| Petrovic a întrebat:

Zeul evreilor din Vechiul Testament, Iahve sau Iehova are legătură cu Martorii lui Iehova?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Au stranse legaturi cu partea "adversa".

| danay72 a răspuns:

Este Dumnezeu Bibliei, dar doar Martorii lui Iehova folosesc acest nume. De fapt, majoritatea oamenilor nu stiu ca acesta e numele lui Dumnezeu și nu il folosesc. Apoi, numele de martori al lui Iehova este din Biblie, nu inventat de noi. Isaia43:10-12

| mentholinks a răspuns (pentru danay72):

Din pacate voi nu aveti cum sa fiti martorii lui fiindca el insusi in Biblie afirma ca evreii sunt martorii lui. Deci din start aveti o minciuna.

| danay72 a răspuns (pentru mentholinks):

În momentul în care evreii l-au renegat pe Isus, Dumnezeu nu i-a mai considerat poporul său. De aceea, asa cum se arată în Fapte15:14,17 si-a ales un popor pentru numele sau și citez,, numiți cu numele meu.,, Azi singurii care folosesc numele ca si religie, ca întreg, sunt doar Martorii lui Iehova. Iar acesta e adevărul.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| xerxes1 a răspuns:

Nicio legatura.
Jehova a disparut din decor cu cateva mii de ani inainte de aparitia sectei respective.
Nu prea are legatura nici cu crestinismul sau Islamul chiar daca acestia se roaga tot zeului respectiv.
Jehova a zis destul de clar si raspicat ca a venit doar pentru evrei.Dar crestinii vor si ei un zeu, si uite asa au imprumutat unul de la 3000km distanta.
Sunt curios daca zeul stie de asta.

| Mclaren12 a răspuns:

Pai religiile avraamaice cu toate sectele lor il slavesc pe zeul evreilor deci martorii lui Yehova nu fac exceptie.

| wpetterssone a răspuns:

Da, Iehova este numele lui Dumnezeu folosit în biblie de aproximativ 7000 de ori. În noile traduceri, acest nume a fost scos și înlocuit cu Domnul.