| Dimineata a întrebat:

1-Care sunt dezavantajele albiri dintilor la dentist? Enumerati-le:...
2-Albire e pentru o durata de timp, sau pentru totdeauna? 3-Sunt mai multe metode de a-ti albi dinti la dentist?
4-Am auzit ca dupa sunt mai sensibili, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

Devii mai atragator sau mai atragatoare si castigi incredere in sine. Astfel iti dezvolti reflexe de ingrijire atenta si corecta a dintilor. Dar trebuie sa stii ca exista si dezavantaje in ceea ce priveste albirea dintilor si este recomandat sa discuti cu medicul dentist despre acest lucru. Iata cateva avantaje si dezavantaje ale albirii dentare.
Avantajele albirii dentare
Unele persoane apeleaza la tratamentul de albire dentara pentru a-si imbunatati imaginea.
Albirea dintilor este asociata cu frumusetea si cu un stil de viata sanatos. Atunci cand oamenii au un zambet stralucitor, au tendinta de a zambi mai des si au mai multa incredere in sine.
Un zambet stralucitor are tendinta de a minimaliza vizibilitatea ridurilor, oferind persoanei in cauza o infatisare energica si tinereasca.

Dezavantajele albirii dentare

Cu toate ca albirea dentara este un subiect la moda, exista cateva dezavantaje pe termen scurt.
Unul dintre ele este inflamarea gingiei dupa procesul de albire. Aceasta stare de discomfort dispare daca procesul de albire este discontinuu.
Unele persoane sunt mai sensibile la substantele chimice din produsul de albire folosit in cabinetul medicului dentist. Daca te numeri printre ele, informeaza-ti medicul dentist asupra acestui fapt, pentru ca acesta sa iti aplice un test de sensibilitate la solutia de albire.
Cercetarile din domeniu indica faptul ca albirea dentara din cabinetul medicului dentist este complet eficienta la 78% din persoanele care apeleaza la acest procedeu.
In cazurile in care dintii sufera de decolorari puternice, albirea dentara poate nu e cea mai buna alegere. Fatetele dentare sau coroanele dentare pot fi o alternativa. Albirea dentara este de obicei prima solutie datorita costurilor reduse, fata de cele ale aplicarii fatetelor sau coroanelor dentare.
Unele persoane spun ca este incomfortabil sa poarte gutiera speciala pentru albirea dintilor acasa. De obicei, aceasta senzatie dispare rapid, insa daca problema persista este bine sa iti contactezi medicul dentist pentru a face mici ajustari in vederea eliminarii oricarei probleme.
Albirea dintilor nu este suficienta pentru a avea o dantura frumoasa. Consuma alimentele potrivite pentru o dantura sanatoasa!

1 răspuns:
| Ramo80 a răspuns:

Eu mi-am albit dintii la stomatolog. Dezavantaje nu sunt, poate doar pretul.happy Plombele nu se vor albi. Albirea dureaza si 2 ani dar trebuie sa ai putina grija de dintisori, cel putin in imediata perioada dupa albire sa nu bei lichide care pateaza dintii si sa nu consumi alimente care de asemenea pateaza. Nu rece, nu f cald. Unele persoane au o sensibilitate mai mare si pot aparea dureri in urma albirii. De obicei trece in cateva zile si e indicat sa folosesti o pasta pentru dinti sensibili. Pupic!