| LupusDei1993 a întrebat:

Vreau un raspuns sincer de la religiosii de aici. Ce va face sa credeti ca ne apropiem de sfarsitul lumii? De unde stiti ca va fi exact ca in cartile voastre 'profetice', si nu altfel?
Tin sa mentionez ca cartile apocaliptice Daniel, Ioan, Matei, Enoch 2 si chiar alte texte apocrife sunt total diferite intre ele.

Răspuns Câştigător
| Octavian199 a răspuns:

Sfarsitul biblic nu vine niciodata.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nici macar biblic nu e posibil, iahve a promis ca in vechi nu va mai distruge pamantul, iisus nu a pomenit de vreo apocalipsa nici pavel, sunt basme introduse mai tarziu de catre religie care sa sperie oile

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Enoh nu a scris nici o carte Biblica. Cartile Apocaliptice sunt Daniel si Apocalipsa, mai sunt capitole din diverse alte carti precum Mica Apocalipsa din Matei cap.24 si 25.
Sfarsitul lumii nu va veni niciodata asa cum spun unii DAR Sfarsitul Pamantului cu viata care o stim noi, pamaantenii, isi va avea incheierea in scurta vreme, intr-adevar nu stim ziua si ora dar asa cum atunci cand mergi pe sosea catre o destinatie si ai pe aceasta SEMNE INDICATOARE ca de exemplu: Alexandria 25km sau Craiova 80 km. sti ca din locul respectiv mai ai de parcurs 80 de kilometri si ajungi in Craiova. Asa si Biblia prezinta in respectivele carti Biblice niste PIETRE KILOMETRICE care marcheaza timpul, de acolo stim cat mai este.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...intr-adevar nu stim ziua si ora..."
"Asa si Biblia prezinta in respectivele carti Biblice niste PIETRE KILOMETRICE care marcheaza timpul, de acolo stim cat mai este."

Epic. Pai da "stii cat mai e" pana la ceva, evident ca stii cand va fi.
Oricum nu conteaza, povestea e o tampenie. Dar cum am afirmat de nenumarate ori, pentru a o sustine e nevoie de eludarea oricarei logici.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Ai vreo dovada concreta acestor afirmatii in afara de biblie? Stiinta spune ca sfarsitul planetei noastre poate fi peste milioane de ani deci.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Chiar nu vezi ce se intampla in lume la ora actuala? Netul este plin de evenimente, stirile urla de evenimente, am ajuns la 5 cutremure de peste 3 grade zilnic in Romania, cand a mai fost asa ceva in istoria omenirii?" Chiar nu vedeti ca Biblia stie de mii de ani ce se intampla acum? Iti trebuie Biblie sa urmaresti pe net DEZASDTRELE ZILNICE de pe tot golbul pamantesc. Am atatea dovezi ca imi vine sa urlu iar voi intrebati de dovezi. Nu ti se pare ca lumea s-a intors cu susul in jos? Priveste la stiri unde niste dementi (nu poti sa le spui altfel) au ajuns sa-i sustina in piata pe tortionari (procurori, vechii securisti, judecatori, tradatori de neam, etc.). Chiar nu vezi ce dementa este pe strazi? Dealungul timpului au fost din fiecare cate putin, acum sunt TOATE deodata. Nu dau doi bani pe stiinta umana.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Puntru unii este o poveste, pentru altii realitatea, alegerea este individuala, pot si eu sa spun ca tot ce spui TU este un cretinism, nu fac nimic cu asta, este dreptul fiecaruia de a alege "o versiune".

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Deci ai decis si tu intr-o zi obisnuita sa deschizi televizorul. Mare chestie, dezastre si rele se intampla de cand a inceput viata acum milioane de ani.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...este dreptul fiecaruia de a alege "o versiune"."

Bine, asa ai dreptul sa crezi si in aburul emanat de rahatul cald. Dar nu asa se pune problema.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

N-am stiut ca tu faci inhalatii cu respectivul "produs" dar se poate observa "abundenta" respectivului "element" din (in) "profunzimea" vorbele tale.

| lpavel a răspuns (pentru danut):

Ai dreptate! Si ia-i spus exact ce merita motanului de Holiday laughing pentru ca el asa e, se baga in seama cu toti si orice ai face sau zice el trebuie sa aiba dreptate, exact ca o mata, oricum sa-l arunci el cade in picioare. Cei ca el trebuiesc ignorati! Ii place la nebunie sa se certe! O fi vreun masochist daca nu e motan asta e sigur laughing

| danut a răspuns (pentru lpavel):

Nu stiu ce este dar sigur este un om fara "busola", un om amarat, trebuie sa-l iubim si sa-l compatimim iar cand depaseste limita bunului simt trebuie "indrumat" pe drumul corect.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Tot ce vezi ca se intampla este perfect normal, de-a lungul timpului Pamantul trece prin cicluri diferite, odata ce mor anumite specii, vin altele ce se adapteaza noului mediu, n-are nicio legatura biblia cu toate astea.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Are, are dar tu nu "vezi".

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Eu zic sa citesti carti adevarate despre stiinta, nu pseudo-stiinta sustinuta de crestini, aia chiar nu te ajuta de niciun fel.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu exista "carti adevarate despre stiinta" FARA Dumnezeu.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Ghinion, eu la scoala/liceu/postliceala am avut carti ce nici macar nu mentioneaza vreun creator, pentru ca universul nostru sau chiar realitatea asta n-are nevoie de unul.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Ghinion, eu la scoala/liceu/postliceala am avut carti ce nici macar nu mentioneaza vreun creator"
Saracul de tine, ai avut un adevarat ghinion.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Asta pentru ca nu exista in nicio scoala carti stiintifice ce includ un creator. Este doar un manual de religie fie de ortodocsi sau romano-catolice. Dar stai, nu e stiintific ci de basme.

| danut a răspuns:

Exact cum banuiam, "nu vezi" si nici nu sti. ca sa vezi ar trebui sa fi vazut si cum era nu mai departe decat in anii 70. Diferenta dintre cele doua perioade este CATASTROFALA. Pana in anii 90 aveam de exemplu un cutremur de peste 6, 5 grade o data la 20 de ani la nivelul planetei, acum avem SAPTAMANAL. Prin anii m70 nu se vorbea de disparitia in MASA a animalelor de pe planeta, acum avem mai bine de 50-60% din regnul animal DISTRUS. Pesti din oceane au ajuns la 20-30% din cantitatea din anii pomeniti si vor DISPARE in curand datorita topirii gheturilor. NU MAI ESTE VIITOR pentru aceasta omenire. P.S. Si plantele, in special cele folosite drept hrana vor dispare DATORITA disparitiei in MASA a albinelor la nivel global (doar albinele polenizeaza plantele). Nu eu si nici TV au decis ci VOI cu stiinta voastra.

| lpavel a răspuns:

Nimeni nu stie cand va fi sfarsitul lumii! nici chiar ingerii lui Dumnezeu! Dar cand va veni sfarsitul lumii, va avea 7 semne sau 7 lovituri mai bine zis de aceea fiecare spune altfel, in afara de Enoch ca nu stiu cine e si nici nu am auzit pana acum de el!

| LupusDei1993 explică (pentru lpavel):

Ce dovezi ai pentru acest argument? Care semne?

| lpavel a răspuns (pentru LupusDei1993):

Biblia e raspunsul!

| LupusDei1993 explică (pentru lpavel):

Da sigur, o carte ce contine multe pasaje contradictorii. Daca tu te bazezi pe o carte de basme in loc de una de stiinta, nu ai un rationament bine dezvoltat.

| Mircea08 a răspuns:

CATEGORIC ne apropiem de sfarsitul lumii, si asta cu fiecare secunda care trece, dar asta nu inseamna ca stie cineva cand va fi. Probabil va fi peste o luna, sau peste multe mii de miliarde de ani. Iisus a spus ca nici El nu stie cand va fi sfarsitul luimii asa ca am si eu mari rezerve in ce priveste parerea unora care sustin ca stiu ceva indiferent cine sunt aceia

| Amely21 a răspuns:

Ce spune Biblia, chiar e adevărat. Și dacă citesti Apocalipsa( ultima carte din Biblie) cu atenție, poti vedea ca tot ce scrie acolo, se implineste deja.
Poti sa compari ca pe vremea parintilor, bunicilor nostri nu erau atâtea. Acum nimic nu ne mai lipseste. Avem telefoane, tot felul de inventii. si scrie ca atunci cand va veni Domnul, știinta va fi mare. Mai poti vedea, ce razvratită a ajuns lumea. copii nu mai asculta de parinti, nici de profesori, in zilele noastre exista deja prea multe perversiuni.
Deci, privind toate astea, ne putem da seama ca suntem la sfârșitul vremurilor.

| LupusDei1993 explică (pentru Amely21):

In afara de biblie, ce alte dovezi ai?

| Octavian199 a răspuns (pentru Amely21):

Ce e adevarat ma?

| RAY a răspuns (pentru Amely21):

Aceste lucruri se intamplau si acum 2018 de ani, scrie in biblie

| Amely21 a răspuns (pentru Octavian199):

Citeste Apocalipsa cu atentie si o sa vezi

| Octavian199 a răspuns (pentru Amely21):

Citeste 'Dracula' cu atentie si ai sa vezi.

| Amely21 a răspuns (pentru Octavian199):

Din aia nu ai ce sa inveti
Il stiu pe Dracula. dar tu Biblia, se pare, nu o știi deloc

| Octavian199 a răspuns (pentru Amely21):

Fiecare cu cartea lui de povesti rolling on the floor

| Amely21 a răspuns:

Ai mare dreptate...