| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Vreau si eu sa stiu de la fanaticii religiei daca voi credeti ca
Dumnezeu a facut lumea in 6 zile, in prima zi a facut cerul si pamantul si " a fost seara si a fost dimineata " dar cum putem vorbi de zi/noapte daca luminatorii cerului Soarele Luna si stelele au fost create abia a 4a a zi, ciudat nu?

Voi credeti aberatia asta care oricum stiinta a demonstrat cum s-a creat sistemul solar.

Răspuns Câştigător
| MaxMan a răspuns:

De fapt a vrut sa o faca in 10 zile, dar chuck norris i-a dar doar 6

53 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

Toate cartile Bibliei au fost scrise astfel incat sa le poata intelege toata lumea. Astfel se explica descrierea populara a unor procese fizice complexe. Nici cosmologia contemporana nu poate argumenta ipoteza Big Bangului, darmite sa inteleaga oamenii acum 5000 de ani!

1.25 A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
Incredibil, domne, mamiferele la urma! Parca era savant contemporan Dumnezeu. Incredibil, chiar intai cele salbatice, apoi cele domestice! Incredibil!
E o chestie simpla…daca L-ai scoate pe Dumnezeu din ecuatie, "evolutia" nu ar functiona. Eu nu sunt de acord cu cei care zic ca Dumnezeu doar a proiectat lumea incat sa se dezvolte singure (mama, ce inginer de geniu!). Dumnezeu nu avea cui sa se laude uite ce lume perfecta am proiectat eu! De altfel, in felul asta, ar fi anulat libertatea, in detrimentul determinismului, Dumnezeu a creat lumea astfel incat aceasta sa fie la maximum de libera si de capabila de a deveni fericita. Daca ar fi facut-o in orice alt mod decat cel in care zice ca a facut-o, atunci nu mai atingea obiectivul asta.
Dumnezeu a condus creatia sa dupa cum descrie in Biblie ca a facut-o.
1.28 Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Incredibil, omul a "evoluat" ultimul! Cum adica "dupa asemanarea noastra"? Si care "Noastra"? Incredibil, dar Dumnezeu a inventat chiar si pluralul excelentei! Dupa care s-au luat monarhii. Dupa asemanare adica liber, bun, inteligent, frumos…in potential. Cei care sunt neliberi, rai, p,,,, atei si urati nu si-au exploatat potentialul de a semana cu Dumnezeu.
Desigur, Dumnezeu nu uita sa il sfatuiasca pe om cum sa dobandeasca fericirea (lumeasca, deoarece fericirea spirituala este sa fie in relatie cu Dumnezeu): fericirea lumeasca este sa cresti, sa supui pamantul, sa stapanesti asupra resurselor pamantului. Aici incape cam orice activitate umana de la industrie, pana la admirarea naturii. Deci acolo trebuie omul sa isi caute fericirea, nu in discoteca si in baruri.

Dar cum a aparut de fapt omul? "Atunci, luând Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie." (Geneza 2:7) Hai, ca asta e tare de tot…din pamant!? E foarte tare, daca a fost opera lui Dumnezeu: pamantul este alcatuit carbon, azot, apa, si aceleasi minerale si substante organice ca si corpul omenesc. Astfel se explica ca plantele si animalele subterane se hranesc din pamant. Surprinzator de simplu!
Urmeaza relatarile cu Adam si Eva…Apropo, cum e cu "Iar coasta luată din Adam a făcut-o Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam." (Geneza 2:22) Wow! Iti dai seama…Dumnezeu a inventat clonarea! Imi aduc aminte cu haz cand mi-a spus un cunoscut ca si-a pierdut credinta cand a aflat ca barbatii si femeile au acelasi numar de coaste. Pai, explicatia e simpla: o asemenea mutatie (disparitia unei coaste) s-a produs sub actiunea unui factor extern, si nu este o consecinta a alterarii ADN-ului. Deci, in mod natural, ADN-ul continand informatia corecta (originalul), mutatia nu s-ar fi transmis copiilor lui Adam. Si, oricum, nu era nicidecum o mutatie favorabila (nu exista mutatie favorabila), care sa fi declansat un imaginar proces de evolutie

Cartea lui Iov este cea mai emotionanta drama. Este drama universala pe care o poate experimenta orice om, indiferent de bogatie, frumusete, inteligenta. Incredibil ca un autor necunoscut (cartea lui Iov este doar editata de Moise, nu scrisa de Moise) l-ar fi facut pe Shakespeare de 2 bani!

Evangheliile sunt, de departe, cea mai importanta carte de intelepciune din istoria umanitatii. Nici cel mai aprig si anarhic ateu nu ar putea sa gaseasca un om din toate miliardele care s-au perindat pe Pamant…care sa se compare cu Iisus Hristos. Nu exista om cu atat intelepciune, bunatate, spiritualitate, putere de a savarsi miracole…nu exista exemplu mai bun de om cu care sa vrea cineva mai mult sa semene decat cu Iisus Hristos. cel putin din perspectiva asta este corect a spune ca Iisus este divin, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu
Cand citesti vorbele lui Iisus este ca si cum L-ai auzi vorbind si trebuie sa iti dea lacrimile de fericire!

| cristi202 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine. Hai sa zic ca sunt si eu un "fanatic al religiei", insa cred ca si tine aici, pentru ca ziua, de 24 de ore, apare ca fiind creata abia in a patra zi, deci e clar ca cele 6 zile ale creatiei nu pot fi luate in sens literal, nu e vorba de o zi de 24 de ore. Mai degraba e vorba de o anumita perioada de timp, de o era sa zicem. Nu stim cit a fost acea perioada de timp, deci poate fi si milioane de ani. Si cu asta am rezolvat problema timpului creatiei.

| Λndrei a răspuns (pentru cristi202):

Bingo!

Răspuns utilizator avertizat
| fetitaCUPiscoturile explică (pentru cristi202):

Nu am biblia in fata si nici nu stiu exact cum scrie dar din ce am gasit pe net, stiu ca a zis ''si a fost seara si a fost dimineata '' deci se refera la intervale de 24 de ore. dupa ce zice ca a facut lumina si apoi soarele.
Deci nu specifica ca a facut pamantul cu lumina in prima zi
(adica 1000 de ani, cum ziceti voi ca nu avea cum sa tina lumina 1000 de ani ) deci tot va scuzati.

| cristi202 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Da, a fost o seara si o dimineata, insa a fost asa cum le stim noi? Nu e oare vorba de o exporimare literara aici?
De 24 de ore poti vorbi abia din a patra zi, cind etalonul pentru aceasta (soarele, luna) a fost creat. In rest nu ni se dau date cu privire la timp. Poate fi vorba de zile, dar la fel poate fi vorba f bine de milioane de ani.

| chelstone a răspuns (pentru cristi202):

''Poate fi vorba de zile, dar la fel poate fi vorba f bine de milioane de ani. ''
milioane de ani?! Pai, dupa crestini pamantul parca avea 5000 de ani?! De unde milioane?!

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru cristi202):

Pai avand in vedere ca dumnezeu e fiinta suprema care poate face absolut orice, cu ce anume l-ar ajuta pe EL sa faca pamantul in 1000000 de ani si nu intr-o secunda. Atata timp cat esti fiiinta suprema faci ce vrei cat ai clipi din ochi. Si faza ca 1 secunda dumnezeasca inseamna cat 10000 de ani e fumata. Timpul e aceeasi pentru toti.

Daca spatiul se intinde in mai multe directii, timpul este intr-o singura directie. si poate fi incetinit doar daca mergi cu o viteza mai mare decat cea a luminii care in contextul de fata nu ar avea niciun sens.

| cristi202 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Nu crezi ca daca tu ai crea ceva, ti-ar place sa dureze ceva timp? Ce valoare ar avea un desen facut de tine intr-o secunda? Tocmai timpul arata cita pasiune e pusa in lucrare. In unul din cele mai frumoase desene ale mele eu am investit trei zile de lucru a cite 6-8 ore, iar mai apoi tot la citeva ore ma uitam la el si il retusam, si asta timp de citeva saptamini, si asa a devenit un desen f reusit. E o prostie chestia cu creatia intr-o secunda. Cui i-ar place asa ceva cind e vorba de propria lui creatie?
Mai mult, daca Dumnezeu si-a aratat maretia in imensitatea spatiului, de ce nu si-ar arata-o si in timp, in lungimea lui?
Si inca ceva, si aici cei ce Il cunosc pe Dumnezeu imi vor da dreptate: cel mai adesea, El se misca mai incet, si uneori mult mai incet ca noi, oamenii. Noi suntem mereu in viteze, sa facem, sa dregem, insa El nu e asa, e ca si sculptorul ce isi priveste lucrarea si mereu gaseste ceva de finisat la ea pina sa o desavirseasca, insa asta nu se face cu graba, asa cum eu nu am reusit acel desen cu graba, ci de-a lungul a citeva saptamini.

| cristi202 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Si inca ceva: eu sunt mult mai puternic decit sotia mea. Asta nu inseamna ca in relatia mea cu ea eu trebuie sa imi folosesc intreaga putere. Barbatii care o fac, sti ce fel de barbati sunt. Consider ca e mai frumos si mai demn sa ma limitez, sa imi folosesc doar o parte din forta atunci cind in joaca ma hirjonesc cu sotia mea. Asta e relatia, asa o cere ea. La fel e si cu Dumnezeu si atotputernicia Lui. Da, putea sa creze totul intr-o secunda, dar oare ar mai fi fost asa de frumos totul? Oare nu ai observat in viata ca unele lucruri pe care ti le-ai dorit, le pretuiesti mai mult tocmai pentru ca a fost un timp de asteptare, sau chiar de lupta pentru a ajunge sa il ai? Timpul are un rol extraordinar in a infrumuseta lucrurile, si de aceea Dumnezeu nu si-a folosit atotputernicia ca sa creze totul, asa cum eu nu imi folosesc toata puterea cind sunt cu sotia mea.

| cristi202 a răspuns (pentru chelstone):

"Pai, dupa crestini pamantul parca avea 5000 de ani?!" Care crestini? Care nu stiu sa interpreteze Biblia? Nu iti trebuie prea multa logica, daca citesti cu atentie istoria creatiei, ca sa intelegi ca nu e vorba de 6 zile (sase zile asa cum le stim noi), ci de 6 perioade de timp Si de aceea comsider intrebarea asta a fi cit se poate de pertinenta, pentru ca aduce in observatie tocmai argumentul care arata ca nu e vorba de 6 zile obisnuite.

| Angel0 a răspuns:

Exista multe contradicții in Biblie, dar ai ramas tot la prima pagina.
Toate sunt explicabile, dar sunt sigur ca mai repede ar intelege un cimpanzeu decat un ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angel0):

Prostia ta din nou ne uimeste / toate sunt explicate si prostia din mintea ta?

Răspuns utilizator avertizat
| fetitaCUPiscoturile explică:

I-am facut gluma asta lui maicata, ce-am mai ras de ea de m-am prapadit. S-o fi vazut ce fata de proasta a facut.

Răspuns utilizator avertizat
| ML001 a răspuns:

Dumnezeu a facut lumea in 6 zile dar nu ne-a spus ca vei fi si tu printre noi! aberezi rau...

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru ML001):

Eu caut adevarul, daca stiai toma "necredinciosul"a fost apostol si cu toate astea nu a crezut pana nu a vazut, cu ce sunt eu mai "prejos" decat el care a fost si a ramas sfant.

| ML001 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Si vrei sa ai aceiasi soarta ca toma necredinciosul? dupa ce a vazut ce a facut s-a sinucis!

| cristi202 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

"Eu caut adevarul, daca stiai toma "necredinciosul"a fost apostol si cu toate astea nu a crezut pana nu a vazut" Corect. Ai dreptul sa ceri sa Ii vezi ranile. Ai dreptul sa cercetezi cu o minte cit se poate de rationala si cu o inima cit se poate de sincera. Biblia te incurajeaza: "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun"

| DenisejUSTmE a răspuns:

Pai draga, nu scrie in Biblie ca mai intai a facut ziua si noaptea, nu conteza soarele si luna si stelele, pe ele le-a facut apoi cand s-a gandit ca sa lumineze pamantul pentru ca noaptea era intuneric bezna si ziua era frg de nu mai puteai.Asa ca mai intai a facut ziua si noaptea. Sper ca ai inteles ce ti-am explicat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisejUSTmE):

Ma inteligento cum naiba deosebesti noaptea de ziua fara soare?

| Λndrei a răspuns:

O zi este echivalentul a unui numar mare, finit, de ani.Mi se pare ca se mentioneaza acest lucru in Biblie.Si Bineinteles ca prin termenul "zi" nimeni cand vorbeste despre acest lucru nu se refera la un interval de 24 h cu noapte si zi.
Uneori religia ofera niste lucruri care nu sunt pe intelesul tuturor si multe,precum in biblie nu ar trebui sa lase loc de interpretari. Exista niste reguli, prcum regula locurilor paralele(in Bible existe completari), regula contextului etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Λndrei):

O zi este rotatia pamantului in jurul sau 24 de ore din moment ce soarele nu exista cum putea pamantul sa se invarte? inca ceva fara luna durata unei zile ar fi de 6 ore stiai

| Λndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeste de zilele saptamanii, ce explicatie vrei sau dau in functie de asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Λndrei):

Cum puteau sa exista zile daca nu exista soare? asta e intrebarea

| Λndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Citez din raspunsul meu: "nimeni cand vorbeste despre acest lucru nu se refera la un interval de 24 h cu noapte si zi", atentie la cuvantul "zi".Ce este o zi sau cum se manifeste acest "fenomen"? Pai este suprafata Terrei luminata de catre Soare.Acele zile nu sunt una si aceeasi cu zilele de astazi deci asta nu inseamna ca aveau "noapte si zi". Lamurit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Λndrei):

Bre soarele nu exista in prima zi asta e intrebarea ce o pune fata

Răspuns utilizator avertizat
| Λndrei a răspuns (pentru lolosaurus):

Sunt exprimari biblice si multe alte lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| Marinush123456789 a răspuns:

Ne-a prins, gata, s-a dus cu noi. pustoaica asta ne-a rasturnat credinta peste cap dupa ce a auzit-o intr-un videoclip pe youtube.plimba ursu

| Biggiesan a răspuns:

Esti desteapta! Dar in orice caz esti obsedata si tu ca si multi altii sa starnesti controverse si intrebari populare pe TPU? Lasati-o breaqu cu intrebarile aistea intrebatoare! Normal ca e aberant, mai tot ce e in vechiu testament e aberant!

| dandelion a răspuns:

Fanaticii religiei? Waw! Interesant ai mai spus-o! Fie cum o fi, nu-i pe asta... Deci, să începem cu faptul că te-ai înselat în privința acesteea! Deci iată versetele cum sună:
"1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.

2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.

3. Dumnezeu a zis: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.

4. Dumnezeu a vazut ca lumina era buna; si Dumnezeu a despartit lumina de intuneric.

5. Dumnezeu a numit lumina zi, iar intunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai. " (Geneza 1:1-5). Deci cred eu că ți-am răspuns la întrebare, căci noaptea si ziua a fost separată, să zicem asa una de alta.
Să-ți spun si altceva. Tu chiar crezi că provii de la maimuțe? laughing Deci, tu ciar crezi că toate s-au ivit pur si simplu asa? Totul este o coincidență, totul s-a dezvoltat de la sine? Sorry, eu sînt ferm convinsă că doar Dumnezeu a creat Universul si pămîntul si tot ce este în el! Refuz să cred în coincidențe si formarea pămîntului timp de multe milioane de ani!

Dar mi-a plăcut faptul că ți-a atras atenția astfel de lucruri! Deci să-ți spun atunci încă ceva: Iisus ristos e Salvatorul nostru! El e Fiul Domnului care a venit pe pămînt să moară pentru păcatele noastre, si doar cei care cred în El si îl urmează v-or avea viață vesnică! El a fost cel care nu a gresit niciodată! O crezi pe asta? Crede-mă! El ne iubeste pe toți, dar nu o să poată să ne ia apărarea la judecată în fața Domnului dacă noi nu-l acceptăm pe El- Fiul lui Dumnezeu! Gîndeste-te doar că nu sînt atîtea coincidențe! Eu în general nu cred în ele. Totul ce nu se face, se face cu un motiv anumit!

Zîmbeste Iisus te iubeste! Si apropo dacă vreai să stai de vorbă cu mine, desi nu stiu dacă ai plăcerea, scriemi în privat. Poate ai întrebări, suspiciuni sau în general poate vreai să-mi demonstrezi ceva- scriemi! Si încă ceva, faptul că ai olosit cuvîntul fanaticii religiei, mă face să cred că ai văzut ceva ce ți s-a părut iesit din comun! Deci, îți spun doar că a avea o relație vie cu Creatorul si Salvatorul tău e POSIBIL! E atît de frumos atunci cînd omul trăieste doar pentruslava Domnului! Nu critica prea dur! E într-adevăr minunat! Si sînt crestină si nu mă rusinez de asta! Te binecuvîntez si scuze pentru multe multe scrieri aici... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru dandelion):

Desigur rocile si toate dovezile arheologice sunt false toti aia sunt posedati de dracu / mai pamantul are o vechime de 4/5 mld de ani nu 5000 de ani

| dandelion a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sigur că nu-s îapoiată, si stiu de existeța rocilor, istoriei care cofirmă asta. Doar că într-adevăr dilema constă în aceea că credința- e întotdeauna ceea ce nu poți vedea, dar însă Dumezeu îți dă întelegerea care e adevărul! Deci, dacă de vorbit de rocile tale, păi cred că stii deja că pentru Dumnezeu 1zi e ca 1000 de ani, si 1000de ani e ca o zi! Deoarece Dumnezeu nu trăieste în timpul nostru pentru că EL e vesnic! Nemuritor! Asta înseamnă că tot cei posibil este că într-e prima zi biblică si a doua zi putea să fie, foarte si foarte mulți ani! Încă o dată, pentru că El nu trăieste în parametrii nostri de timp! Fii binecuvîntat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru dandelion):

Amin da cine la creat?

| dandelion a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre ce vorbesti? Cine l-a creat pe Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns tipic crestinilor 1 tea ispitit dracu de pui intrebarea asta 2 cerul lumina ca asa avea chef dumnezeu 3 nu-i asa in prima zi a creat soarele eram acolo beam bere si i-am spus la dumnezeu bre eu nu beau pe intuneric aprinde si tu ceva o data