand vine vorba de treaba asta. Au probleme cu capul. Si mai mult de atat sunt si usor manipulati si fraieriti de altii. Imi zicea mie una acum cateva saptamani ca sunt o,, marioneta a diavolului". Du-te-n mortii ma-tii, macar gandesc, nu ca tine si nu ma las asa de usor influentat de altii. A de fapt da, da, da, scuza-ma ca sunt destept. Deci chiar imi cer mii de scuze ca gandesc! Te rog frumos, iarta-ma.

Eu nu sunt ateu. Ateii merg pe ideea : nu vad, nu cred.
Diferenta este ca gandesc. Asa ca, daca eram ateu, nu credeam nici in extraterestii. Mi-am pus capul la treaba si am ajuns la concluzia : Ba frate, din atatea galaxii cu trilioane de catralioane de planete, chiar pamantul sa fie singura care are viata? Eu nu cred. Si prin viata nu ma refer la creaturi ca noi, ma refer si la micro organisme.

Deci in concluzie... Oamenii au inventat termenul de dumnezeu si au bagat tot felul de prostii DOAR PENTRU CA NU GASEAU RASPUNS LA INTREBAREA,, cine ne-a creat pe noi!?". Atat. In orice caz, nu o sa aflam niciodata raspunsul la acea intrebare. Deoarece atunci cand apare un (posibil) raspuns, mai aparea si o alta intrebare. De exemplu?

Care au fost primii oameni de pe pamanant?
Posibil raspuns : Adam si eva.

De la acest raspuns a aparut o alta intrebare

Cine i-a creat sau cum au aparut ei aici?
Posibil raspuns : dumnezeu

De la acel raspuns iar apare o intrebare.

Cine l-a creat pe dumnezeu?
Posibil raspuns : o alta forta supra naturala

Si de aici apare alta intrebare. Cine a creat acea forta? Iar sirul poate sa continue. happy

| anonimg a răspuns (pentru Nemessys):

Tot ce exista a fost creat de cineva: telefon, calculator, bloc, masina, om, pom, soare, luna, stele si planete, aer si apa. Inclusiv pamantul.
Nimic nu are putere sa existe prin sine insusi. Chiar si omul are nevoie de hrana si alte lucruri ca sa poata trai. Iar omul nu poate sa creeze alti oameni, ci doar sa procreeze -adica sa "participe"; dar nu parintii sunt baza crearii. Omul nu poate sa dea viata din nimic.
Totul are o logica; dar aici trebuie o gandire mai profunda, nu una de suprafata. Caci omul din pricina aceasta greseste in viata: ca judeca lucrurile dupa ii "izbeste" ochii, dupa cum vede, si nu cerceteaza lucrurile.
Daca si un judecator ar judeca lucrurile in felul acesta fara sa le cerceteze, demult ar fi disparut justitia; si nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi fost lumea astazi.
Daca matematica, romana, geografia sau o alta materie trebuie studiata in profunzime ca sa fie inteleasa, cu cat mai mult trebuiesc studiate in profunzime lucrurile spirituale!
Iar daca pentru lucrurile/domeniile acestei vieti este nevoie de ani de studii pentru a fi cunoscute cat de cat, cu cat mai multi ani trebuiesc pentru a cunoaste lucrurile spirituale, ale vietii vesnice! Si mai este nevoie sa amintesc ca cei mai multi critici ai Bibliei sunt aceia care nu au citit-o niciodata? Nici nu ma gandesc sa las pe cineva sa critice Biblia daca nu a citit-o macar o data. Bine, poate sa o critice, dar critica lui nu are nici o relevanta pentru mine; critica lui nu are nici o putere.

Te intrebi unde sunt dinozaurii? Au disparut pur si simplu, la fel ca poate multe alte vietuitoare de care nici nu am auzit vreodata.
De ce nu pomeneste nimic Biblia de ei? Sunt mult mai multe animale de care Biblia nu vorbeste. Scopul ei nu este sa alcatuiasca o lista cu vietuitoarele create de Dumnezeu. Scopul ei este sa ni-L descopere pe Dumnezeu. Si Dumnezeu ni Se descopera atat cat putem intelege noi.
Prin sistemul de jertfe din vechiul testament (care pare ciudat pentru multi oameni) ne-a descoperit planul pe mantuire: adica fara sange nu exista iertare, nu exista speranta, nu exista viitor. Asta este realitatea pe care noi nu o vedem; pe care nu vrem sa o vedem, nu o intelegem sau nu vrem sa o intelegem.
Este normal sa nu ne placa, dar este ceea ce avem nevoie.

Eu nu cred in preoti si nici daca cineva ar face minuni in fata mea. Eu cred in Biblie pentru ca Il cunosc pe Dumnezeu. Eu cred ca este o carte "vie" care poate schimba vietile, inimile oamenilor. Biblia nu este o carte de literatura; nici de istorie, nici geografie sau vreo alta materie. Ea are scopul de a schimba viata omului. De aceea ea nu poate sa fie placuta inimii firesti. Niciodata nu va putea fi placuta decat atunci cand omul Il va iubi pe Dumnezeu; sau mai bine zis: se va simti iubit de Dumnezeu. Pana atunci omul va fugi de Biblie cat va trai el.
Dumnezeu mi S-a descoperit tocmai ca eu cautam o viata mai buna decat aceasta. De la 14 ani imi spuneam ca trebuie sa existe o viata mai buna decat aceasta. La 20 de ani Dumnezeu mi-a descoperit-o. Si tata cand a vazut ca am devenit credincios, mi-a dat doua palme si m-a dat afara din casa pe motiv ca l-am facut de rusine. Mi-am luat lucrurile si am plecat ca nu am avut incotro. Eram bucuros sa renunt la viata aceasta pentru viata viitoare. Si pentru aveam o relatie stransa cu Dumnezeu, am putut sa fac asta.

Si mai cred in Biblie pentru ca unele lucruri scrise in ea s-au implinit (istoria confirma asta si nu doar Biblia), iar altele urmeaza sa se implineasca.
Oameni pot sa aduca contra argumente Bibliei; dar ei nu vor putea aduce contra argumente cand vad schimbata viata mea si a altor oameni.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Falsa iluzie ca totul a fost creat sau ca totul are nevoie de un creator

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Dacă n-ar fi existat cineva care sa ne creeze, sa ne conceapă, atunci nici din flori n-am mai fi fost făcuți astăzi. ^_^

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Tu afirmi ceva fara dovezii, omul a aparut ca urmare a evolutiei vieti nu a fost creat

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Eu nu sunt ateu. Ateii merg pe ideea : nu vad, nu cred.
Diferenta este ca gandesc. Asa ca, daca eram ateu, nu credeam nici in extraterestii.
A fi ateu inseamna a fi lipsit de credinta fata de zeii atat,restul ce crede un ateu nu are importanta,el poate crede si in aliens, fantome,zombi,varcolaci,vampiri,ceea ce ai scris acolo se numeste sceptic nihilist,a avea nevoie de dovezi pentru a considera un lucru ca fiind adevarat, nu e adevarat ca nu vedem nu credem, nu vedem evolutia pe viu dar doveziile indica o evolutie pe pamant, nu vedem atomii dar exista dovezi, nu e adevarat ca ce nu vedem nu credem, nu vedem raze x, infrarosu etc dar asta nu inseamna ca nu credem, pur simplu afirmatiile cer dovezii, faza cu aliens eu o sa cred cand vor exista dovezii deci probabilitatea e foarte mare

57 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul nostru. Exista dintotdeauna și întrucât suntem făcuți de el și trăim pe pământul creat de el, ar trebui să respectăm cerințele sale.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Cine te-a mintit?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Creația și Biblia m-au convins că există Dumnezeu. Studierea atentă a lor.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Da-te cu capul de pereti si mai incearca.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci asa isi dovedeste dumnezeu existenta prin apariti in cartofi sau prin icoane care plang, foarte rationale aceste dovezi ce sa spun

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Extrem de rationale.

| RAY a răspuns:

Omul a creat pe dumnezeu pentru a avea o speranta,pentru a da sens existentei sale si pentru a crede ca totul e sub control,omul uraste sa creada ca exista haos de asta el inventeaza mereu finte imaginare care sa se ocupe de acel haos,omul vrea un scop,sens al vieti,sa se creada superior,sa dea vina pe satana cand face rau,sa primeasca rasplatta cand face bine, exista multe motive pentru a crede in dumnezeu toate find emotionale,rational vorbind dumnezeu,creator, zeu, forta ce o fi nu exista, universul nu are nevoie de spiridusi, magicieni, un zeu nu putea aparea din nimic si sa creeze miliarde de stele din nimic dar 86% din populatia lumii crede intr-un creator deci ce sa spun omul e o fiinta emotionala cu nevoii emotionale

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ha' ba Ray, te credeam mai SMARt? Ce-ai baut?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ratiune

| T0T a răspuns:

Tu nu știi cum a fost creat universul și vrei să știi cum a apărut, dacă a apărut cel ce l-a creat. Ia gândește-te că în jurul acelei singularități la ce cantitate de energie avea, rata de scurgere a timpului era apropiată de 0(sau cum zic mulți chiar 0, adică așa cum zic tot mulți timpul în interiorul unei găuri negre e nul, se oprește). Răspunsurile astea nici oamenii de știință cei mai mari nu le au și te aștepți să le găsești pe TPU? laughing

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu neg existenta unei divinitati, dar nu asa. Crezi ca ceva mai puternic decat noi ar vrea sa ne rugam la el, no?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot să zic că nu știu. Dacă ar fi fost așa puternic și ar fi vrut ne-ar fi putut face în așa fel să o facem. Eu cred că totul ține de alegeri, chiar dacă vorbim de creștinism sau nu.

| Donsavas a răspuns:

Daca tu nu crezi, deja nu exista pentru tine. Iti poti vedea de viata linistit, fara a avea vreo discutie in legatura cu asta sau tangente cu cei ce cred. Pentru intrebarile tale nu s-au inventat s-au descoperit raspunsuri. Nu are rost sa ne punem intrebari fara raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Si de ce alti cred? Daca nu s-au gasit raspunsuri la intrebarile astea?

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii sunt programati sa creada, li s-a indus asta in creier si le este greu sa adopte o gandire diferita ori au ales sa gandeasca asa pentru lipsa credintei te poate duce in stadiul de psihoza, mai ales la batranete, cand esti mai aproape de moarte. Asta cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune mana pe o Biblie si incepe sa citesti.Acolo vei afla toate raspunsurile care te intereseaza.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa imi irosesc timpul cu, cartea aia? Vreau niste raspunsuri simple si concrete.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor))))))))))))))). Mersi, chiar mi-ai facut ziua mai frumoasa. Am sa incep si eu sa scriu o carte care finalul o sa fie cu o invazie de gaini, am sa o ingro undeva, o sa fie descoperita peste 2000 de ani iar asa lumea o sa creada pentru ca a fost scris intr-o carte foarte veche deci o sa ma creada. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

De absolut aceeasi parere cu tine. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am zis sa citesti toata Biblia.Ar fi destul sa citesti cat de cat si vei intelege ce si cum.Si inca un lucru:fiecare intelege Biblia in felul lui.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Când iti place de o fata tot asa vei spune ca nu vrei sa iti irosești timpul să o cunosti?
De aceea iti spun: pe Dumnezeu Îl vei cunoaște doar citind Biblia. Restul sunt părerile oamenilor. Si cati oameni sunt atâtea păreri vei auzi.

E ca si cu materiile de la scoală: daca nu le inveti pentru tine in asa fel sa, le cunosti, sa le intelegi, atunci nu-ti vor fi de, folos in viată. Ca până la urmă si la un cosciug trebuiesc a se cunoaste cifrele...

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Poate,si mai mult ca sigur de fata aceea (sa speram) o sa imi pese. happy.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia nu este de citit pentru oricine. se poate sa citesti, dar sa nu intelegi ce trebuie. Am incercat sa citesc dar nu am reusit sa inteleg.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.
Mai ales Vechiul Testament.
Acolo ai sa vezi cum evreii au facut din tantar armasar. Dintr-un zeu minor cu probleme psihice l-au facut sa para creatorul universului.

| Satango a răspuns:

Numai răspunsurile de aici n-o să te lămurească.

| NameInUse a răspuns:

Nu exista, frate, nu-ti mai bate capul. M-am rugat eu destul la musulica asta si am vazut ca nu exista. Crede-ma pe mine si racoreste-ti creierii

| MorganaM a răspuns:

El nu a fost creat. raspunsurile la celelalte intrebari nu o sa le intelegi pentru ca nici intrebarile nu le poti intelege. El nu e om, e Dumnezeu, deci nu ii putem aplica logica noastra umana dupa care filtram totul in aceasta lume happy

| anonim_4396 explică (pentru MorganaM):

Nu a fost creat, a aparut asa dintr-o data, no? Tu nu poti sa apari dintr-o data asa ca el? Logic ca nu pot intelege, dar vad ca voi credeti in el si fara sa il intelegeti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MorganaM):

Amuzant. Daca sintem creati dupa chipul si asemanarea (deja e ridicol de la punctul asta, pentru ca fie e barbat, fie e femeie), inseamna ca ar trebui sa intelegem totusi niste chestii simple, INAFARA mizeriei aleia de carti scrisa pentru manipularea maselor.

| Voinea_Daniel_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iti explic,
Dumnezeu nu a fost creat pentru ca El este creatorul nostru.
Noi, oamenii, nu putem intelege ca Dumnezeu nu a fost creat, El a existat mereu, doar ca am mai spus ca nu putem intelege deoarece noi ne-am nascut si se pare ca noi credem ca toate vietatile trebuie sa se nască ca sa existe.
Sa iti mai explic intr-un fel.
Daca ai auzit de Adam si Eva (primi oameni) atunci sti ca ei nu s-au nascut. Au fost creati (au aparut deodata).
Acum ai inteles ca nu e neaparat sa fi creat sau sa te nasti ca sa existi?

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi? exact despre asta am vorbit : tu gandesti prin prisma logicii umane, insa El nu e om. El a existat dintotdeauna. pentru tine, spre exemplu, e greu sa pricepi acest lucru. si pentru mine. e greu pentru ca noi cunoastem doar logica umana pe care tot noi am inventat-o. dar aceasta logica se aplica doar oamenilor

| anonim_4396 explică (pentru Voinea_Daniel_1998):

Am fost creati de cineva necunoscut si noi de unde stim asta?

| anonim_4396 explică (pentru MorganaM):

Inteleg la ce te referi.

| LawlietL886 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o incertitudine. Nu s-e dovedește asta dacă citești Biblia.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca am reusit sa explic cat de cat ok si ca nu te-am suparat in vreun fel happy

| MorganaM a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chiar nu imi vine sa cred cat de urat si cu cata rautate vorbesti de Dumnezeu, cred ca de fapt nu iti dai seama ce lucru grav faci, ce greseala grava faci... dar la final vei afla, insa va fi prea tarziu straight face

| anonim_4396 explică (pentru MorganaM):

laughing Cine e sys? Fratelo tau? Cand il cunosc sho ca sunt curios cat de handsome e.

| Nemessys a răspuns (pentru Voinea_Daniel_1998):

Aceeai chestie nu o putem zice si despre univers? happy ca nu a fost creat de nimeni si ca exista mereu? big grin

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

? 'sys' cred ca e prescurtare de la sistem... nu inteleg intrebarea. singurat nu ai pus intrebarea la persoana gresita?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MorganaM):

Rautate? Ma lasa rece cartea aia pentru copii, prefer Fratii Grimm. Uite, intrebare foarte simpla la care fie poti sa raspunzi, fie nu poti, caz in care confirmi faptul ca un dumnezeu asa-zis perfect a creat o asa-zisa carte sfinta plina de inexactitati si ambiguitati: e dumnezeul biblic barbat sau femeie? Daca e barbat fiindca l-a creat chipurile pe Adam avindu-se pe el ca model, atunci de ce are dumnezeul asta organe sexuale, fiind singur, unic, samd?

| laSoledad a răspuns (pentru LawlietL886):

Care-i principiul dupa care te-ai gandit sa scrii "s-e"?

| catalynx a răspuns:

Daca ar fi fost creat atunci nu mai era Dumnezeu, ideea e ca Dumnezeu nu poate fi explicat 100% cu termeni lumesti, pentru ca el e in afara creatiei sale si are o alta logica chiar daca uneori e lasat in termeni lumesti sa intelegem anumite lucruri simple, asta nu inseamna ca in intregime poate fi inteles cu logica lumeasca, la fel cum nici un inventator a ceva nu poate fi explicat cu logica inventiei sale, pentru ca el clar a fost mai avansat decat inventia sa. Ce vrea el de la noi?, nimic, dar oare un inventator oare ce ar dori de la inventia sa? si cum isi trateaza el inventia sa?, este evident ca nu vrea decat ce este mai bun pentru noi, chiar daca noi intelegem uneori gresit lucrurile, evident el nu ne poate baga de ex raiul pe gat cu forta si nici binele lui sau legile lui nu ni le poate baga cu forta pe gat, odata cu moartea si invierea lui Isus Hristos, iata noi avem libertatea sa fim de partea lui sau sa nu fim, sa credem in el sau sa nu credem, chiar daca nu credem asta nu inseamna ca el nu exista si nu inseamna ca el nu ne ajuta, exista o vorba, Dumnezeu face sa ploua si peste cei credinciosi si peste cei necredinciosi, ce legatura are el cu noi? pai nu stiu cam ce legatura ar avea un inventator cu inventia sa, desigur in cazul lui Dumnezeu intr-un sens extins si reglementat intr-o alta logica.

| RAY a răspuns (pentru catalynx):

Dumnezeu face sa ploua si peste cei credinciosi si peste cei necredinciosi?
ploaia este un fenomen natural, nu determinat de dumnezeu

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat din iubire, si ca dovada a iubirii lui si-a trimis fiul pe pamant pentru pacatele noastre, ne-a facut sa avem vointa libera (de asta tu esti un necredincios). Dumnezeu este atotcreatorul el a creat ingerii din care facea parte si Lucifer care din cauza mandriei si a frumusetii sale se credea superior si vroia sa ii ia locul lui Dumnezeu. Ca sa intelegi, noi oamenii suntem asa cum suntem : facem greseli, nu suntem perfecti, avem parte de esecuri dar si de reusite, corpul nostru este facut sa se degradeze cu trecerea anilor si murim din cauza pacatelor facute de Adam si Eva care au fost ispititi de diavol... Dumnezeu este cu mult superior noua, nu se poate face vreo comparate dintre noi si el. Pur si simplu suntem inferiori Lui din cauza greselilor facute de Adam si Eva. Dumnezeu ii pedepseste pe cei care sunt necredinciosi si pe urmasii lor pana la a 4a generatie sau ceva de genul. Chiar daca nu crezi, gandeste-te sa nu ai copii ca sa nu ii condamni la o viata care sa nu fie prea buna. Eu nu sunt pocait, si crede-ma ca nu mrg la biserica nici macar de Paste, recunosc ca nu e bine ce fac, insa am ascultat-o pe profesoara de religie la scoala care stie ce vorbeste. Daca nu iti gasesti credinta probabil e din cauza mediului in care ai crescut si nu trebuie ca altii sa bage credinta in tine, trebuie sa o gasesti singur. Sper ca intr-o zi vei realiza ca este foarte foarte rau modul in care gandesti, si poate vei gasi credinta. Mult succes.

| anonim_4396 explică (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Ma faceti sa rad happy Dati-va cu Biblia in cap, poate va ajuta.Zic si eu, ca la 40 de ani nu se mai poate face nimic.

| RAY a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Dumnezeu ne-a creat din iubire, dumnezeu ne-a creat din lut, si ca dovada a iubirii lui si-a trimis fiul pe pamant pentru pacatele noastre =asta dupa cateva mii de anii in care e esuat cu poporul lui, ne-a facut sa avem vointa libera =total gresit, daca eu isi spun nu crezi in mine arzi pe veci in iad numai exista libera alegre, practic dumnezeu a creat niste sclavi care sa se roage lui toata ziua

| catalynx a răspuns (pentru RAY):

Aici exagerezi, daca tu nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu l-ai descoperit, dar totusi urmezi principiile sale din placere, e altceva, dar daca el iti aduce dovezi ca exista (pentru ca exista si aceasta posibilitate) si tu il ignori, atunci aici e o problema. Vointa e libera, cine iti interzice sa faci ceva in ziua de azi?, poti face ce vrei, dar in functie de ce faci tu alegi singur unde mergi, pentru ca prin fapte alegem, vorbele si teoria conteaza mai putin

| LawlietL886 a răspuns:

Eu nu prea sunt credincios. Nu mă duc la biserică, nu țin post etc. Se învată din clasele primare despre cum a crea lumea. Se zice că el a existat din totdeauna. Eu nu cred. Este un zeu la care diferiți oameni de diferite religii se închină în fața lui. Dar în viață faci singur lucrurile. El a creat oamenii și animalele. Ca această planetă ( tot creată de el se zice) să aibă viață pe ea. Nu cred că m-am abătut de la subiect. Sper că te-am ajutat.

| anonim_4396 explică (pentru LawlietL886):

De acord cu tine.

| NuTeUit a răspuns:

Pai.legatura lui cu noi este ca el este tatăl nostru.El ne.a creeat ...Cum a fost el creeat nu se stie...De ce? pt.ca nu s-a aflat încă

| darkman11 a răspuns:

Dumnezeu nu exista, a fost creat de mintea bolnava a oamenilor slabi, dovada : sunt mii de religii fiecare cu zeul lor. Nu iti mai pierde timpul cu nimicuri, crede doar in tine si atat.

| GaZa1994 a răspuns (pentru darkman11):

Bravo! Ti-as da funda dar nu pot! Asta e explicatia simpla de care omu` nostru are nevoie. Daca vrea sa stie mai multe, sa se uite pe internet de cum s-au creat organismele de pe pamant si chestii d-astea si raspunsul tau o sa fie si mai credibil!