| Superior a întrebat:

Wendigo este real?

15 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

De real, e real, ce e drept. Dar sa stii ca pentru algonquini Wendingo era mai mult o pilda despre cum ajunge omul daca practica canibalismul. Nu stiu daca stii, insa in zona se practica canibalismul, in primul rand de culturile iroqeziene, iar algonquinii nu il practicau, in principiu. Iar Wendigo era o fiinta cu trasaturi umane la baza, dar care manca oameni, si de aici derivau lacomia ei, siguratatea, toate celelalte trasaturi. Era un mod de a spune ca canibalismul e dezumanizant, nu se asteptau sa existe.

| SG1995 a răspuns:

Da la fel de real ca Yeti și Moș Crăciun (cel puțin ultimul are o bază istorică).

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Moș Crăciun are o baza istorica? Eu ma indoiesc. Ce te convinge de asta?

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Păi mitul a apărut încă de pe timpul imperiului Bizantin, desigur avea altă formă ca acum. Mai precis e o legendă de prin secolul VI, care spune așa:

Undeva în Constantinopol, era un nobil extrem de sărac care avea trei fete și nu le putea căsători din cauză că n-avea zestre, deci fetele ar fi fost obligate să se prostitueze, dar tot conform legendei Nicolae, episcopul de Mira ar fi auzit din întâmplare povestea acestei famili și i-sa făcut milă, iar ca să nu ajungă fetele prostituate ar fi lăsat noapte 3 săculeți pline monede de aur, pentru ca fetele să se poată căsători decent.

Evident nu se știe dacă povestea e reală, de aceea e și numită legendă, dar are la bază o persoană istorică, Nicolae al Mirei, episcop bizantin care a trăit în secolul IV.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Interesant, as numi relatarea asta pseudo-istorica. E ciudat ca un nobil putea fi in acelasi timp extrem de sarac.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Păi, aristocrația nu era dată de avuție, ci de familie. Și erau cauzuri când famili de nobile nu erau așa înstărite.

| Clorox a răspuns:

Nu este real, este o legenda urbana... Intr-un fel!

| Superior explică (pentru Clorox):

De fapt e o legenda rurala, caci traieste (se presupune) in padurile geroase din America de Nord si Antarctic.

| Clorox a răspuns (pentru Superior):

Am zis intr-un fel straight face

| VelaJohnny a răspuns:

Te-ai uitat la gameplay-ul jocului Until Dawn? Evident e fictiune.

| Superior explică (pentru VelaJohnny):

De acolo am auzit de Wendigo, dar am auzit ca cica ar e inspirat din realitate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Superior):

Da, wendigo este un spirit cica, care te poseda si te transforma intr-un canibal inrait, si care se afla din cate imi amintesc doar pe un anumit munte. Pe wikipedia in engleza gasesti informatii mai multe despre el. A ramas cu siguranta de la culturile antice povestea despre el.

Răspuns utilizator avertizat
| Skippy223 a răspuns:

Prea mult Supernatural strica.
Logic ca nu exista, la fel cum nu exista nici Chupacabra, monstrul din Loch Ness sau Yeti.

Răspuns utilizator avertizat