| Andreea9222 a întrebat:

1.Care este cea mai dureroasa injectie?
2.Va este frica de injectii?
3. Aveti experiente dureroase cu injectiile?
fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

1. Moldaminul
2.Nu
3. Da, cu Penicilina si Moldamin mi-am petrecut copilaria.

| john_1578 a răspuns:

1. La mine cele mai dureroase au fost penicilina, moldaminul si vitaminele B1 si B6.
2. Pe cele in buca le ador, cele in vena sau in brat imi sunt indiferente, dar mi-e frica de cele de la dentist si de cele in coloana pentru anestezia generala.
3. In copilarie cand eram racit si trebuia sa fac cate o saptamana de penicilina, iar pe deasupra mai si plangeam si ma zbateam incat durerea era si mai mare. Asta pana cand convins sa stau linistit, mi-am dat seama ca e mult mai bine si de atunci am fost cuminte, si chiar am ajuns sa prefer injectiile in locul pastilelor. Chiar daca sunt mai neplacute si mai dureroase, sunt si mult mai eficiente. Dar de cele mai multe ori am ales pastilele deoarece nu prea gasesc pe cineva care sa stie sa ma intepe.

| cosima11 a răspuns:

1. cea mai dureroasa injectie e moldaminul si penicilina.
2.nu mi`e frica, mi`e doar putin groaza de injectii dar si alea trebuie facute
3.doar la dentist a durut putin o injectie in cerul gurii, in rest nu.
nu`ti fie frica, o sa fie bine :*

| jana_2486 a răspuns:

Toate injectiile uleioase sunt dureroase. daca ai vreodata prb ma anunti.se zice ca am mana usoara.nu s-a plans nimeni de injectiile facute de mine tongue

| intrebcvtpu a răspuns (pentru jana_2486):

Buna, combinatia de vitamine B1, B6, B12 si Vitamina C injectate intramuscular este dureroasa?, multumesc.

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna. 1.Depinde de fiecare persoana sa stii. Unele suporta, altele nu.
2.Atunci cand imi fac analizele, nu. Dar cand trebuie sa-mi fac injectii ca sunt racita dastraight face.
3. Da din pacatestraight face Acum 2 sau 3 veri.Am racit rau si a trebuit sa fac injectii de 3 ori pe zistraight face. Daca nu le faceam trebuia sa ma internez si.ma rog era si mai uratstraight face Deci am preferat injectiile.winking
Dar tie? Ti-e frica de injectii? Sau urmeaza sa faci injectii? Sper ca ti-am fost de folos cu ceva.Pa-pa:*.

| Beatrice a răspuns:

1. Nu stiu, toate sunt dureroase :-s am auzit ca penicilina este cea mai dureroasa big grin
2. Da blushing [dar rezist pentru ca este inspre binele meuon the phone
3. Da am, dar nu la toate big grin pe unele nici nu le-am simtit, iar altele... d'oh

| Adelina04 a răspuns:

Pai eu am avut meningita acum 6 ani si am facut o injectie in coloana vertebrala si mi-au luat maduva ca sa vada daca sunt bolnava. Cred ca se numea punctie sau ceva de genu. Oricum a fost foarte dureroasa. Dureros mai e si algocalminulI don't want to see. Nu mi-e frica de injectiile in vena, doar de cele in muschi.happy

| IloveJustinBieber_6148 a răspuns:

1.mie mi se par toate chiar si analizele
2.da incep sa plang doar cand le vad
3.da de fiecare data cand trebuie sa fiu intepata...crying

| Christina a răspuns:

Moldaminul sigh 2 ani am facut crying

| reghi a răspuns:

1. moldamin
2. putin mai mult
3. cand aveam 7 ani am facut in fiecare sambata, primavara si toamna (2 ani la rand) injectie moldamin... ma durea piciorul cateva zile sad era groaznic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mie mi-e frica de injectiile in fund
tie tie frica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ampicilina, Amoxicilina, Moldamin, Penicilina.
2. Nu.
3. Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. moldaminul, polidinul si penicilina
2. asa si asa
3. da... un sfat pentru toti... nu mergeti sa va faceti tratamentul injectabil la urgente, fie ca e intravenos sau intramuscular, ultima oara am facut moldamin si nu m0am putut ridica de pe pat 2 ore din cauza unei nenorocite de asistente!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.penicilina,gentamicina,moldamin
2. da
3.cand eram mai mica a trebuit 3 luni sa fac cate 3 injectii pe zi din fiecarecrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Penicilina, moldamin
2.Doar de cele in muschi de analize e o nimica toata, am facut vaccin la scoala si a fost o nimica toata baga xilina in ea de nu simteai decat intepatura si ne dadea drumu si acasa.
3. da in a4 si a3 cu moldamin aveam o data pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da imi este frica de ele doar cand le vad ma speriu tare de ele

| Magda2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie ma declar ingrozita, terifiata, inspaimantata, socata etc.Si mai naspa-i ca toti zic "eu doar o intepatura, nu mori, nu te doare asa rau"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io timp de 5 ani am facut numa cu pelicina si cu ceva cu cifre nu ma stiu da A fost durerosbig grin si inca ma doare noaba curuluilaughing

| INGEEERAS a răspuns:

Moldamin crying(((si i-mi e foarte frica de moldamin

| alberts a răspuns (pentru INGEEERAS):

Ai facut moldamin

| alberts a răspuns (pentru INGEEERAS):

Cand ai primit moldamin ultima data
este foarte dureros
se face repede sa nu se infunde acul

| Butterfly03 a răspuns:

1. Cefortul
2.Da,eu am 14 ani si de mica faceam injectii. Poate am ramas de atunci cu frica.
3.Multe sad
Si crede-ma ca si acum, am branula in mana, pentru ca sunt racita la plamanul stang sad sper din tot sufletul sa nu ai experiente cu injectiile... fundita? :*

| bobuta a răspuns:

1.Am auzit ca este moldaminul.2.Pai cand am fost mic mi-a fost frica insa acum strang din dinti si suport.Acestea folosesc pentru vindecare, insa de fiecare data cand doctorul imi spunea ca trebuie sa fac injectii, o faceam rea.Mama mea imi spunea ca eu nu imi vrea decat binele.

| krmen91 a răspuns:

1-moldaminul
2-nu
3-pana la varsta de 5 ani faceam bronsita in fiecare luna -solutia penicilina si moldamin intramuscular amandoua de atunci nu am mai avut probleme, acum am 20 de ani si am facut amigdalita recent-solutia 30 de peniciline intravenos si urmeaza moldamin 3 saptamani, penicilinele intravenos nu dor -doar intepatura acului-depinde de cel ce iti face injectia dar eu am probleme cu venele nu mi le gaseste nimeni si mi-au pus o branula care a stat doua zile dupa care mi s-a umflat mana si de atunci am luat tot intravenos dar ma intepa de fiecare data si mi se umfla mana de fiecare data din cauza venelor subtiri care nu rezistau presiunii, dar raman la ideea ca tot moldaminul e cel mai dureros