| OctavianDanielMaria a întrebat:

Zeul iudeu pedepseste copilul pentru faptele parintilor lui? Sau alta: De ce zeul iudeu ''ne-a pus pacatul originar in carca''?

38 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In general evreii si musulmanii nu cred in pacatul originar.

| RAY a răspuns:

În fapt cu păcatul acela este o prostie, iudaismul nu recunoaște asa ceva nici islamul, nu știu dacă scrie în Biblie asa ceva, nu uita ca creștinismul este interpretat în 32000 de confesiuni,deși e cea mai mare religie dar ele între ele se considera unicate,biserica ortodoxa spune ca papa nu e un trimis de către Petru și nu exista cv între rai și iad,sectanți spun ca e păcat sa te rogi la icoane,sa pupi moaște, deși sunt diferențe mari, nu poți afirma creștini cred în x? Pt ca sunt multe chesti diferite, sectanți îți spun creștini, doar ca să mascheze secta lor, de exemplu adventiști spun ca sabatul a fost ieri, ăștia spun ca azi, sunt diferențe, numai vb de zeul iudeu, ca iahve are un singur popor atât, iahve este interpretat în 3 religi mari nu uita și iudei au religi diferite,musulmani parca doua, deși e complicat, cum iahve e atât de interpretabil, asta ma determina sa fiu ateu agnostic, iahve cel descris în Biblie nu uita ca și vt a fost schimbat de multe ori

| Holiday a răspuns:

Biblia se contrazice in aceasta privinta.
Promotorii ei, in functiede context, aleg ce le convine.
Prostimea inghite orice spun aia (promotorii), chiar daca o data e asa, o data altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, nu (referitor la pacatul originar): ideea respectiva nu apare in Biblie.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Ai si tu dreptate, dar referitor la "parintii fac ceva, drept urmare copii patesc/nu patesc ceva", sunt emise opinii diferite in Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Da, corect.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

1. Nu!
2. Nu exista păcat originar.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din cauza păcatelor noastre si nu ale lui Adam si Eva

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

2. Nu exista păcat originar"- deci oamenii se nasc fără păcat în prezent?

| iurii75 a răspuns:

Întrebarea e doar un alt exemplu de logică defectă.
Nu Dumnezeu"ți-a pus în cârcă" ci strămoșul.
Un cap de familie comite o crimă şi este condamnat la moarte. Copiii lui ajung săraci şi împovăraţi cu datorii foarte mari, dar bunicul lor binevoitor le vine în ajutor, rugându-l pe unul dintre fiii săi care locuieşte cu el să le plătească datoriile şi să le dea posibilitatea să înceapă o viaţă nouă. Bineînţeles că, pentru a se bucura de această favoare, nepoţii trebuie s-o accepte. În plus, bunicul este îndreptăţit să le impună nepoţilor anumite condiţii pentru a se asigura că aceştia nu vor imita conduita tatălui lor.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci esti de acord cu asta? "- da ești grav nu glumă. Erai pe post de minge in primii ani de viață se vede!

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" o sa te bag la bulau pentru faptele parintilor tai''. "- ești jalnic copile, nu ești în stare să judeci barem cat de cât.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă taica-tu a fost bețiv, curvar... și că urmare când la conceput pe Dany i-a transmis și sida, și afecțiuni ale ficatului... aceasta înseamnă că ai fost băgat la bulău pentru faptele făcute de taica-tu? Sau că suporți consecințele lipsei de minte ale lui care ți-au fost transmise și ție?
rolling on the floor
Varză de proastă calitate. Jos!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bre da ești jos cu totul!
Mă uimești tot mai mult!
Încă câțiva indivizi că tine și voi crede că un număr limitat au "evoluat" totuși din rasa dispărută de maimuțe numită "stupidă".
In primul rand habar nu ai la ce anume se referă cuvântul "păcat", că nu se referă doar la o faptă oarecare.
In al doilea rând, chiar nu ești în stare să înțelegi ce este un exemplu?
Mdaa, ți-au trecut anii dar fara să-și lase vreo amprentă asupra creierului!
La murat, varză!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Voi habar nu aveti ce inseamna ''Liber arbitru'' "- in viziunea unor "înțelepți" se referă la ceva ce nici nu poate exista, și atunci la ce bun să formulezi ceva ce nu poate exista. Tâmpenii.
Dar în mod normal se referă la altceva.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cica ''pacat'' e fapta rea sau nesupunere."- stai jos la fundul butoiului. Varză.
Știi care sunt cei mai mare proști?
Cel care încearcă să judece și să critice ceva despre care habar nu are. Jalnic.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu e asta? "- copile, dacă știi o literă nu înseamnă că vei putea citi.
La butoi!
Nu e doar aceasta!

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai! Că să vezi, mai știi și o cifră, nu doar o literă.
rolling on the floor
Dar oricum nu schimba nimic, tot varză rămâi!

| NotNamed a răspuns:

Treaba asta am auzit.o de la parintii mei care sunt credinciosi ca pentru pacatul unei persoane poate suferii si unul din a 10-a generatie a acelei familii. Mi se pare cea mai mare prostie posibila.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acum 16 ore | dany1988 explică (pentru ScofieId):
Pai sa mergem pe sistemul asta: ''Eu sunt dictatorm, si daca ma supara unii, ii bag la bulau, si daca li se naste copii, ii bag si pe aia la bulau, pentru ''pacatele'' parintilor.

sistemul asta e pe bune in momentul asta maret in Corea de Nord angry
si nimeni nu face nimic angryangryangryangry

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, asa e!
insasi ideea de Lucifer - inger cazut din rai e o chestie care se bate cap in cap cu ideea de atotcunoscator (deci stie ca ala o sa calce stramb si nu a facut nimic) si atotiubitor (deci, ala a calcat stramb, in iad cu el, si cu un sut in partea dorsala angry deci D-zeu iubeste toti... ZAU?!?)

| NotNamed a răspuns:

@TamplaruAnisoara
Si de ce in biblie scrie ca pentru pacatul strabunicului meu pot plati si eu? Tampitul ala care a scris cartea pe ce logica s-a bazat?

| Mirel4412 a răspuns:

Si Dumnezeu poate sa pedepseasca copilul pentru faptele parintilor

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns:

Cea mai mare prostie! De ce *** sa fiu eu vinovat pentru Adam si Eva? Sau ce a facut bunicul meu pe la 1929? Fiecare trage ce a facut!