| Irene900 a întrebat:

Vreo persoana de religie Penticostala există pe aici? Dacă da, dati un semn, vreau sa va intreb ceva.

Răspuns Câştigător
| NikFlorian a răspuns:

Spune,ce ai de zis!

| Irene900 explică (pentru NikFlorian):

Păi, eu sunt ortodoxă și am niște cunoștiințe penticostale care mi.au spus câte ceva despre religia lor. Eu fiind curioasa am căutat si m.am interesat pe intrenet despre religia penticostala si apoi am inceput sa ascult cantece care se canta in biserica voastra...si pur si simplu de vreo 2 luni, de cand am inceput sa ascult cantece si de cand m.am interesat de religia asta imi doresc foarte mult sa trec si eu la religia voastra. Simt ca in religia asta as fi mai impacata cu mine insami si mult mai aproape de Domnul. Cunosc si persoane care au fost tot asa de alta religie, si s.au dat in religia penticostala iar acum sunt cu totul alte persoane. Ce voiam eu sa te intreb: as vrea sa stiu cum pot sa trec si eu la religia asta, ce trebuie sa fac ca sa pot fi botezata in religia asta, etc. Si dacă poti, te.as ruga sa imi mai spui câte ceva despre voi...
Mersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irene900):

Te poti duce la pastorul bisericii la care mergi si sa vorbesti cu el, te asigur ca iti va explica totul foarte clar.
As putea eu sa te ajut, sa iti raspund la intrebari daca iti e rusine sa vorbesti cu pastorul. Scrie mi pe godismyshield@yahoo.com as fi super fericita sa te ajut.

| Irene900 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca tot zici tu ca imi poti explica mai multe si asa...te rog explica.mi aici

| Holiday a răspuns (pentru Irene900):

Nu poate aici pentru ca se vor gasi multi care, pe buna dreptate, sa faca remarci pertinente dar neplacute pentru penticostala, despre aberatiile pe care le debiteaza legate de povestea iudeo-crestina si de pretentia penticostala cum ca ar fi descoperit miezul din caisa.
In general tactica e sa dicute doar cu persoana vulnerabila care are tendinta de a-si imagina ca o versiune a povestii, in speta cea promovata de penticostali in cazul de fata, ar putea fi reala.
Daca apare aici cu povestile ei sigur se gasesc cinci care sa-i dea in gura si sa-i demonteze afirmatiile si atunci evita. La fel functioneaza racolarea de adepti la toti, nu doar la astia.
Realist vorbind, ortodoxia si crestinismul in general e un mare bullshit, dar unele secte gen penticostalii il duc pe culmile prostiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Stii, eu vorbesc oamenilor despre credinta mea, despre ceea ce cred eu. Nu incerc sa ii convertesc la penticostali, incerc sa le spun de Isus. Te asigur ca am atatea dovezi despre existenta lui Isus, a Bibliei si ce mai vrei tu. Daca tu nu crezi in Isus e alegerea ta. Daca ma pun acum sa mananc in mar tu nu ai de unde sa stii daca e acru sau dulce. La fel si cu Isus, daca nu "gusti" din El nu vei stii cat de bun e. Si cu asta inchei acest subiect.

| Irene900 explică (pentru Holiday):

De ce judeci oamenii făra sa stii de fapt adevarul?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, pe principiul tau, nici un rahat nu stii daca e bun sau nu la gust daca nu-l gusti.
Despre mar e discutabil daca e bun sau rau, pot fi si mere stricate, dar in ce priveste povestea iudeo-crestina, Isus si fanteziile legate de el e situatia cu rahatul.
Referitor la faptul ca pretinzi ca nu aveti in vedere racolarea de adepti este o ipocrizie imensa. Sau mai degraba, nici nu mai realizati ce naiba faceti de fapt.
Spui ca ai dovezi despre existenta Bibliei si a lui Isus. In ce priveste Biblia e evident ca exista, chiar si un sectant schizofrenic care a facut pipi contra vantului, chiar daca nu-l chema neaparat asa a existat. Problema Bibliei e ca e doar o naratiune fara nici legatura cu realitatea, iar Isus asta n-a facut nimic special in afara de ce am zis mai sus, toata povestea legata de el fiind creata, adaptata si modificata ulterior.

| Holiday a răspuns (pentru Irene900):

Din pacate pentru voi asta e adevarul. Restu-i prosteala.

| NikFlorian a răspuns (pentru Irene900):

Religia Penticostala are maimnulte aapecte relativ teologice, adica are anumite doctrine.Ei se separa de baptisti prin faptul ca ei cred ca cu ajutorul rugaciunilor poti sa capeti Duhul Sfant, asfel dobandind vorbirea in limbi ca la vremea Cinzecimei. De acolo le vine si numele de penticostali. In al doilea rand, ei au o doctrina bazata numai pe Sf.Scriptura. Din punct de vedere teologic ortodox,ei sunt eretici si iti spun si de ce. In primul rand ei se insala amarnic in privinta proprei lor doctrine,deoarece nu respecta ceea ce Biserica lui Hristos(Biserica Ortodoxa),a impus la sinoadele ecumenice. Ei cred ca au darul vorbirii in limbi,dar sa gandim logic:la ce ne trebuie darul vorbirii in limbi? Exista dictionare,carti s-a.m.d. In al doilea rand ei se roaga in comun ceea ce nu mi se pare a fiibok, deoarece nu mai te poti concentra la propia ta rugaciune. Ei au proroci falsi care zic ca prorocesc in numele Domnului, ceea ce numai un om induhovnicit poate face asta. In ultimul rand, cred ca ai observat ca dupa ce un canditat se boteaza la penticostali, parca s-a schimbat, ii alt om.Acest lucru este al lui Satan care vazand ca candidatul respectiv s-a lepadat de Dreapta Credinta botezandu-se la penticostali sau alte denominatiuni il lasa in pace, ii ia toate patimile pe care le-a avut. Satana a terminat cu el deoarece el s-a lepadat de Ortodoxie si candidatul are sentimentul ca el slujeste la Domnul. P.S:Eu am fost penticostal, si m-am convertit la Ortodoxie. Daca vrei sa discutam mai multe ai e-mailul meu aici:nicoliciflorian10@gmail.com.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NikFlorian):

Parca ai zis ca erau baptist.

| NikFlorian a răspuns (pentru NikFlorian):

Eu am fost baptist 9 ani, apoi am fost adoptot de o familie unde mama era penticostala, iar atunci 4 ani am fost penticostal iar la 13 ani m-am convertit la Ortodoxie.

| Holiday a răspuns (pentru NikFlorian):

Esti un fel de traseist religios cum ar veni.laughing

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca ai dat fundita nu conteaza. Iti las emailul meu daca ai intrebari : godismyshield@yahoo.com sunt penticostala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erai.