| Tricky95 a întrebat:

Zeii din religiile pagane sunt ingerii lui Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu, sunt entitati astrale, iar in cazuri mai rare sunt demoni.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu este UNIC!
El a fost clarificat, odata cu Iisus Christos, Mantuitorul nostru!
Este UNIC dar are 3 vectori! TATAL, FIUL si Sfantul Duh.
Despre cunoasterea Lui Dumnezeu s-au preocupat multi!
Fiecare si-a dat cu presupusul.
Religiile pagane au fost in permnenta cautare a Lui Dumnezeu.
Nu este blamabil.
E adevarat ca 'ingerii' au incercat permanent sa AFIRME EXISTENTA LUI DUMNZEU!
Care e UNIC in Sfanta Trinitate! Religiile pagane au incercat sa explice ceva,, pe care Mantuitorul a CLARIFICAT!
Dar, desigur au aparut alte matracuci, gunoaie, sau 'explicatori'.E normal.
Credinta ADEVARATA este insa doar UNA! Cea care a lamurit toate aspectele :acela este Mantuitorul: IISUS CHRISTOS!

| xerxes1 a răspuns:

Cel mai probabil sunt extraterestri care au stat aici o perioada dupa care s-au cărăbănit impreuna cu colegul lor YHWH al evreilor.
Crestinii au aparut pe piata de putin timp in comparatie cu celelalte religii.Nu au avut un zeu al lor.Au furat unul de la evrei i-au inventat o amanta minora si un fiu ilegitim.

| Teffan a răspuns:

Nu.
Sunt demonii din crestinism, deoarece crestinismul a furat si a pervertit multe din religiile care l-au precedat.

| CosminCD a răspuns:

Zeii, in general, sunt mituri, legende. Cu alte cuvinte, nu prea au de-aface cu realitatea.

| Clorox a răspuns (pentru CosminCD):

Si dumnezeu nu-i tot un mit? laughing

| CosminCD a răspuns (pentru Clorox):

Zeii sunt facuti (creati, inventati) de oameni. Omul e creat de Dumnezeu. Dumnezeu nu este un mit. Asta o pot spune si oamenii de stiinta.

| Clorox a răspuns (pentru CosminCD):

Mersi, mi-ai schimbat viata... straight face

| MortalProxy96 a răspuns:

Zeii sunt Demonii. Ce treabă au îngerii cu Demonii? Îngerii îs ceva, Demonii altceva.