| Nilsson a întrebat:

Zeitatile pagane sunt de fapt niste reprezentari ale demonilor?

Priviti ce spune Moise in Deuteronom capitolul 32, care este una dintre cele mai vechi carti ale Bibliei (aviz si celor care spun ca nu exista mentiuni ale demonilor in Vechiul Testament):

„16. L-au intaratat la gelozie prin dumnezei straini, L-au maniat prin uraciuni;

17. au adus jertfe dracilor, unor idoli care nu sunt dumnezei, unor dumnezei pe care nu-i cunosteau, dumnezei noi, veniti de curand, de care nu se temusera parintii vostri.

18. Ai parasit Stanca cea care te-a nascut si ai uitat pe Dumnezeul care te-a intocmit."

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Da.

13 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Asadar, prin 16 se accepta ca exista si alti zei, ceea ce inseamna ca Iahve asta e doar un mincinos.
De ce sa nu te inchini altor zei care iti ofera mult mai multe fata de ce iti ofera Iahve?

| Steregoi a răspuns:

"dumnezei noi, veniti de curand, de care nu se temusera parintii vostri" - un dumnezeu nou venit de curand este dumnezeul Stiintei binelui si raului ce cauzeaza teama de necunoscut pentru ca in stiinta limitata a omului mereu va fi un necunoscut sumbru si mortal precum gaurile negre, vidul cosmic, concurenta, tehnologia periculoasa precum bomba atomica, patogenii multirezistenti, cancerul, poluarea, imbatranirea, moartea, quasarii, criza energetica pe care omul e incapabil sa le rezolve, sa le controleze sau sa scoata ceva bun din ele fara Dumnezeu Cel Atotputernic.

| Panamax a răspuns:

Zeii pagani existau cu mult inainte ca Moise sa se apuce sa scrie povesti despre YHWH.

| Mclaren12 a răspuns:

Cica reprezentari ale demonilor laughing
A naibii de logic ce ai zis. In caz ca abia ai descoperit istoria, zeii pagani existau cu mii de ani inainte sa fie inventat crestinismul.
Zeii aia greci si egipteni si hindusi si asa mai departe au fost corupti de crestinism sa simbolizeze ce ti-a bagat tie religia in cap ca inseamna un demon. Ca drept dovada, termenul a capatat o conotatie negativa abia odata cu dezvoltarea crestinismului. Este lesne de inteles ca crestinismul a avut nevoie sa-i transforme in fiinte malefice, ca altfel nu-i mai dadea nimeni inchinare zeului evreiesc.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca nu stii despre ce vorbești de ce scrii?
In Primul rând nu e un zeu Evreiesc.
Dumnezeu e Dumnezeuul tuturor.
Poporul Evreiesc a fost poporul ales de Dumnezeu.
Dar daca Evreii ar fi scris Biblia din mintea lor ar fi scris.o in asa fel încât lumea să vadă ca poporul Evreu e lăudat mereu de Dumnezeu.
Dar in Biblie ne spune cum poporul evreu a fost mustrat de multe ori si pedepsit.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Crestinismul este desprins din iudaism care este religia evreilor. Yehova este acelasi zeu slavit in cele 3 religii avraamaice: iudaism, crestinism si islamism iar Yehova, acelasi zeu din biblie, este zeul slavit de israelitii antici. Iar in biblie Yehova ii ajuta pe evrei sa macelareasca si sa jefuiasca popoare pagane. Stii pe ce lume te afli?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de unde stii tu ca a existat Moise? Si ca a zis chiar asa cum scrie in acea carte de bsme?

| Csander a răspuns:

Normal ca tot ce nu face parte din religia voastra inseamna ca-i pagan, rau si al diavolului. Nu stiti a accepta nimic, aveti doar o cale, una oarba de cand va nasteti pana muriti.

Răspuns utilizator avertizat
| Csander a răspuns (pentru DracuIa):

Niciuna, sunt un nimeni iar in acelasi timp sunt totul.

Răspuns utilizator avertizat
| Csander a răspuns (pentru DracuIa):

De ce ti-ar pasa de "judecata" cuiva? Mai ales a unuia necunoscut.

| Totenkampf a răspuns:

Demoni sunt doar cei din Ars Goetia și închinătorii lor.

Zeitățile păgâne sunt zeități păgâne, posibil în unele cazuri corespondenți, dar în cele mai multe dintre ele, nu.