| WhatheWow a întrebat:

Ziua Judecății
Iisus stă la dreapta Tatălui asistând la Judecată.
Creștinii vor aștepta ca mieii un loc în Rai pentru că s-au căit dar nu se gândesc ce va să spună Iisus :
Ce aștepți păcătosule, IERTARE? Crezi că Eu am fost trimis de Tatăl meu să fiu batjocorit de oameni, să fiu biciuit ca o fiară, încoronat cu o coroană de spini, scuipat și lovit cu pietre, am îndurat greutatea crucii sub disprețul oamenilor; am fost răstignit pe cruce, mi s-au bătut cuie în mâini și în picioare, am fost împuns cu suliţa în coaste iar în loc de apă, mi s-a dat oţet şi părăsit de Tatăl meu pentru păcatele tale?! Crezi că mi-a fost ușor să îndur toate acestea pentru ca tu să continui să păcătuiești iar mai apoi să-ți ceri iertare?!
Chiar crezi că Iisus s-a jertfit degeaba?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Sfânta Treime, "Jacobs clasic 3 în 1", Adam, primul pamantean facut din lut, Eva, prima pamanteanca facuta din coasta lui Adam, Isus, fiul lui Dumnezeu nascut de o pamanteanca Maria prin implementare de duh sfant, Adam a trait 930 de ani, Arhangheli, razboinici care se razboieste cu dracii in ceruri, Noe, constructorul unei corabii de 77 m si a bagat toate vietatile pamantului sa le salveze de potop, Avram a trait 175 si a avut un copil l-a varsta de 100 de ani, Moise, a despartit Marea Rosie in doua ziduri de apa, Isus a hranit 5 000 mii de inşi si copiii lor cu 3 pesti si 5 pâini si mai rămas 12 coşuri de frimituri etc. Ca sa crezi toate acestea trebuie să ai mare ignoranţă faţă de realitatea obiectiva, daca crezi intr-o divinitate ca te ajută facând mătănii si rugi, mare nesiguranţă trebuie să ai in tine si de realitatea obiectiva, daca crezi ca necredinta in Dumnezeu te duce in iad la focul vesnic si nu in rai l-a viata vesnica esti departe de realitatea obiectiva, un mare naiv si un mare fricos.

28 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Jertfa Lui n-a fost in zadar...
Noapte buna

| WhatheWow explică:

Creștinilor! Doctrina pe care voi o trâmbiţaţi într-una, e valabilă și pentru noi ateii căci trăindu-ți viața ca ateu iar în ultimul ceas te căiești, putem la fel de ușor să fim iertați ca și voi.
În varianta descrisă de mine mai sus ( care sunt sigur că multora le dă de gandit laughing ) iertarea nu funcționează în cazul nostru, al ateilor dar cu siguranță că nici în cazul a 99, 9% dintre creștini.

| kira30 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sunt sigur ca ai dreptate.Dar EL tot ne iubeste.Si daca ne pocaim si vrem sa fim prieteni cu Dumnezeu atunci ne va ierta.

| WhatheWow explică (pentru kira30):

Bineînțeles că am dreptate și-ți mulțumesc că ești de acord cu mine dar totuși nu ai precizat cine ne iubește, Dumnezeu sau Iisus ce stă la dreapta Tatălui? Și dacă ne iubește doar pentru pocăință căci păcatul e inevitabil într-o viață de om, atunci pentru ce s-a mai jertfit Iisus? Aaaaa, poate pentru păcatele făcute până la răstignirea lui!?

| kira30 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sfanta Treime ne iubeste. Tatal ESTE DUMNEZEU; Fiul este Dumnezeu Intrupat; Sfantul Duf este datatorul de har si mesagerul.Ei sunt una, in comuniune totala, impreuna sunt Dumnezeu.

| WhatheWow explică (pentru kira30):

rolling on the floor Și tu ești cu aberația asta de "3 în 1"?
Te rog să mai citești Biblia că se pare că n-ai făcut-o ci ai aplecat urechea unei teorii scoasă de un popă ca și contracarare a afirmațiilor unora prin care sunteți acuzați de politeism. Vezi unde afirmă Iisus că va sta în Cer la dreapta Tatălui!

| WhatheWow explică (pentru kira30):

Uite, să nu te mai chinui să cauți și pentru că nu-mi place să vorbesc prostii, îţi postez cuvintelor lui Iisus :
Evanghelia după Marcu
"61. Iar El tăcea şi nu răspundea nimic. Iarăşi L-a întrebat arhiereul şi I-a zis: Eşti tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat?
62. Iar Iisus a zis: Eu sunt şi veţi vedea pe Fiul Omului şezând de-a dreapta Celui Atotputernic şi venind pe norii cerului."
Dacă vrei îţi mai postez câteva zeci de afirmații a lui Iisus în care vorbește de Dumnezeu Tatăl ca de o entitate separată.
Tu poți să-mi postezi tot câteva zeci de afirmații ale lui Iisus în care spune că El, Dumnezeu Tatăl și Duhul Sfânt sunt una și aceeași entitate? Sunt sigur că nu dar e tipic la voi creștinii să nu răspundeți la subiect, la intrebari incomode sau să răstălmăciţi totul în favoarea voastră.

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

rolling on the floor Și când te gândești că toți acei ce susțin aceste aberații fantasmagorice spun că noi ateii avem nevoie de ajutor! Poate au dreptate Hombre; cu ceva halucinogene reușesc să ne ajute să intrăm pe calea cea "dreaptă"?! laughing

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Ba mai mult, unii sustin ca Geneza este o teza perfecta a cronologiei etapelor formarii universului si a vieti pe pamant.
"Si a fost seara si dimineata in prima zi", iar Soarele a fost facut in a patra zi, dar nu conteaza asta, iubirea de Dumnezeu e atât de profunda si dorinta noastra pentru viata vesnica e atat de mare incât 4-3=5.

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

Da Hombre și se mai spune în Geneză că Dumnezeu a dat iarba și verdeața tuturor viețuitoare drept hrană dar sunt atatea specii ce sunt exclusiv carnivore. Cam confuz Dumnezeu ăsta. laughing

| kira30 a răspuns (pentru WhatheWow):

Vrei dovada? Uite dovada ca Iisus este DUMNEZEU INTRUPAT.

1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el.
8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.
9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.
15. Ioan mărturisea despre El şi striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.
16. Şi din plinătatea Lui noi toţi am luat, şi har peste har.
17. Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul şi adevărul au venit prin Iisus Hristos.
18. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.
19. Şi aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoţi şi leviţi, ca să-l întrebe: Cine eşti tu?

SI inca ceva care sa te lamureasca mai bine http://www.everystudent.ro/cinespui/

| kira30 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai inteles gresti n-am spus ca toti formeaza o entitate. Sunt 3 entitati separate care au aceleasi ganduri si NU se contrazic NICIODATA.Sunt una in scopuri si ganduri.Toti formeaza Dumnezeul la care ne inchinam.

Priveste asta ca o caramida care este una, dar formata din pamant, apa si foc.

| kira30 a răspuns (pentru Hombre):

Si tu esti omniscient pentru ca esti ateu si crezi in materia neagra pe care n-a vazut-o nimeni si crezi ca te-ai nascut dintr-o maimuta si ca universul a aparut intamplator...din nimic.
In cazul asta ignoranta nu e binecuvantata.

| WhatheWow explică (pentru kira30):

Astea le numești dovezi și îl faci pe Iisus mincinos? laughing
"1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul."
Asta spune că Dumnezeu era Cuvântul și Cuvântul era Dumnezeu. Nu spune nimic despre Iisus și nici despre Duhul Sfânt iar despre Sfânta Treime nimic.
"2. Acesta era întru început la Dumnezeu."
La fel, nimic!
"3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut."
Nimic despre Sfânta Treime!
"4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."
Idem.
"5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o."
Nimic
"6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan."
Nimic de Sfânta Treime!
"7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el."
Idem.
"8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină."
Aici la fel ...nimic!
"9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume."
Iarăși pe lângă subiect.
"10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut."
Nimic de Sfânta Treime.
"11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit."
Pe lângă subiect!
"12. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,"
Idem.
"13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut."
Nimic.
"14. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr."
Nimic la subiect!
"15. Ioan mărturisea despre El şi striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era."
Pe lângă subiect!
"16. Şi din plinătatea Lui noi toţi am luat, şi har peste har."
La fel ..pe lângă!
"17. Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul şi adevărul au venit prin Iisus Hristos."
Nimic de Sfânta Treime!
"18. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut."
Aici e o tentativă dar e interpretabilă.
"19. Şi aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoţi şi leviţi, ca să-l întrebe: Cine eşti tu?"
Eu ți-am postat marturia lui Iisus dar tu te ștergi la fund cu ea să aperi o aiureală demnă de mintea unui retardat.
E clar, m-am lămurit și cu tine.

| WhatheWow explică (pentru kira30):

Deci dacă sunt trei entități separate sunteți politeişti.
Exemplul cu cărămida e cel mai prost exemplu dat în acest sens.

| sabin89 a răspuns (pentru WhatheWow):

Probabil s-a referit la caramida aia cu care se bat ei in piept confused

| WhatheWow explică (pentru sabin89):

Așa cred și eu! rolling on the floor

| tpuforyou a răspuns (pentru WhatheWow):

Foarte simplu si logic big grin... Daca nu era iarba animalele erbivore nu puteu sa supravietuiasca in consecinta nu mai serveau drept hrana carnivorelor.

| WhatheWow explică (pentru tpuforyou):

Da măi, e foarte simplu; prin deducție. laughing

| Hombre a răspuns (pentru kira30):

Sfânta Treime, "Jacobs clasic 3 în 1", Adam, primul pamantean facut din lut, Eva, prima pamanteanca facuta din coasta lui Adam, Isus, fiul lui Dumnezeu nascut de o pamanteanca Maria prin implementare de duh sfant, Adam a trait 930 de ani, Arhangheli, razboinici care se razboieste cu dracii in ceruri, Noe, constructorul unei corabii de 77 m si a bagat toate vietatile pamantului sa le salveze de potop, Avram a trait 175 si a avut un copil l-a varsta de 100 de ani, Moise, a despartit Marea Rosie in doua ziduri de apa, Isus a hranit 5 000 mii de inşi si copiii lor cu 3 pesti si 5 pâini si mai rămas 12 coşuri de frimituri etc. Ca sa crezi toate acestea trebuie să ai mare ignoranţă faţă de realitatea obiectiva, daca crezi intr-o divinitate ca te ajută facând mătănii si rugi, mare nesiguranţă trebuie să ai in tine si de realitatea obiectiva, daca crezi ca necredinta in Dumnezeu te duce in iad la focul vesnic si nu in rai l-a viata vesnica esti departe de realitatea obiectiva, un mare naiv si un mare fricos.

| WhatheWow explică:

Bravo, prietene! Păi eu ce-am spus? Trăiesc o viață ca ateu, criminal, violator de copii, bețiv, hoţ, curvă dar mă căiesc în ultimul ceas al morții și Bingo! ...am scăpat de Iad.
Îmi place cum gândești dar din păcate sunteți mulți!

| tpuforyou a răspuns (pentru WhatheWow):

Nimeni nu coase un petic nou la o haină veche, pentru că materialul nou îl va deşira pe cel vechi, şi ruptura va fi mai mare. Nici nu puneţi vin nou în butoaie vechi. Butoaiele vechi se pot sparge iar vinul nou va curge afară şi investiţia va fi pierdută. Dar puneţi vinul nou în butoaie noi, şi amândouă sunt bine conservate.
În timp ce Isus stătea pe locul cel mai înalt de pe templu, satan I-a şoptit: „Hai, sari! Dacă, într-adevăr, eşti Fiul lui Dumnezeu, El te va salva."
Cum a răspuns Isus? El a declarat: „De asemenea este scris, Să nu ispiteşti pe Domnul, Dumnezeul tău" (Matei 4:7).
Deci daca ai sa faci ce ti>ai propus sa stii ca te inseli amarnic! big grin

| WhatheWow explică (pentru tpuforyou):

Prietene aberezi și scuză-mă că ți-o spun!
Peticele se pun întotdeauna la hainele vechi iar pentru vin nu se cumpără în fiecare an butoaie noi ci se folosesc cele vechi iar vinul nu are nimic! Nu știu de unde ai scos aberațiile astea dar încă o dovadă în plus că noi ateii vorbim despre "tehnologia de ultima oră " iar vouă vi se pare normal să răspundeți din poveștile fraţilor Grimm.
Încă ceva : vinul pe vremea lui Iisus se ținea în carafe de lut și nici într-un caz în butoaie de lemn.

| tpuforyou a răspuns (pentru WhatheWow):

Tehnologie de ultima ora laughing) dar nu reusesti sa intelegi esentialul! e greu?! happy

| WhatheWow explică (pentru tpuforyou):

" Râzi tu râzi Harap Alb dar nu-i râsul tău!"

| Hombre a răspuns (pentru tpuforyou):

"În timp ce Isus stătea pe locul cel mai înalt de pe templu, satan I-a şoptit: „Hai, sari! Dacă, într-adevăr, eşti Fiul lui Dumnezeu, El te va salva."
Cum a răspuns Isus? El a declarat: „De asemenea este scris, Să nu ispiteşti pe Domnul, Dumnezeul tău" (Matei 4:7)."

Sefe daca sărea se rozolva mai rapid si usor, faţă de ce a incasat ulterior, flagelarea trupului, apoi supliciul si cu toate acestea nu a rezolvat nimic, lumea e l-a fel, deci, sacrificiul a fost degeaba.

| WhatheWow explică:

Ți-ai dat seama că ai spus o mare prostie și ai adus completări? laughing

| WhatheWow explică:

Bun încerc și? Tu nu înțelegi că oricât de mult m-aş strădui, nu pot percepe cum un om poate sta de vorbă cu Dumnezeu? Oricât de mult aş încerca nu pot să-mi închipui îngeri, draci și viață după moarte? Că nimeni nu e undeva ( indiferent cum îl numim ) şi ne urmărește și când stăm pe WC sau facem sex?
Nu pot să cred astăzi, în acest secol că au existat tufișuri vorbitoare, că cineva a despărţit o mare, că un mort poate învia; că un toiag s-a transformat în șarpe, că Turnul Babel a fost distrus de Dumnezeu că-i era frică să nu ajungă oamenii la el? Eu nu pot percepe o prostie mai mare decât arca lui Noe în care au intrat câte o pereche din toate viețuitoarele lumii; nu pot percepe un Dumnezeu care vorbește și doar prin cuvântul lui să creeze un Univers?
Prietene, îmi pare rău că nu sunt în aceeași barcă dar sunt mulțumit de pluta pe care stau! Am 40 de ani și am studiat mai mult decât îţi poți închipui dar niciodată, nici mie și nici unei persoane cunoscute și pe care nu o pot suspecta de ipocrizie, nu am asistat la ceva supranatural.
Crezi în ce vrei tu, dar atâta timp cât un creștin fățarnic se leagă la modul general de cei ca mine, adică atei, am să plătesc cu aceeași monedă.
Să ai o seară faină!

Răspuns utilizator avertizat