| xerxes1 a întrebat:

Yhwh era duh sau era facut din carne si oase?

8 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

In unele ipostaze este prezentat ca duh, Isus spunea despre el ca este duh iar in altele ca fiind material, de exemplu cand i-a aratat spatele lui Moise.

| wpetterssone a răspuns:

YHWH este tetragrama numelui lui Dumnezeu, tatăl spiritual al lui Isus și tatăl nostru. Pronunțarea corectă s-a pierdut în timp. Fiecare popor are câte o scriere și o pronunție: Yahweh, Iahve, Jehowy, Jehowah, Yahwe, Iehova.
Acest Iehova, Dumnezeu, Creator este spirit. Este nevăzut, dar prin lucrarea sa trebuie să îl vezi.

| xerxes1 explică (pentru wpetterssone):

Transliterarea cea mai corecta ar fi Iehova.
Spirit care mananca un vitel impreuna cu doi malachim la stejarul Mamvri?

| Romanul86 a răspuns:

Esența divină nimeni nu o poate cunoaște deoarece am fi dumnezei dacă am știi ce e această esență. Noi doar putem cunoaște energiile necreata ale lui Dumnezeu.

| Ionut58282856 a răspuns:

Carne si oase rolling on the floor) deci nu era om, era un costelit

| Petrovic a răspuns:

YHWH se considera a fi numele lui Dumnezeu, deci este un spirit.

Răspuns utilizator avertizat