| OctavianDanielMaria a întrebat:

Zeului iudeu ii pare rau?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Zeul iudeu e asa de puternic, de inteligent si de iubitor incat e invizibil si nemultumit de "creatia lui" si nu e in stare sa faca ceva bun care sa ii placa laughing

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Esti cumva iudeu ca să comentezi? Dacă nu, mai bine taci.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Te supara adevarul? Te atrage primitivismul evului mediu si iti place sa fii mintita "frumos"?

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Nu, dar ma supara tembelii care se cred mai deștepți decât sunt.
Atâta timp cât nu esti din interior, nu cunosti, nu ai dreptul să comentezi.
E ca și cum critici un film de la usa cinematografului după panou și eventual trailer.

Comentati doar să vă aflați în treaba. Atâta timp cât nu citești, nu studiezi, nu ai cum să intelegi. Atâta timp cât nu stii semantica limbii ebraice, nu ai cum să intelegi ceea ce e tradus. Fiindca "îi pare rau" în română inseamna ceva. În ebraică sunt mai mulți termeni care se traduce ca "îi pare rau" însă sunt diferiți depinzând de context.

Sau ca "te iubesc" în greacă. Sunt 4 termeni pentru "te iubesc" care descriu mult mai mult, iubiri diferite. La noi "te iubesc" e "te iubesc " și pa.

Nu mai comenta dacă esti habarnist. Te iei după aparente plutind doar la suprafață, în loc să vezi lucrurile mai adânc.

Dar ce conteaza? Cei ca tine sunt buni doar să stea pe margine și să comenteze.

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt. Povestea e lungă și ignoranța ta lasa de dorit. Așa că n-am de gând să-ți explic nici ce s-a întâmplat atunci, nici ce credeau UNII iudei atunci și ce cred acum

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Citeste esenta bibliei https://prnt.sc/10n232j Ti se par lucruri adevarate? Ce "adevar" gasesti in asa ceva? Mai merita citite sau crezute asemenea aberatii in secolul XXI? Asa niste fantezii nu aveau valoare nici cu 2000 ani in urma. Crezi ca mai conteaza diferentele de traducere cand ai in fata asa niste povesti puerile si absurde? N-ai cum justifica aberatiile decat luand in calcul dorinta celor care le-au scris de a prosti naivii creduli si nestiutori. Daca tu ai cunostinte mai vaste baga si tu un raspuns care sa fie pe masura cunostintelor si asteptarilor tale.

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Și ce nu iti e clar?

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Imi e clar ca adevarul: "Dumnezeu nu exista", "Dumnezeu e o minciuna" te deranjeaza.

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Crezi ce vrei?
Nu sunt aici sa te fac sa crezi în Dumnezeu.
De-a sila nimic nu se poate

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Am avut dreptate. Ai recunoscut ca crezi in povesti si nu te intereseaza adevarul.

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Bine ca pe tine te interesează. Ba te interesează așa mult încât tot habarnist ai ramas

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Uite sa iti spun in ce crezi. Crezi in niste povesti false rupte de realitate scrise de oameni "cinstiti" pentru care a minti si a insela oamenii nestiutori si naivi e un lucru de care nu se rusineaza si e modul lor de viata. Dumnezeul fictiv in care crezi e asa de puternic, atotstiutor si iubeste omul asa de tare incat e invizibil si l-a lasat pe om in intunericul necunoasterii si primitivismului, sa moara de boli si de foame, in accidente si in razboaie. El a facut tot ce exista din iubire pentru om, soarecii, sobolanii, tantarii, fiarele salbatice, tot el le-a facut. La fel si Dracul si Iadul, sunt tot opera lui daca zici ca e real si el a facut totul, deci iubirea lui e foarte mare, la fel si puterea. Asta inseamna sa crezi in povesti absurde, puerile si primitive.

| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se bucura cand intalnesc omul credincios happy

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Cum am zis. Povesti din exterior. Iti spui părerea doar fiindca nu intelegi.
Când ai o imagine deteriorată a lui Dumnezeu, e normal să fii confuz.

Totuși nu uita că e o diferență între a cunoaște chestii despre cineva, și a cunoaște pe cineva.
Tu nu-L cunosti pe Dumnezeu. Nu ai nicio treabă cu El, totuși iti permiti să spui chestii despre El, din auzite sau propriile păreri?

Răspuns utilizator avertizat
| bettybetty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar vrei sa stii? Sau esti doar curios...

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Il apreciezi pe personajul inexistent si invizibil numit Dumnezeu ca fiind bun, puternic, atotstiutor si iubitor si cel care a facut tot ce exista. Realitatea infirma existenta unui asemenea personaj, pentru ca daca ar exista, atunci bunatatea, puterea si iubirea lui inseamna ceea ce se vede si nu poate fi ignorat: omul lasat sa moara in intunericul nestiintei, de boli de foame, in razboaie si in accidente. Apoi daca el a facut totul, atunci puricii, paduchii, tantarii, viermii intestinali si altele de genul asta sunt opera lui. Deci se vede contradictia dintre povestile absurde si mincinoase de genul https://prnt.sc/10n232j si realitate. Credinta e opusul stiintei. Poti sa crezi in ceva care e greu de cunoscut si e ok, dar sa crezi in ceva care in mod evident nu exista nu e dovada de intelepciune.
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Religia prosteste omul si denatureaza realitatea, il face pe om sa gandeasca mai putin si sa traiasca intr-o lume a iluziilor si minciunii. Nu poti actiona corect daca te bazezi pe povesti false.

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Asta e și problema la voi. Priviți numai la viata asta handicapata. Vedeți relele din lume și le aruncați în cârca lui Dumnezeu în loc să puneti mâna sa faceti ceva.
El te-a făcut lacom? De ce nu dai celui ce nu are? Dacă ești bogat, de ce nu-ți misti fundul ala gras sa dai si celui sărac?
Esti sănătos? De ce iti permiti sa spui ca cel bolnav e bolnav din cauza Lui? Stii ca is persoane în stări de sănătate deplorabile, și totuși nu-și permit să-l acuze pe Dumnezeu, fiindcă Îl cunosc și stiu ca nu e El de vină.

E ușor sa fii vinovat, dar sa dai vina pe altul decât sa te uiti în oglindă.
Dumnezeu a pus omul sa faca războaie? Dumnezeu a pus omul sa se îmbete de alcool și să ucidă? Dumnezeu te-a pus sa fii așa desfrânat încât să-ți înșeli partenerul și sa te doara în pix de copiii tai lăsându-i singuri?

Nu bre. Nu Dumnezeu e devină pentru tot haosul din lume, ci omul. Și ce te astepti? Sa te rogi ca Dumnezeu sa faca o minune și să-ți repare tie prostia? Nu bre. Ai stricat, repari, dacă atât te-a dus capul.
Dar oamenii nu repar. Strica și aruncă. Nu Dumnezeu să de vina ca omul e atât de egoist încât prefer sa sa te lasa sa mori decât sa lupte pentru tine.

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Cine priveste la viata asta si nu la aberatiile din Biblia falsa si primitiva e un om rational, pentru ca alte vieti imaginare nu exista decat in cartile cu povesti fanteziste.

Lista cu zei e mare. https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_zei

Cine crede in zeul atotputernic si invizibil, trebuie sa aiba pretentie ca el sa rezolve problemele, nu omul simplu si neputincios.
Cine crede ca zeul a facut tot ce exista, trebuie sa accepte ca zeul care iubeste omul a facut puricii, paduchii, sobolanii, tantarii, viermii paraziti si restul lucrurilor negative care exista in natura si mai trebuie sa se astepte ca asa se va manifesta "iubirea divina" si in continuare.

Biblia e "cuvantul lui Dumnezeu" dupa cum spun oamenii "cinstiti" care au scris-o. Cum iti explici ca Dumnezeul cel atotstiutor sta la baza unor scrieri primitive infirmate de realitate? Raspunsul e simplu. Oamenii care au care au scris acele povesti n-au avut legatura cu nici un zeu atotstiutor si ce au scris in Biblie reflecta primitivitatea si nivelul lor scazut de cunostinte.

Cine accepta ca adevarate toate fanteziile si dogmele religioase ajunge sa traiasca intr-o lume a fanteziei si sa nu aiba o viata normala bazata pe ratiune.

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Mda... cum am zis. Nu-și are rostul?
Rămâi cu prostia și părerea ta. O zi buna

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Deci lucrurile adevarate sunt:
Dumnezeu te iubeste, e atotputernic, atotstiutor si asta inseamna ca: te lasa sa mori de foame, de frig, de boli, in razboaie, in accidente, creaza lucruri utile omului: purici, paduchi, viermi serpi si asa mai departe si in plus sta la baza adevarului absolut si a "stiintei" din Biblia cea primitiva.
Omul rational are de ales dintre adevarul realitatii si "adevarul" din Biblia scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. De aici poti vedea care e prostia: a crede ceea ce se vede si e cat se poate de real si de adevarat sau a crede ce scrie in cartea cu povesti scrisa pentru prostirea naivilor.

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Or fi adevărate pentru tine. Cum am zis. Crezi ce vrei. Nu ma obosesc cu cei ca tine

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

Adevarul e intotdeauna unic. Cand apar mai multe adevaruri doar unul poate fi adevar si restul e minciuna.

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

La mine nu e vorba de credinta. E vorba de realitate. Nu vreau sa te obosesc happy

| bettybetty a răspuns (pentru halogen001):

Treaba ta

| halogen001 a răspuns (pentru bettybetty):

happy

32 răspunsuri:
| LupusDei1993 a răspuns:

I-a parut rau ca a creat oamenii asa ca a decis sa faca genocid prin potopul local.

Răspuns utilizator avertizat
| OniChan666 a răspuns:

Nu