| anonim_4396 a întrebat:

Vreti dovezi despre existenta lui D-zeu? Cautati pana si in gaura sarpelui. laughing Dovezile nu o sa existe niciodata, fiindca nu este nevoie de dovezi daca exista D-zeu sau nu. Daca nu credeti in EL, sa nu credeti in nimic. Nu va inteleg deloc ca va dati cu pareri, ca nu exista nimic. Nu aveti de unde sa stiti, nu v-ati intrebat cum a fost creat universul? Totul?! Aiurea. Sunteti oameni de dati vina pe D-zeu daca mor multi oameni din cauza bolilor, accidentelor, sau saraciei. Lol. Nu sunteti nici buni, soarta va faceti voi, nu si El va da soarta. Nici macar nu apreciati ca sunteti sanatosi si va trezeste D-zeu in fiecare zi dimineata? Nu observati nimic? Nu realizati ceva? Aiurea.

44 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Monologurile pentru blog sau pagina de Facebook. Asta e un site de intrebari.

| Mario1994 a răspuns (pentru Dandanache):

Asa si? Asta stiam!

| Dandanache a răspuns (pentru Mario1994):

Stiai si ca postarile care nu sunt intrebari pot fi reclamate si, pe baza regulamentului, sterse?

| danay72 a răspuns:

A nega, sa vezi prin creație, existenta unui Creator e la fel de absurda ca ideea de a nega existenta unui pictor, deși ai în fata o pictura de a sa.

| RAY a răspuns:

Cine naiba cauta dovezi ca exista dumnezeu? Asa caut eu cum cauti tu pentru zeus, normal ca nu exista dovezi pentru ca nu exista dumnezeu e doar o inventie umana, ba da neam intrebat cum s-a creat totul dar uni dintre noi avem si creier si il folosim si ghici ce nici un spiridus nu a creat nimic, eu nu dau vina pentru ce nu exista voi il injurati pe dumnezeu da voi sfinti astia care au gura mare pe net si real sunt draci, falsi si ipocriti, Romania e o tara plina cu crestini de ce nu spui crestinilor tai pildele lui isus da nici macar tu nu sti

| Drimmero a răspuns:

Lasa-i sa creada in ce vor ei, nu-ti mai bate capul.
E mai usor din comoditate sa negi existenta Maretiei Absolute!
Mintea umana e inchisa in cripta,, niciodata nu o sa ajunga la nivelul spiritual pe care credinta le ofera/

| Mario1994 a răspuns (pentru Drimmero):

E trist rau, sincer. Oamenii nu realizeaza nimic, nu se multumesc deloc ca sunt sanatosi, au de toate, norocosi, unii. Nu apreciaza bunatatea lui D-zeu. E trist. Aia nu sunt oameni care nu cred in ceva. E treaba lor, pana sa nu regrete mai tarziu cand vor vedea la final ca exista D-zeu. Minunile se intampla dar tot nu observa ei nimic pentru ca nu vor, il resping pe D-zeu, de asta D-zeu se supara si are motivele lui pentru cei care nu cred in nimic. Nici medicina nu prea poate salva o boala, numai o minune. Multe cazuri sunt in care unii oameni erau bolnavi si au fost vindecati cu ajutorul lui D-zeu dar nu se multumesc nici cu asta. Nu se pot numi oameni dar nu-i judec. Nu am dreptul sa-i judec. D-zeu e printre noi. Noi nu-l vedem, e normal. Treaba lor, cum spun. Conteaza credinta, asa cum cunosc multi oameni care au credinta si traiesc multi ani, sanatosi si spun rugaciuni. Astia sunt oameni cu credinta! big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Mario1994):

M-am nascut sanatos, sunt sanatos, am o casa,, imi duc existenta, m-am nascut intreg, nu mai ma plang de nimic,, empatizez cu toti ceilalti bolnavi si nenocorosi.
Ii multumesc lui Dumnezeu pentru toate acestea, soarta e javra cu multi oameni, de fapt cu toti,, mai devreme sau mai tarziu.
Lasa-i, vor realiza mai tarziu...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Te inseli e mult mai usor sa spui ca ploua ca asa vrea dumnezeu decat sa intelegi fenomenul, e mult mai comod sa spui mereu dumnezeu ca rezolvare a problemei daca asa sar proceda stiinta ar ramane pe loc

| Mario1994 a răspuns (pentru Drimmero):

Vor realiza ceva? Nici asta nu vor ei nimic. Pana si multi medici or fost mirati de nu inteleg ei nimic ca cum au fost vindecati multi oameni bolnavi, iti dai seama. Asta e realitate. Sanatos sa fii.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu, ploaia e determinata de fenomenele meteorologice,, Dumnezeu nu se ocupa cu asa ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru Mario1994):

Daca ai sanatate, le ai pe toate!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Citeste tu bibia sa vezi daca dumnezeu nu se ocupa cu toate, o sa ajungem ca dumnezeu sa devina somer

| T0T a răspuns:

Dovezile fiecare le vede într-un mod diferit. Și faptul că simți bucuria când vezi un apus de soare poate constitui pentru tine o dovadă. Fiecare poate avea ce credință vrea. Însă felul ăsta de dovezi nu sunt suficient de concrete. Poate nu toți suntem sănătoși, nu? Cum ai dedus asta? Noi îți lăsăm credința însă lasă-ne și pe noi să credem ce dorim.

| Holiday a răspuns:

"Nici macar nu apreciati ca sunteti sanatosi si va trezeste D-zeu in fiecare zi dimineata?"

Pe mine dimineata ma trezeste nenorocita aia de alarma de la telefon, nu spiridusul. Si doar cand am treaba dimineata.

"Vreti dovezi despre existenta lui D-zeu? Cautati pana si in gaura sarpelui. laughing Dovezile nu o sa existe niciodata "

Corect. Nu poti avea dovezi despre ceva ce nu exista...

"Sunteti oameni de dati vina pe D-zeu daca mor multi oameni din cauza bolilor, accidentelor, sau saraciei. "

Trebuie sa fii nebun sa dai vina sau sa multumesti cuiva care nu exista. Deci, nu, nu dam vina pe spiridus.

"Nu sunteti nici buni"

Defineste "bun".

| BlackRose03 a răspuns (pentru Holiday):

Nu poti sti ca nu exista.E posibil sa nu existe, dar e tot la fel de posibil sa existe.Dar o intrebare...esti ateu, bine.Nu crezi, dar daca Dumnezeu chiar exista si negi asta ce vei face?

| RAY a răspuns (pentru BlackRose03):

Este posibil sa exista mii de zeii, ce te face sa crezi ca dumnezeu are probalitatea de existenta mai mare decat zeus? cand va fi posibil atunci va fi stiinta, momentan sunt basme fara dovezi, daca zeus exista si tu ajungi in fata lui ce vei face?

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Fiecare zeu reprezinta intruchiparea binelui si a fortei absolute. Daca cred in Dumnezeu si nu cred in Zeus tot una va fi.Amandoi sunt unul, doar numele si povestea sunt schimbate.

| Holiday a răspuns (pentru BlackRose03):

"Nu crezi, dar daca Dumnezeu chiar exista si negi asta ce vei face?"

Pune in intrebarea ta in loc de "Dumnezeu" numele oricarui zeu din oricare poveste de gen si raspunde-ti la ea. Tu ce te faci daca "alt zeu"(oricare ar fi el) exista? Ce te faci daca tu pupi in dos un spiridus inexistent (Dumnezeu) si de fapt alt zeu exista?!?
Imi zici ca "nu pot sti daca exista Dumnezeu", dar e evident ca tu STII ca oricare din ceilalti cateva sute de spiridusi din alte povesti nu exista. Cum ti-e clar ca ceilalti spiridusi nu exista, la fel de clar e ca nici Dumnezeu nu exista.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Holiday):

Cum poti face aceasta afirmatie fara dovezi solide? laughing Nu conteaza numele sau povestea altui zeu, toti reprezinta intruchiparea binelui si a raului, forta absoluta. Daca cred in D-zeu si nu cred in Zeus va fi acelasi lucru.Amandoi sunt unul.Nu conteaza in ce zeu crezi, dar daca chiar exista unul si tu ti-ai pus credinta in altul, va fi acelasi lucru.Doar numele zeului si povestea difera.Sunt credincioasa, dar nu spun altora ca D-zeu exista, doar mie.De ce? Pentru ca n-am suficiente dovezi sa pot demonstra existenta Lui necredinciosilor.Dar tu? Nu mai zi ceva fara sa fi sigur de acel lucru.Si daca esti, unde e dovada?

| Holiday a răspuns (pentru BlackRose03):

Mhm...si spiridusul asta universal trebuie pupat in dos ca sa iti de diverse chestii...

| BlackRose03 a răspuns (pentru Holiday):

Ce replica inteligenta, m-ai spart. laughing

| xerxes1 a răspuns:

Daca te referi la dumnezeul biblic iti pierzi timpul degeaba.
Acela a fost un impostor.
Iisus nu a fost fiul lui, si nu a murit pe cruce. doar a lesinat.
Pilat chiar s-a mirat ca a murit asa de repede.

Marcu 15:44-45

Pilat s-a mirat că murise așa de curând; a chemat pe sutaș, și l-a întrebat dacă a murit de mult. După ce s-a încredințat de la sutaș că a murit, a dăruit lui Iosif trupul.

Sutasul a fost mituit se pare.

| peperonies a răspuns:

Trebuie sa te temi de constiinta nu de zeu.

| NGheorghe a răspuns:

Asa! nu te lasa!
Care era intrebarea? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti convinge pe nimeni sa creada in ceva indiferent cat de mare ar fi dorinta asta.Pana la urma ce iti pasa? Lasa-i ma sa creada ce vor laughing, cum se simt ei mai bine in pielea lor pana la urma conteaza sa fim fericiti si sanatosi.

| Mario1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mnah. Nu e nevoie sa conving pe nimeni, ca e treaba lor si eu am spus ce trebuia ca nu ii inteleg deloc. Ii las in pace. laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

Existenta Divina este un adevar incontestabil. Credintele corespund unei realitati independente. Dovezile sunt multe, foarte multe.
Faptul ca o mana de oameni intoarc spatele acestor dovezi din interese proprii nu inseamna ca Dumnezeu nu exista, inseamna ca ei nu au capacitatea de a intelege aceste lucruri si aleg varianta mai simpla de a le respinge.

| Mario1994 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Mare adevar! Tocmai de asta vreau sa le spun si lor sa stie! Pacat.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

A spune ca exista dovezi pentru existenta lui dumnezeu e o minciuna, daca spui asta credinta e o pesudostiinta ceea ce nu e, credinta nu cere dovezi nici nu pretinde ca ar avea conform bibliei isi spun nu conform religiei tale sau inteligent desigenul facut de pocaiti pentru 10% ca taxa de intrare in rai

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Numai bine ai spune tu 99, 99 % de crestini din Romania? Ca prin faptele lor nu dovedesc ca sunt crestini ca si tine de astfel, lasa tu cei 5000 de atei si vezi de restul

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

O recunosc, nici eu nu sunt crestinul fanatic si ca bun exemplu de urmat prin bunatatea mea, dar macar accept ca Dumnezeu este Stapanul!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

De ce ai avea nevoie de un stapan? te simti o oaie care are nevoie de un lup?

| Dumbi a răspuns:

Fetito, vezi ca asta nu e blog personal. Ar fi mai bine sa numai judeci pe ceilalti daca cred sau nu in Dumnezeu. Dumnezeu a lasat pe fiecare sa isi aleaga, sa creada in El sau nu. Asa ar fi bine sa faci si tu. Pe copii tai o sa ii obligi sa faca ceva sau ii vei lasa sa isi aleaga? Gandeste inainte sa scrii ceva, mai ales pe Internet!

Doamne, mare e gradina Ta!

| Mario1994 a răspuns (pentru Dumbi):

Vai, tu asta lipseai sa mai comentezi. Cine naiba te-a pus sa comentezi? Reciteste din nou si sa intelegi mai bine. Dumnezeu e judecat de unii, ce mai spui? Am si eu dreptul sa scriu ce vreau. Sa iti vezi de treaba ta. Fetita are nume. Nu iti convine, sa nu te uiti.

| bonduelalex a răspuns (pentru Mario1994):

Asa cum tu ai dreptul la opinie si ai dreptul de a alege in cine si cum sa crezi asa avem si noi, tu nu observi ca ne judeci pe noi indirect? Vezi la ce duce religia? Sau poate religia prost aplicata sa nu intru in credintele oamenilor! Inca ceva, cum ai descoperit tu ca Dumnezeu exista? Ce te-a facut sa crezi happy

| Dumbi a răspuns (pentru Mario1994):

Pai m-a atras prostia, si am zis ca trebuie sa imi bag nasul, poate rezolv ceva cu un caz pierdut, dar din cate vad cazul pierdut numai poate fi salvat.
Ai dreptul sa scrii orice, dar nu pe acest site, unde e intrebarea? Aici nu e site de blog.
R.I.P. Romana.sad

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu exista, dar este complet gresit sa te intrebi cine L-a facut pe Dumnezeu. De ce?
In primul rand, Dumnezeu daca este atotputernic el este superior fata de toate dimensiunile cunoscute (spatiu si timp) => deci Dumnezeu este superior timpului, de aceea nu are sens sa intrebi cand a fost facut Dumnezeu. Se stie ca nimic din ce exista nu poate influenta aceste dimensiuni (spatiul si timpul), deci daca Dumnezeu este atotputernic => el este superior fata de aceste dimensiuni (este mai puternic decat timpul).
Tu te intrebi daca exista Dumnezeu (adica vrei dovezi care sa te faca sa stii ca exista Dumnezeu)? O dovada este chiar gravitatia din punctul meu de vedere. Gravitatia reprezinta o curbare in spatiu-timp (dupa cum se mentioneaza in teoria relativitatii lui Einstein). Eu am observat ca o curbare in spatiu-timp este de fapt imposibila in mod obisnuit. De ce? Deoarece Spatiul si timpul nu reprezinta ceva material, deci logic vorbind, ele nu exista (si cand spunem noi ca exista, de fapt noi ne generam decat o senzatie in mintea noastra; deci noi spunem ca acea senzatie reprezinta timpul (de ex) - dar, daca timpul reprezinta senzatia creierului meu inseamna ca atunci cand va disparea creierul meu, va disparea si timpul. Suna logic? Nu! Deci, timpul este o dimensiune (un grad de libertate) care de fapt nu exista, si fiindca exista o curbare in ceva ce nu exista (ceea ce e imposibil) aceasta este considerate chiar o minune.
Daca exista aceasta minune in domeniul fizicii (gravitatia = curbare in spatiu-timp) cum iti dai seama ca exista Dumnezeu? Iti dai seama ca exista Dumnezeu, deoarece stii ca nimic din ce exista nu poate curba de fapt spatiul-timp (ceva ce nu reprezinta nimic/ce nu exista) -> deci singura explicatie rationala este ca vine din "Exteriorul dimensiunilor, adica din exteriorul timpului = este ceva mai presus de timp". Si, deoarece stim ca timpul pe toate le supune, si ca este "o Forta" mai presus de timp, putem spune ca aceasta "Forta" supune absolut tot (adica este Atotputernica).
Evolutia este adevarata, insa multi oameni spun ca religia contrazice stiinta, dar aceasta afirmatie este falsa. Religia se impleteste perfect cu stiinta oamenilor, dar religia este foarte gresit interpretata (ea a fost interpretata gresit de toti oamenii de-a lungul istoriei pentru a castiga bogatii - ex: preotii catolici ardeau pe rug pe oameni de multe ori pe nedrept... etc., desi Dumnezeu a zis "sa nu ucizi", "sa nu te razbuni, adica sa ierti", "sa fi calm" si acestia (preotii) faceau exact opusul. Cum poti spune tu ca acestia sunt neprihaniti, daca ei tot pacatuiesc de fapt?)
Deci, si Big bangul si evolutia (si toata stiinta) este adevarata. Geneza, potopul lui Noe si minunile lui Iisus, pana si invierea Lui - sunt niste metafore (niste secvente din biblie care trebuie interpretate metaphoric => toata biblia este o carte de metafore).
Iti dau niste citate sa vezi:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - apocalipsa lui ioan, cap. 17: vers: 15 - link:
"6. Iar Iisus le-a zis: Luati aminte si feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
7. Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: Aceasta, pentru ca n-am luat paine.
8. Dar Iisus, cunoscandu-le gandul, a zis: Ce cugetati in voi insiva, putin credinciosilor, ca n-ati luat paine?
9. Tot nu intelegeti, nici nu va aduceti aminte de cele cinci paini, la cei cinci mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
10. Nici de cele sapte paini, la cei patru mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
11. Cum nu intelegeti ca nu despre paini v-am zis? Ci feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
12. Atunci au inteles ca nu le-a spus sa se fereasca de aluatul painii, ci de invatatura fariseilor si a saducheilor."
Deci, apele din biblie = neamuri (adica apa ii reprezinta pe oameni)
painea = invatura cea buna
neghina = (din alte pilde se spune de ea) reprezinta acea planta care impiedica graul sa creasca, iar omul care a semanat-o este de fapt diavolul.
Deci, in biblie cand se mentioneaza de aceste: ape, Soare facut dupa pamant, stele se refera de fapt la un sens metaphoric.
Soarele - este Iisus Hristos (reprezinta sufletul lui Iisus Hristos. ("16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/22/) Se stie ca majoritatea stelelor sunt compuse din H si He. Hidrogenul reprezinta o senzatie (lauda), si cam la fel este si heliul (reprezinta "ranva").
Se mai spune de Iisus ca avea picioare de arama (arama din punct de vedere religios [Cu, adica cuprul = arama] reprezinta gelozia, invidia => deoarece, este scris in Vechiul Testament ca Dumnezeu (adica Iisus) este un Dumnezeu Gelos, iar picioarele reprezinta perioada vechiului testament.

Iti dau o lista de metafore:
-din punct de vedere biblic:
>hidrogenul = reprezinta bucuria, veselia (e cel mai simplu element, de aceea se aseamana hidrogenul cu bucuria)
>oxigenul = este adevarul ]> inseamna ca apa inseamna (H2O) o senzatie de bucurie - adevarata => si dupa cum am mai zis Dumnezeu ii considera pe oameni "ape" - deci, inaintea lui Dumnezeu oamenii sunt dragoste in ochii lui.
>borul = senzatie ca in mijlocul tau se intampla prostii.
>carbonul = sminteala, minciuna, "ca ceva nu este in regula"
>azot = senzatia de importanta, "ceva important"
>fluor = senzatia ca "te simti bine". - ca este bine.
-protonul (care reprezinta cea mai mare parte din masa H, reprezinta bucuria)
-electronul (tristetea)
-neutronul (frica)
>Li (litiu) = mania
>He (heliul) = ranva (pentru a face un lucru)
>Be (beriliul) = senzatia ca ti-este bine in sensul in care te simti vessel (esti bucuros).
>Mg (magneziu) = mustrare blanda (senzatia aceea pe care o simti atunci cand esti certat, dar cu blandete).
>Ne (neonul) = senzatia de smerenie, sufletul smerit.
> etc. (o sa mai scriu in alt comentariu continuarea)
In concluzie, daca te gandesti extreme de bine ajungi la concluzia ca Dumnezeu exista, iar religia de-a lungul timpului a fost interpretata complet gresit = ea trebuie sa se inteleaga perfect cu stiinta.

Nimeni nu stie cine (sau mai bine zis ce reprezinta diavolul).
Diavolul reprezinta omul rau (rautatea).
Diavolul reprezinta mania, gelozia, gandirea proasta.
Diavolul reprezinta toata prostia lumii: uciderea, minciunea etc.
Tu crezi ca daca te infuri, daca esti gelos, daca gandesti prost, daca ucizi, daca minti (adica daca devi precum diavolul iti va fi bine)?

Cum am ajuns la concluzia ce reprezinta aceste elemente, desi nu se mentioneaza chiar toate semnificatiile in biblie? Am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa le inteleg pe toate prin tot ce este in natura, deoarece este scris: "cere si ti se va da."
Ce am facut eu? Pai am asociat fiecare litera cu ceva din viata mea (a - reprezinta dragostea, b - reprezinta altceva..., c - uciderea, li (vine de la "to lie = a minti" si se stie ca doar persoanele manioase mint, de aceea am ajuns la concluzia ca Litiul reprezinta mania. Cum mi-am dat seama ca oxigenul reprezinta adevarul? Deoarece, oxigenul reprezinta cel mai important element cu care convietuieste omul in viata lui (si de aceea oxigenul este la fel de important precum adevarul pentru viata unui om) => asa am ajuns la concluzia ca oxigenul = reprezinta in ochii lui Dumnezeu notiunea de Adevar. (etc...)

De ce cred in spusa asta "Cere si ti se va da"? Deoarece, eu stiu ca daca omul vrea sa afle adevarul, Dumnezeu il ajuta intru toate.
Dar, multi se intreaba de ce Dumnezeu nu le-a dat o viata perfecta oamenilor (Adica toti sa fie cu masini, fara boli, fara stress etc.)? Deoarece, in ochii lui Dumnezeu viata omului este o desertaciune, insa (dupa cum am mai spus) el este de acord sa il informeze cu adevar (cu stiinta) pe om, caci Dumnezeu este Adevar.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

De multe ori "crestinii" (fanaticii) ii judeca pe oameni ca sunt pacatosi. Este gresit, inaintea lui Dumnezeu toti sunt sfinti:
Biblia este o carte de metafore care a fost de secole intregi interpretata gresit de oamenii din trecut... Acestia ardeau pe nedrept femei care erau acuzate ca erau vrajitoare etc... desi, in biblie scrie clar ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu dupa cum scrie in biblie (deoarece Dumnezeu pe toti ii iubeste). Uite versetele care mentioneaza faptul ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu chiar daca noi gresim de multe ori.
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -"
Oamenii au interpretat biblia in favoarea lor de multe ori, dar o interpretau gresit pentru a castiga ei avutii (erau lacomi).

Vreau sa mentionez faptul ca apele din Geneza si Apocalipsa ii reprezinta de fapt pe oameni:
"Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi. (Apoc.17:15)" - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15
In concluzie, de aici se intelege faptul ca biblia trebuie interpretata metaphoric, dar toti oamenii au interpretat-o gresit, in sensul in care ea reprezenta adevarul pur, nemetaforic.

Sa stii ca si Apocalipsa lui Ioan se implineste chiar in zilele noastre, iar primele 4 trambite au si sunat deja cu siguranta. Ingerii au inceput sa cante din trambita dupa WW2 (dupa al doilea razboi mondial) din punct de vedere religios. De unde stiu asta? Stiu asta deoarece chiar in biblie se mentioneaza ca apocalipsa va incepe chiar atunci cand oamenii vor spune: pace si liniste:
"1. Iar despre ani si despre vremuri, fratilor, nu aveti nevoie sa va scriem,
2. Caci voi insiva stiti bine ca ziua Domnului vine asa, ca un fur noaptea.
3. Atunci cand vor zice: pace si liniste, atunci, fara de veste, va veni peste ei pieirea, ca si durerile peste cea insarcinata, si scapare nu vor avea." ( Tesaloniceni 1 5) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/tesaloniceni-1/5/3/#3
Intr-adevar, toti oamenii au spus "liniste si pace" dupa al doilea razboi mondial.
Prima trambita: defaimarea razboiului [faptul ca din cer cade o grindina amestecata cu sange si foc - care "a ars din pamant a treia parte, si a ars din copaci a treia parte, iar iarba verde a ars de tot." reprezinta de fapt ca Dumnezeu a blestemat mentalitatea acelor oameni care adora razboiul. Copacii Ii reprezinta pe oameni, iar sangele este un simbol al blestemului. Grindina (apa inghetata) reprezinta o dragoste rece fata de credinta [inseamna ca in vremea aceea dragostea pentru credinta va fi precum gheata].
A doua trambita: defaimarea mentalitatii comuniste.
"8. A trambitat, apoi, al doilea inger, si ca un munte mare arzand in flacari s-a prabusit in mare si a treia parte din mare s-a prefacut in sange;
9. Si a pierit a treia parte din fapturile cu viata in ele, care sunt in mare, si a treia parte din corabii s-a sfaramat."
Muntele cel mare [in biblie se mentioneaza ca un munte reprezinta un conducator] este URSS-ul de atunci. Acestea au fost blestemate inaintea lui Dumnezeu [a fost considerat ca fiind rele] si impreuna cu URSS au fost blestemate si celelalte tari comuniste, deoarece se mentioneaza ca a treia parte din ape s-a prefacut in sange [iar apele reprezinta neamurile: "Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." (apoc 17:15) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15
A treia si a patra trambita reprezinta faptul ca religia nu va mai fi asa de mult iubita cum a fost in era medievala.
A treia trambita: "10. Si a trambitat al treilea inger, si a cazut din cer o stea uriasa, arzand ca o faclie, si a cazut peste izvoarele apelor.
11. Si numele stelei se cheama Absintos. Si a treia parte din ape s-a facut ca pelinul si multi dintre oameni au murit din pricina apelor, pentru ca se facusera amare." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8
Acele ape reprezinta stiinta, adevarul, motivele de credinta in ochii lui Dumnezeu. Acestea devin amare [adica oamenii incep sa dispretuiasca adevarul divin, si chiar asta este in zilele noastre, religia crestina este ceva mai dispretuita din cauza ca din pricina ei s-au facut foarte multe probleme].
A patra trambita: "12. Si a trambitat al patrulea inger; si a fost lovita a treia parte din soare, si a treia parte din luna, si a treia parte din stele, ca sa fie intunecata a treia parte a lor si ziua sa-si piarda din lumina a treia parte, si noaptea tot asa." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8/
Soarele il reprezinta pe Iisus: "16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." Faptul ca luminozitatea Soarelui scade = inseamna ca Iisus (adica invatatura Lui) va fi dispretuita mai mult/nu va mai fi atat de importanta in ochii oamenilor. Luna il reprezinta pe Moise - si el va fi ceva mai nebagat in seama cu invatatura lui, iar stelele ii reprezinta pe ceilalti oameni (pe sfinti etc...)
Celelalte trambite semnifica si ele actiunile lui Dumnezeu de a corecta lumea.

| Annamaria21 a răspuns:

Iti cam trebuie un control femeie, cum poți sa spui ca mor copii din cauza celor care fac pacate? Ai ceva in capul ala? De ce nu pedepseste părintele care a gresit si pedepsete copilul ala nou nascut, cum poți sa trăiesti cu asemenea gândire? Cica "nu sunteti nici buni, soarta o faceti voi" si cu ce a gresit copilul ala abia nascut sa moara? Sau omul ala care moare de foame? Sau ala care nu are bani sa isi cumpere o pastilă? Daca esti curioasă cum s-a creat universul poți sa te uiți la documentare stiintifice, ai auzit de big bang? Nu cred. Nu ma trezeste dumnezeu sănătoasă, doctorii ma fac sănătoasă când sunt bolnavă, doctorii te salvează de la moarte, lor ar trebui sa le multumesti

| Mario1994 a răspuns (pentru Annamaria21):

Cred ca ai nevoie sa mergi la ospiciu. Reciteste si ai sa intelegi altceva.

| Annamaria21 a răspuns (pentru Mario1994):

Eu nu am dragă nevoie, încă sunt ok, dar daca mai dau de oameni ca tine s ar putea sa am nevoie, nu eu sunt aia care crede in cineva inexistent, mai bine ai citi o carte sau te ai duce la munca sau la scoala, fa ceva constructiv pentru tine, nu astepta sa pice din cer

| Piculist_Mihaela_1994 a răspuns:

Bună întrebare. confused. Părere personala, exista numai când vrem noi

| bonduelalex a răspuns:

"Nu va inteleg deloc ca va dati cu pareri, ca nu exista nimic. Nu aveti de unde sa stiti, nu v-ati intrebat cum a fost creat universul? Totul?! Aiurea. " Dar tu ai de unde sa stii ca exista? Universul poate fi creat in doua feluri, ori de Dumnezeu, asta e o teorie ori de BingBang dar imi e greu sa cred ca ai auzit de asa ceva! Ai scris in genul "cum va permiteti sa nu credeti" asa cum tu faci alegeri asa facem si noi! Totusi ce ti-a venit sa postezi asta? Credinta trebuie sa fie o parte privata a ta!