| anonim_4396 a întrebat:

Zeul crestin poate sa scape cu crime si multe alte lucruri imorale dar un om nu. De ce? Pai pentru ca (conform crestinilor) zeul respectiv e miezul din fanta si are dreptul sa ucida pe cine vrea cand vrea.

Hai sa facem un mic exercitiu... vreau sa va imaginati ca zeul vostru NU exista. Gata? Bun... conform propriei voastre mentalitati, asta inseamna ca mama voastra poate sa va ucida cand vrea ea pentru ca ea v-a facut si din moment ce ea e miezul din fata, are dreptul sa va ucida corect?

Deci mai pe scurt, e ok daca o mama merge pe modelul "eu te-am facut eu te omor" nu? E moral nu? Acum puteti sa reveniti in lumea voastra magica plina de serpi si magari vorbitori, zei, ingerasi si alte chestii de genul (stit voi, lucruri NATURALE).

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In perceptia crestina Isus nu este un semizeu ci este insusi Dumnezeu! Dumnezeul Isus+Dumnezeul Yahwe+Dumnezeul Sfantul Duh=Dumnezeu(Sfanta Treime)..Deabia sfintii si ingerii sunt considerati semizei!
Am intalnit crestini care spun ca nu exista Dumnezeu in afara de Isus dar si unii care spun ca este doar fiul unicului Dumnezeu! Unii mai spun ca toti sunt acelasi Dumnezeu. Yahve, Isus sunt aceeasi entitate! Unii cred ca toti bagati intr-un mix= Dumnezeul sfintei Treimi! Unii vad Dumnezeul cu 3 fete!
Perceptiile crestinismului sunt diferite!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"ci este insusi Dumnezeu"... nu chiar. Da, unele ramuri spun ca este insusi dumnezeu, altele spun ca sunt personaje diferite. Daca sunt personaje diferite, atunci sunt 2 variante "semizeu" sau "zeu".
" sfintii si ingerii sunt considerati semizei!"... GRESIT.

Apropo, daca isus este INSUSI dumnezeu, atunci de ce mai exista termenii gen "tatal" si "fiul"? Daca este "insusi", atunci NU exista nici un "fiu", exista doar zeul principal si atat. Si daca este "insusi", atunci faza cu "si-a trimis unicul fiu" este absurda si eronata (si am explicat de ce).

"Perceptiile crestinismului sunt diferite! "... CORECT. Dar atunci cand vorbesti despre un zeu care se presupune ca exista, NU poti sa ai perceptii diferite. Aici nu e ca si cum ne dam noi doi cu parerea despre userul Giumbix. Daca zeul crestin exista, atunci el este la fel pentru toti nu este "interpretabil". Nu vorbim despre un simplu om ci despre un zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Dar ce crime crezi tu ca a facut Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru kira30):

Pe bune? Chiar intrebi asa ceva? Nu ai citit biblia nu? Acolo o sa gasesti extrem de multe crime comise personal de zeul crestin. Mai gasesti si ordine date personal de zeul respectiv pe care acum, multi le considera ca fiind imorale dar nu vor sa recunoasca. Multi stiti ca multe lucruri din biblie sunt imorale dar nu vreti sa recunoasteti pentru ca va e frica de acel zeu.

| eXtremeAdy a răspuns:

Topicul tau in primul rand instiga la ura si voi lua atitudine impotriva acestui topic, in al doilea de unde si pana unde aberatia ca Dumnezeu face lucruri imorale? Un om indiferent ce a facut in viata lui poate scapa daca desigur se va caii si ii va parea rau pentru ce a facut si se va intoarce pe calea cea buna, chiar si ateii se pot mantui cu conditia sa faca fapte bune si sa se intoarca la Dumnezeu.

| ILoveMoon a răspuns:

Dupa cate stiu eu (si n-am citit biblia) cele mai mari crime au fost facute in vechiul testament si da multi gandesc dupa modelul "eu te-am facut eu te omor " chiar daca se vorbim de un Zeu.