| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Zeci de mii de copii sunt violati in fiecare an, Dumnezeu ce face? ii place sa vada asta? nu il intereseaza? nu are puterea sa intervina? nu e dovada de fapt ca nu exista zeul?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

In VT zeul evreilor chiar incuraja uciderea copiilor si violurile.
"Pruncii de parte femeiasca" care nu au cunoscut barbat erau lasati in viata pentru soldati.
Pruncii de parte barbateasca erau ucisi la gramada din porunca zeului iubitor la care se inchina si oitele crestine.

Num 31:17
17. Acum, dar, omorati pe orice prunc de parte barbateasca si omorati pe orice femeie care a cunoscut pe un barbat culcandu-se cu el;
18. dar lasati cu viata pentru voi pe toti pruncii de parte femeiasca si pe toate fetele care n-au cunoscut impreunarea cu un barbat.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La dumnezeu nu i pasa de propia lui creatie, el a dat in dar lumea asta lui satana sa faca ala ce are chef cu ea, el se va lupta cu el cand va avea chef iar acei copii violati vor fi ingerasi, degeaba le spui asta ca o minte inchisa va ramane mereu inchisa

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru RAY):

Cum dovedesti ca pana la urma copiii violati din trecut au devenit ingeri?

| RAY a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Fantezii man

| reihiuke a răspuns:

Tu te mandresti cu rationamentele astea de gradinita? te consideri trezit?

| reihiuke a răspuns:

Acum sa nu te las in ceata completa. Sa presupunem ca Dumnezeu exista si are atributia de a crea tot ce este. Daca faci un efort de gandire serioasa, nu de gandire mecanica, ai sa ajungi la concluzia ca un om poate intelege cu adevarat doar ceea ce e capabil sa fie si sa faca el insusi acel ceva. Poti gasi singur exemple.
Daca Dumnezeu are atributia de creator al universului, atunci o sa intelegi "gandirea" lui, daca esti ca el si poti face ce face el. Daca compari posibilitatile astea, o sa vezi ca oamenii sunt rahati in ploaie. Si sa ai pretentia ca Dumnezeu sa judece ca tine, ar fi aceeasi cu cea a catelului meu care poate se gandeste ca daca as fi bun as ramane toata ziua acasa si m.as juca cu el si nu as pleca si l.as lasa singur ca un om rau ce sunt. Departe de el sa inteleaga ca ma duc la munca si ca nu se poate trai altfel si tot ceea ce poate intelege un om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia uite cine a inviat din morti mai ceva ca fiul lui Dumnezeu. Nu ai vazut ca nici un religios (bine, aproape) nu iti raspunde la intrebari? Nu ai cu cine domne.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Sau doar dovada că oamenii sunt animale. Dacă am învățat ceva din religie e că singura judecată pe care o face divinitatea, este după moarte. Abia atunci mai poate îndrepta ceva. Dar cu siguranță există un anumit sistem după moarte, cu care ne vom confrunta. Nu neapărat cineva ci ceva.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru 94Lucifer94):

Si cum dovedesti ca a facut dreptate dupa moarte? nu poti. pentru ca e doar in imaginatia oamenilor.

| Elide a răspuns:

Haha voi,ateii, cu asta vă dați în fața creștinilor cum că de ce există atâta rău în lume, nu exista rău exista doar absența binelui, absența binelui este o lume în care Dumnezeu este absent, și răspunsul la întrebarea ta unde este? Pe cruce un l.am pus noi(oamenii) Draga om de știință!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Miha in lumea asta sunt miliarde de crestini cum poti scrie ca e o lume absenta de dumnezeu? in Romania 99% din populatie este crestina, fi serioasa

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Primii oameni, Adam și Eva au păcătuit, ei l.au văzut pe Dumnezeu, au fost înșelați de diavol și au căzut în păcat și plata păcatului este moartea, păcatul este înstrăinarea de El și de aceea nu.l putem vedea, suntem prea păcătoși și că sa.l vedem trebuie să murim!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Esti amuzanta

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Pa!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Adio