| AlexandruX21 a întrebat:

Vreau si eu o lista cu cele 10 porunci!

Răspuns Câştigător
| cursedwitch666 a răspuns:

Cele 10 porunci - Decalogul
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.(duminica)
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

| mentholinks a răspuns (pentru cursedwitch666):

De fapt era sambata atunci cand Dumnezeu i-a dat lui Moise legile.

| xerxes1 a răspuns (pentru cursedwitch666):

Ziua Domnului la evrei a fost si a ramas sambata.
Imparatul Constantin fiind pagan a decretat ziua de odihna duminica in anul 321 in cinstea zeului SolInvictus. Putini crestini stiu asta.
Decretul la care faceţi referire a fost emis pe data de 7 martie 321 d. Hr.

Iată decretul:
"Toţi judecătorii, orăşenii şi muncitorii trebuie să se odihnească în venerabila zi a soarelui. Locuitorii satelor, însă, pot să se ocupe liber de cultivarea câmpului pentru că deseori se întâmplă ca nici o altă zi nu este mai potrivită pentru semanarea grâului în brazde, sau pentru plantarea viilor în sanţuri. În felul acesta câştigul dat de Providenţa cerească nu trebuie să se piarda din cauza aceasta."

| VelaJohnny a răspuns (pentru cursedwitch666):

4. Duminica era ziua „domnului Soare". Au adoptat-o crestinii, desi era dedicata unui zeu pagan, drept sabat. Sabatul nu e o cerinta pentru crestini, legile alea erau de baza in Legea lui Moise, crestinii nu s-au aflat niciodata sub ea. Ai grija sa nu mai induci oamenii in eroare pe viitor. Multi habar nu au sa se documenteze singuri si cred tot ce le spun altii. Probabil nici tu nu te-ai documentat despre sabat si duminica, ziua cu care se incepea saptamana initial.

| Holiday a răspuns (pentru cursedwitch666):

Pentru cultura ta, Sabatul e fix sambata, nicidecum duminica.

| AlexandruX21 explică (pentru Holiday):

Intrebare: esti Adventist?
nu ca as avea ceva cu ei, intreb doar de curiozitate, stiu ca Sabatul e sambata

| Holiday a răspuns (pentru AlexandruX21):

Nu, sunt ateu. Dar in povestea asta cu spiridusi e foarte clar ca aia e sambata, nicidecum duminica.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Adica vrei sa ne spui ca ADAM era evreu? Atumvi TOTI suntem evrei.

| danut a răspuns (pentru cursedwitch666):

Poruncile scrise de tine sunt cele 10 porunci pentru cei ce vor sa ajunga in IAD;
Astea sunt cele 10 porunci date de Dumnezeu:
EXODUL 20
1. Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte, si a zis:
2. "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tãu care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Sã nu ai alti dumnezei afarã de Mine.
4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele.
7. Sã nu iei în desert Numele Domnului Dumnezeului tãu, cãci Domnul nu va lãsa nepedepsit pe cel ce va lua în desert Numele Lui.
8. Adu-ti aminte de ziua de odihnã, ca s-o sfintesti.
9. Sã lucrezi sase zile, si sã-ti faci lucrul tãu.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta.
11. Cãci în sase zile a fãcut Domnul cerurile, pãmântul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnã si a sfintit-o.
12. Cinsteste pe tatãl tãu si pe mama ta, pentru ca sã ti se lungeascã zilele în tara pe care ti-o dã Domnul.
13. Sã nu ucizi.
14. Sã nu preacurvesti.
15. Sã nu furi.
16. Sã nu mãrturisesti strâmb împotriva aproapelui tãu.
17. Sã nu poftesti casa aproapelui tãu, sã nu poftesti nevasta aproapelui tãu, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici mãgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tãu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu i-a dat lui Adam doar o porunca, nu intreg decalogul. Despre Avraam nu se spune ca ar fi tinut sabatul vreodata. Legile acelea erau date doar Israelului incepand cu zilele lui Moise. Trebuia sa cunosti lucrurile astea, doar ai trecut de prima carte a Bibliei.

„Poruncile scrise de tine sunt cele 10 porunci pentru cei ce vor sa ajunga in IAD" - nu fi asa rau. Tu le-ai copiat direct din Biblie, dar in raspuns sunt scrise cu alte cuvinte, ideea fiind aceeasi (in afara de ideea cum ca sabat=duminica). Bine ca in situatiile cand e nevoie sa te folosesti de Biblie mai mult, nu o faci in asa masura. Personal, chiar nu vad vreun motiv de a corecta acel raspuns, funda e pe merit. Eventual puteai preciza unde se gasesc in Biblie.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cele 10 Porunci sunt din vesnicie, nu au aparut odata cu pamantenii, noi suntem ultimii pe o intreaga lista. FARA cele 10 Porunci Adam nu cadea in pacat deoarece fara LEGE nu este PACAT. LEGEA DEFINESTE PACATUL. Porunca a PATRA ESTE cea mai importanta din LEGE deoarece aceasta IL DEFINESTE pe Dumnezeu drept Creator. Da, in iad deoarece este locul cel mai atacat de Satana, Dumnezeirea lui Isus Hristos sau YHW, loc dorit de Diavol. Se poate vedea prin atacarea Dumnezeirii lui Hristos de diverse asa zis religii sau altele care ataca porunca a PATRA, alte religii. Nu funda este problema ci OAMENII sunt, eu sunt interesat de OAMENI, nu de funde. P.S. Am copiat cele 10 Porunci din Biblie sa nu se spuna ca am schimbat vreun cuvant deoarece Apocalipsa spune:
Apocalipsa 22, 18. Mãrturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta cã, dacã va adãuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adãuga urgiile scrise în cartea aceasta.
19. Si dacã scoate cineva ceva din cuvintele cãrtii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfântã, scrise în cartea aceasta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Versetul din Apocalipsa se rezuma strict la acea carte a Bibliei, adica Apocalipsa, acolo precizand clar „cuvintele proorociei din cartea aceasta". Stii ca Biblia nu este o carte, este o compilatie de carti. E adevarat principiul pe care il sustii, ca e gresit sa modifici vreun cuvant, insa acel verset din Apocalipsa se refera strict la Apocalipsa.

„FARA cele 10 Porunci Adam nu cadea in pacat" - eu stiam ceea ce spune si Biblia, ca Adam trebuia sa respecte doar legea de a nu manca din fructul interzis. Dumnezeu i-a spus ca daca va manca din el va muri, nu stiu ca Dumnezeu sa-i fi spus lui Adam de cele 10 porunci ale lui Moise sa le respecte. Pe ce scripturi te bazezi de scrie de cele 10 porunci din timpul lui Adam? Biblia spune despre cele 10 porunci ca au fost date doar in timpul vietii lui Moise.

„Porunca a PATRA ESTE cea mai importanta din LEGE" - din nou, ce scripturi folosesti? Ia aminte la ce a spus Isus despre cea mai importanta lege. El a cuprinds primele 3 porunci din Legea lui Moise, si nu a facut nici o mentiune despre sabat. Nu o zi in care oamenii nu depun mare efort fizic il defineste pe Dumnezeu drept Creator.

Matei 22:36-40 „Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?" El i-a zis: „«Să-l iubeşti pe Iehova, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu toată mintea ta». Aceasta este cea mai mare şi cea dintâi poruncă. A doua, asemenea ei, este: «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi». De aceste două porunci depind toată Legea şi Profeţii".

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Versetul din Apocalipsa se rezuma strict la acea carte a Bibliei"
Fugi cu ursu de aici, Apocalipsa 11, 3. Voi da celor doi martori ai mei sã prooroceascã, îmbrãcati în saci, o mie douã sute saizeci de zile.
Sti cine sunt MARTORII, ce martori are Dumnezeu pe pamant in numar de DOI? Vechiul si Noul Testament, nu ceva martori. Deci Apocalipsa se nrefera la INTREAGA Biblie, dar e greu pentru voi.
"Adam trebuia sa respecte doar legea de a nu manca din fructul interzis. "
Fructul era problema, asta ai intreles tu? Si ce pacat a facut Adam mancand fructul? Pacatul mancarii de fructe? Care ESTEpacatul luyi Adam?
"ce scripturi folosesti?" Cornilescu sau daca vrei Sinoidala Ortodoxa sau Sinodala Catolica.
"El a cuprinds primele 3 porunci din Legea lui Moise, " Dupa tine Cele 10 Porunci sunt a lui Moise, ce Biblie citesti tu?
EXODUL 24, 12. Domnul a zis lui Moise: "Suie-te la Mine pe munte, si rãmâi acolo. Eu îti voi da niste table de piatrã cu LEGEA si PORUNCILE pe care LE-AM scris pentru învãtãtura lor."
A cui e LEGEA? CINE A SCRIS-O, Moise sau DUMNEZEU, inca nu ati invatat a citi?
Exodul 31, 18. Când a isprãvit Domnul de vorbit cu Moise pe muntele Sinai, i-a dat cele douã table ale mãrturiei, table de piatrã, sSCRISE CU DEGETUL lui Dumnezeu.
Matei 19, 16. Atunci s-a apropiat de Isus un om, si I-a zis: "Învãtãtorule, ce bine sã fac, ca sã am viata vesnicã?"
17. El i-a rãspuns: "De ce mã întrebi: "Ce bine?" Binele este Unul singur. Dar dacã vrei sã intri în viatã, pãzeste PORUNCILE."
18. "Care?" I-a zis el. Si Isus i-a rãspuns: "Sã nu ucizi; sã nu preacurvesti; sã nu furi; sã nu faci o mãrturisire mincinoasã;
19. sã cinstesti pe tatãl tãu si pe mama ta"; si: "Sã iubesti pe aproapele tãu ca pe tine însuti."
Nu cumva astea sunt CELE 10 PORUNCI?
Geneza 2, 2. În ziua a saptea, Dumnezeu a sfârsit lucrarea pe care o fãcuse; si în ziua a saptea S-a odihnit de toatã lucrarea Lui pe care o fãcuse.
3. Dumnezeu a binecuvântat ziua A SAPTEA si a SFINTIT-O, pentru cã în ziua aceasta S-a odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse.
Sigur Adam era evreu, nu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Esti inuman in ce priveste manipularea Bibliei pentru a-ti sustine propriile convingeri. Biblia spune negru pe alb o chestie, tu o interpretezi ca sa dea bine cu ideile tale. Imi fac o idee despre cultul din care faci parte, am stat de vorba cu cateva persoane care gandesc si fac conexiuni la fel ca tine. Exemplific si inchei discutia cu tine, vad ca e fara sens si stupida.

„Fructul era problema, asta ai intreles tu? Si ce pacat a facut Adam mancand fructul? Pacatul mancarii de fructe? Care ESTEpacatul luyi Adam?" - de unde ai tras concluziile astea? E retorica intrebarea, nu te obosi.

Geneza 2:16, 17 „Şi Iehova Dumnezeu i-a dat omului următoarea poruncă: „Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri"."

Geneza 3:2-4 „Femeia i-a răspuns şarpelui: „Putem să mâncăm din rodul pomilor din grădină. Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a spus: «Să nu mâncaţi din el, nici să nu vă atingeţi de el, ca să nu muriţi»". Atunci şarpele i-a zis femeii: „În mod sigur nu veţi muri."

Continua singur lectura din propria ta Biblie. Probabil va fi in zadar, daca interpretezi in fel si chip.

„Dupa tine Cele 10 Porunci sunt a lui Moise" - le numesc „Legea lui Moise" din motive scripturale.

Luca 2:22 „Iar când s-au împlinit zilele pentru purificarea lor potrivit legii lui Moise"

Marcu 10:3, 4 „Răspunzând, el le-a zis: „Ce v-a poruncit Moise?" Ei au zis: „Moise a permis să se scrie un certificat de divorţ şi să divorţeze de ea"."

Luca 16:31 „Dar el i-a zis: «Dacă nu ascultă de Moise şi de Profeţi, nu se vor lăsa convinşi nici dacă se va scula cineva din morţi»"."

Luca 24:44 „Şi le-a zis: „Acestea sunt cuvintele pe care vi le spuneam când încă eram cu voi: că toate lucrurile scrise despre mine în legea lui Moise, în Profeţi şi în Psalmi trebuie să se împlinească". "

Desi nu ii apartin lui Moise legile, el le-a consemnat. Spuneai „inca nu ati invatat a citi", insa ti-am demonstrat ca la lecturarea Bibliei stau mai bine ca tine.

„Nu cumva astea sunt CELE 10 PORUNCI?" - ba da, dar nu citesti atent. Spuneai aiurea ca legea sabatului este cea mai importanta lege. Eu ti-am dovedit ca primele 3 sunt mai importante, cand Isus le-a rezumat intr-una singura si a spus ca „Aceasta este cea mai mare şi cea dintâi poruncă" (Matei 22:38). Isus a citat din Legea lui Moise din Deuteronomul 6:5, si in caz ca nu stii, numele cartii Deuteronomul inseamna „repetare a Legii", aici facandu-se rezumate a multe porunci consemnate anterior.

„Sigur Adam era evreu, nu?" - Chiar daca versetele din Geneza 2:2, 3 mentionate de tine sunt baza pentru sabat, si voi scrie si eu cu litere mari cum faci si tu, NU POTI SA IMI ARATI CU BIBILIA CA ADAM A TINUT SABATUL, DUMNEZEU CERANDU-I DOAR O LEGE SA PASTREZE.

Inchei aici discutia, mi se pare lipsa de respect pentru Biblie sa continui, avand in vedere ca manipulezi informatia din ea. Neintelegandu-ne, o sa devi un milan9 junior, si motivul pentru care ne-am certa ar fi cu adevarat prostesc. Asta e indemnul lui Pavel catre Timotei, recent am inceput sa tin cont de el.

2 Timotei 2:23 „Mai mult, respinge discuţiile prosteşti şi fără sens, ştiind că ele provoacă certuri. "

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iar debitezi poezii invatate la cursurile sectei? thinking "Duminica era ziua „domnului Soare"? NU. Duminica este, a fost si va ramane o zi din saptamana, lasata de Dumnezeu sub soare. Nu este revendicata si legata in mod ontologic de nici o religie. Dar pentru ca in aceasta zi a avut loc INVIEREA MANTUITORULUI, crestiniii o cinstesc in mod deosebit fata de celelalte zile di saptamana.

Legatura pe care tu o faci cu religii vechi este doar obisnuita garagara iehovista. Ti-am mai explicat de mii de ori pana acum. thinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„Nu este revendicata si legata in mod ontologic de nici o religie" - esti prost informat dar te ti mare destept. Mori de ciuda din prostie cand altii sustin lucruri care, desi adevarate, arata ca invataturile cultului tau sunt defecte. Tipic tie. Uite ce spune wikipedia

În lumea romană, înainte de creștinism, ziua de sărbătoare era Dies Solis, adică "Ziua Soarelui" în cinstea divinității numite Sol Invictus; și astăzi această denumire se conservă în țările anglofone (Sunday) și în nordul Europei (Sonntag).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Duminic%C4%83

Era sau nu duminica dedicata „domului Soare" pe care il pomeneam mai sus? Daca esti asa de documentat si drept, explica-mi de ce nu a fost lasata sambata ca zi de sarbatoare, ultima din saptamana? De ce, la fel ca multe alte obiceiuri pagane, a fost adoptata duminica in loc de Sabat ca ultima zi din saptamana? De ce nu miercurea, vinerea, o alta zi. Fix o zi dedicata unui dumnezeu pagan sa fie dedicata de crestinatate pentru Dumnezeul Bibliei.

„in aceasta zi a avut loc INVIEREA MANTUITORULUI" - unde scrie in Biblie de ideea asta? Cu un „iehovist" cand stai de vorba, adu-ti Biblia si discuta pe baza ei. Mereu se gasesc scuze pentru diferite obiceiuri pagane crestinizate dupa moartea apostolilor, precum argumentezi moastele cu osemintele profetului Elisei. Revin, unde scrie in Biblie ca Sabatul sa fie inlocuit cu ziua invierii lui Isus?

Cred ca mai multe explicatii ti-am dat eu despre lucrurile astea, dar mereu faci la fel. Am observat ca mai multi useri de pe site au tras aceeasi concluzie despre tine, cand e vorba despre greseli ale religiei tale, fie le minimalizezi, fie pe cauti scuze, fie nu le observi.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Fix o anumita zi sa fie dedicata de crestinatate pentru Dumnezeul Bibliei".
O minima cultura Biblica te-ar fi lamurit ca DUMINICA este atat ZIUA INVIERII cat si ZIUA COBORARII DUHULUI SFANT.

Unde scrie in Biblie ca Sabatul sa fie inlocuit cu ziua invierii lui Isus?
- Dumnezeu mentioneaza ca Vechiul Testament a fost depasit si inlocuit cu un alt Testament: Evanghelia Sa.
- DUMINICA este atat ZIUA INVIERII cat si ZIUA COBORARII DUHULUI SFANT. Cauta versetele in care apostolii mentioneaza ca ziua in care ei celebrau INVIEREA era prima zi a saptamanii.

"greseli ale religiei tale". Religia de care spui este Unica Biserica pe care Mantuitorul a lasat-o si despre care a zis:
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

Greselile oamenilor care nu respecta invataturile credintei lor nu mi le imputa nici mie si nici invataturilor religiei mele. Pentru ca altfel, demonstrezi ca nu te indepartezi deloc de randurile gruparii manipulatoare a "martorilor lui Stalin"...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Si cu Sabatul cum ramane? Inseamna ca weekend-ul trebuie sa fie mereu lipsit de munci solicitante, din moment ce, din cate am inteles, ortodoxia spune ca decalogul intreg, inclusiv porunca a 4-a, trebuie respectat de crestini.

Incerci sa te scoti acum, si desi tu spui o chestie, restul spun „la noi nu se incheie saptamana cu sambata, ci su duminica, si duminica e pentru noi sabatul, ziua a 7-a".

Ti-am zis sa imi arati cu Biblia ca trebuie dedicata duminica lui Dumnezeu precum era dedicata sambata. Doar pentru ca in ziua de duminica s-au intamplat 2 evenimente majore, nu e un argument, nu e o porunca divina, e o lege omeneasca. Nicaieri nu scrie in Biblie ca primii crestini ar fi lasat sabatul si ar fi sarbatorit duminica. In realitate, conform cu Coloseni 2:16, nu avem obligatie nici pentru sabat sa il tinem

„Nimeni deci să nu vă judece cu privire la mâncare şi la băutură sau cu privire la vreo sărbătoare, la ţinerea lunii noi sau a unui sabat"

Legat de ce am scris mai sus, si copiez mai jos

„in aceasta zi a avut loc INVIEREA MANTUITORULUI" - unde scrie in Biblie de ideea asta?

nu voiam sa vad in Biblie de ziua invierii, ci exact ideea de mai sus, ca trebuie tinuta duminica in loc de sambata pentru ca atunci a inviat Isus.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Stai un pic, ce „martorilor lui Stalin" spui? Cata lipsa de respect pentru numele lui Dumnezeu, Iehova. Stalin, cica? Mai vedem noi cum il cheama pe Dumnezeu, stai linistit.

Exodul 3:15 „Apoi Dumnezeu i-a zis din nou lui Moise:
„Iată ce să le spui fiilor lui Israel: «Iehova, Dumnezeul strămoşilor voştri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacob, m-a trimis la voi». Acesta este numele meu pe veşnicie şi prin el îşi vor aduce aminte de mine din generaţie în generaţie. "

Vei deschide un nou subiect acum, ca e eronata redarea „Iehova" a tetragramei, ca Dumnezeu are mai multe nume, nu doar unul (100% fals) sau alte idei. Faza e ca, desi nu se cunoaste pronuntia exacta a tetragramei YHWH, multi eruditi sunt de acord ca Iehova si Iahve sunt cele mai apropiate redari de original. In plus, nu ai cum sa spui ca e eronat, din moment ce nu poti dovedi contrariul, pur si simplu nu se cunoaste pronuntia originala, deci sunt sanse sa fie fix asa pronuntat numele divin. Pana si numele lui Isus, in ebraica era fie Ieșua, fie Iehoșua, in greaca Pavel l-a numit „Iēsous", in functie de legile si pronuntia fiecarei limbi, se schimba redarea numelui. E absurd sa ceri ca romanii sa pronunte fix ca evreii toate numele din Biblie. Desi ti se rupe probabil de morala pe care ti-o tin, sa stii ca prin actiunea ta ai incalcat porunca a 3-a „Să nu foloseşti în mod nedemn numele lui Iehova, Dumnezeul tău, căci Iehova nu-l va lăsa nepedepsit pe cel ce foloseşte numele său în mod nedemn." sau conform Bibliei Ortodoxe „Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deşert, că nu va lăsa Domnul nepedepsit pe cel ce ia în deşert numele Lui."

Nu batjocoresti oamenii prin actiunile tale, tine minte.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

FAptul ca Apostolii isi desfasurau Sfanta Liturghie in aceasta zi, prima zi a saptamanii, in cinstea INVIERII si a COBORARII DUHULUI SFANT, pentru crestini este suficient.
Pentru necrestini exista vinerea islamica, sau sambata iudaica... thinking

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

„martorilor lui Stalin" tocamai pentru ca nu aveti legatura cu Yahve/Iehova, ci mult mai mult cu gandirea materialista a lui Stalin...
Atribuirea in privinta fiintei umane a unei imposibilitati de a subzista altfel decat material...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„Apostolii isi desfasurau Sfanta Liturghie" - ți-am zis că mie trebuie să-mi arați cu Biblia ceea ce afirmi. De vorbe goale sunt satul. Biblia spune in Faptele 13:13, 14 „Din Pafos, Pavel şi cei ce erau cu el au ieşit în larg şi au ajuns la Perga, în Pamfilia. Dar Ioan s-a despărţit de ei şi s-a întors la Ierusalim. Însă ei au plecat mai departe din Perga şi au venit la Antiohia din Pisidia. În ziua de sabat au intrat în sinagogă şi s-au aşezat. "

Faptele 18:4 „Dar el ţinea câte o cuvântare în sinagogă în fiecare sabat şi îi convingea pe iudei şi pe greci."

„nu aveti legatura cu Yahve/Iehova, ci mult mai mult cu gandirea materialista a lui Stalin..." - si ai dedus asta din ce? Vechea ta tactica, cand cineva zice ceva de tine, incerci sa intorci situatia in directia opusa, schimband subiectul contra-atacand. Tu stii cine a fost Stalin? Esti un nesimtit fara scrupule. N-are sens sa continui discutia, mi-am dovedit mereu in urma discutiei cu tine ca am dreptate, prin faptul ca nu iti sustii convingator afirmatiile, ci numai gura e de tine. Cand o sa te bazezi strict pe Biblie, atunci ia-te de mine si fa-ma in fel si chip. Dar cand doar pretinzi ca te bazezi pe ea, n-ai libertate de exprimare, si n-au nici o valoare afirmatiile tale despre crestinism.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Fapte 20,7 este doar unul dintre versetele care confirma importanta zilei de DUMINICA:
- "În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii."

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

1 Tu faci comentarii pe un text dintr-o Biblie modificata special pentru voi.
2 Am mai avut parca discutii cu tine privind Dumnezeirea lui Hristos. Eu in general ma adresez CRESTINILOR, nu celor fara religie sau cei ce neaga Dumnezeirea lui Isus Hristos, in speta SATANISTILOR.
3 Admit si discutii cu cei necrestini doar daca nu se repeta ca niste papagali sau ceea ce spun este logic.
4 DACA imi poate arata cineva ca DUMNEZEU a SFINTIT si alta zi in afara de Sambata, eu imi schinb optiunile.
5 Daca mai susti ca Hristos NU ESTE Dumnezeu, ESTI ANATEMA, deci nu are sens sa mai discutam.

| danut a răspuns (pentru milan9):

DACA imi ARATI un text din BIBLIE in care DUMNEZEU a SFINTIT DUMINICA eu ma fac ortodox DAR DACA nu imi arati acest TEXT ori te faci ADVENTIST ori nu mai scrii pe acest site umplandu-ne de MINCIUNI si astfel CALCAND PORUNCA lui Dumnezeu. Pentru uzanta poti folosi Biblia New King James sau Cornilescu.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Insasi INVIEREA MANTUITORULUI- DUMNEZEU FIUL este actul suprem al sfintirii zilei de DUMINICA.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

1. Se potrivesc de minune comentariile respective si la Cornilescu. Problema e versetele care iti dau peste cap ideile le interpretezi, sensul fiind schimbat ca sa dea bine.

2. A fi crestin nu are legatura cu credinta in trinitate sau nu. A fi crestin inseamna a il urma pe Cristos. Esti la fel de nesimtit ca milan9. Ala ne face stalinisti, tu satanisti, eu zic sa va luati de mana si sa alergati pe camp, ca nu sunteti departe unul de celalalt.

3. Nu da vina pe mine pentru ca nu vezi lucrurile din ansamblu. Pentru conducatorii religiosi din timpul Inchizitiei ceea ce Galileo Galilei spunea era ilogic, si argumenta acel lucru utilizand in mod gresit Biblia, folosind versetul din Eclesiastul 1:5 sustinand astfel ca soarele se invarte in jurul pamantului, si nu invers, cum sustinea Galileo Galiei. Si Satan s-a folosit de versete din Biblie pentru a-l ispiti pe Isus. Biblia e ca o sabie cu doua taisuri.

4. Am scris mai sus, Coloseni 2:16, poftim din Cornilescu.
„Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat"
Daca eu nu tin Sabatul, si nici duminica, sau nici o alta zi „de sarbatoare" din calentar, nu aveti dreptul sa ma judecati, pentru ca nu este un pacat. 1 Corinteni 5:3 arata ca unii membrii ai congregatiei crestine din secolul I erau judecati pentru fapte rele. Pavel a scris si Coloseni si 1 Corinteni, deci e clar ca nu e de condamnat faptul de a nu tine sabatul. Uite versetul din Cornilescu din 1 Corinteni

„Cât despre mine, măcar că n-am fost la voi cu trupul, dar fiind de faţă cu duhul, am şi judecat, ca şi când aş fi fost de faţă, pe cel ce a făcut o astfel de faptă."

5. :)) stii ce inseamna „anatema"? Daca nu stii, de ce folosesti acel cuvant? Stiu ca suna interesant. „anatema" inseamna „blestemat". Sunt curios pe baza carui verset ma blestemi, spunand ca sunt un blestemat pentru ca sustin ca Isus este fiul lui Dumnezeu, si nu Dumnezeu insusi?

Poftim toate versetele care contin anatema din Biblia Cornilescu. Foloseste-te de ele.

https://www.resursecrestine.ro/cauta/anatema/16/versete

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Crestini sunt cei care tin CREDINTA lui Isus Hristos, nu in Isus Hristos. Apocalips 14, 12. Galateni 1, 9, tu vi cu invataturi nebiblice asa ca esti asa cum am mai spus. Ioan 14, 15 1Corinteni 8, 6. Evrei 11, 3 CUVANTUL ESTE acelasi din Ioan 1. Stie si milan cate ceva dar el este ingradit de partea de traditie din religia lui. Ce am spus este bazat pe fapte de viata si experiente, nu pe vorbe asa cum crezi tu, din nefericire.

| danut a răspuns (pentru milan9):

UNDE SCRIE CA DUMNEZEU A SFINTIT Duminica, nu ce cred uni si altii, ce spui tu e doar ce cred unii care se inchinau inainte de crestinism la Ziua Soarelui pe care au facut-o ziua Domnului, au uitat sa scrie ziua domnului Soare. UNDE SCRIE DE SFINTIREA duminici IN BIBLIE

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Ziua ta de nastere a fost CONSACRATA prin nasterea ta. In cazul lui Dumnezeu Fiul, crezi ca e mai putin lucru decat in cazul tau. Si nu vorbim de nasterea lui in lume prin Intrupare, ci de un eveniment care prevaleaza: INVIEREA SA.

Putea fi trecut cu vederea? Nu. Ei bine, numeste-o cum vrei acea zi, dar este o zi speciala. Ea nu concureaza cu ziua de odihna din calendarul evreilor...

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

laughing Ti-am aratat de atatea ori ca ma bazez pe Biblie, in contrast cu tine. Fie, ramai cum esti, daca iti place asa. Nu a zis nimeni de schimbarea convingerilor. Nu am ce sa imi dovedesc, am vazut destule. In ciuda diferentelor de genul, tu si milan9 aveti multe in comun. Chiar nu prea aveti motive de cearta. Pastele il sarbatoriti tot pe aceeasi data, cu aceleasi simboluri pagane precum ouale vopsite, iepurii, craciunul la fel, tot pe aceeasi data, cu tot aceleasi obiceiuri, bunica-mea e penticostala si merge la baptisti la biserica, pentru ca in sat nu este biserica de penticostali. Mi-a zis ca scrie in Biblie despre mos craciun, si cand i-am zis sa imi arate, a zis ca o sa il intrebe pe pastorul care i-a dat informatia asta. Moastele, icoanele, crucea, sarbatorile si cateva traditii, atat va despart. Dar nici voi nu v-ati indepartat de tot ce e necurat, cu proveniente pagane. Am scris mai sus „Trist cand oamenii nu-si cunosc istoria propriei lor religii". Daca ai sti istoria tuturor convingerilor tale religioase, ai privi lucrurile aproape la fel ca mine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Deci ii tineti ziua de nastere a lui Isus in ziua din saptamana cand s-a nascut? Unde scrie de ideea asta in Biblie? Vad ca in ultimele raspunsuri, desi ti se cere sa argumentezi cu Biblia ceea ce spui, nu faci referire la nici un verset. Am scris „Trist cand oamenii nu-si cunosc istoria propriei lor religii". Poate ar trebui sa te interesezi de originile zilei de nastere si sarbatorirea acesteia.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vom vedea in curand cine a avut dreptate dar iti recomand sa citesti Matei 9, 2-6, poate descoperi si tu ca NUMAI Dumnezeu iarta pacatele.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Cand Sabatul a fost SFINTIT de Dumnezeu NU EXISTAU evrei ci doar oameni, UNDE SCRIE IN Biblie ca Dumnezeu a sfintit duminica si SA ODIHNIT in acea zi? De vorbe suntem satui, unde SCRIE?

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Trist cand faci comentarii despre anumite religii si esti in afara problemei, studiaza si ai sa vezi ca noi nu credem nici in mos cr. nici cu oualele rosi nu suntem, pastele A FOST LUAT acum 2000 de ani iar iepurasii sunt draguti in natura. Studiaza.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Ei bine, Dumnezeu S-a odihnit o zi acum 7000 de ani cand a fost creata lumea, dar asta nu implica o porunca data oamenilor de a odihni saptamanal intr-o zi de sabat.

Iar mai tarziu cand s-a facut referire la ziua de odihna in cele zece porunci se spune: "Legamantul" Meu cu FIII LUI ISRAEL... Ori, noi nu suntem FIII LUI ISRAEL.

37 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În Exod20:1-17 găsești cele 10 porunci

| VelaJohnny a răspuns:

Trist cand oamenii nu-si cunosc istoria propriei lor religii, si, fiind crestini, nu se bazeaza strict pe Biblie.