| David600003300 a întrebat:

1.Cum sa-mi fac curaj sa le zic parintilor ca am fimoza(am 15 ani)?
2. Este posibil sa ma fi dezvoltat mai greu(sa am corp de copil de 13 ani sa zicem) si sa fie "normal" sa am fimoza?
3. Ca sa scap de fimoza va trebui neaparat sa fiu circumcis sau se vor prescrie niste creme si gata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu tatal tau si roaga-l sa-ti faca programare, la un medic URLOG si mergeti imperuna la o consultatie.
Depinzand de gradul de fimoza, poti scapa cu tratament sau in cazuri severe, cu circumcizie, dar asta ti-o va spune doar un medic urolog, dupa ce te consulta.
In ce priveste dezvoltarea ta, nu o afecteaza. Fimoza afecteaza doar dezvoltarea cucului tau si daca nu actionezi acum, cand mai ai 1 singur an sa-l eliberezi si sa creasca, la 16 ani cresterea penisului se incheie si asa ramai cu el pana la moarte.
Asadar, nu prea este timp de stat si gandit, ca deja este foarte tarziu pentru tine.

| David600003300 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca marimea penisului ar fi ultimul lucru de care mi-ar parea rau(19cm)

| Violleta2022 a răspuns (pentru David600003300):

Vezi ca masurarea lui corecta, se face cu rigla PESTE penis, nu de de sub fund happy

| GouDidodino a răspuns (pentru David600003300):

Iti dai seama. 19 cu fimoza, iar după ce il eliberezi intru am o sa-ti ajunga la 28

| David600003300 explică (pentru Violleta2022):

Da, am 19 de la baza pana la varf laughing)) vreo problema?

| David600003300 explică (pentru GouDidodino):

Sau poate mai bine zis maxim 21, care tot e mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru David600003300):

Daca as avea anisorii tai, poate te-as crede, dar la varsta ta si dupa cum faci bascalie aici, imi confirmi ca nu ai decat un cuc mic-mic, in chiloti.
Razi tu razi acum, dar sa vezi ce rad fetele cand or sa-ti vada cuculetul la sex. Atunci sa te tii ras!

| David600003300 explică (pentru Violleta2022):

Daca nu ma crezi e treaba ta
Apropo, daca iti zic ca am 193 inaltime nici asta nu ma crezi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru David600003300):

Nope, nici asta nu te cred!

Cand incepi sa minti si esti prins cu minciuna, indiferent ce spui duap aceea, nu te mai crede nimeni.
la tine toate mincinile incep cu 19...
Sincer, imi este mila pentru tine, ca vei avea de pierdut in viata, cat nici nu-ti imaginezi. Mitomania iese la iveala repede si oamenii nu-ti vor mai acorda incredere si te vor evita.
Vei pierde iubite, prieteni, joburi samd.
Din pacate, esti atat de naiv ca tu nu ai idee ca-ti furi singur caciula, mintind in stanga si dreapta, dar curad vei vedea rezultatul minciunilor tale.

| anonimg a răspuns:

O mulțime de părinți care își duc copiii la medic numai dacă sunt obligați de lege.
Acestor oameni le-aș interzice pe viață accesul la medic.
Dacă ei te-ar fi dus în mod regulat la control problema ar fi fost depistată și rezolvată mai înainte de a împlini 3-4 ani.
Până la urmă nu ai nevoie de părinți să te duci la medicul de familie. Ai carte de identitate și este suficient.
Medicul de familie te va trimite la un specialist (urologie), unde totul va fi gratuit: fie tratament, fie operație, fie ambele.
Doar că te-ai simți mai bine dacă nu ai fi singur. Dar în rest n-ai nevoie de părinți.

| Bizon95 a răspuns:

NU te mai gandesti la nimic, deschizi gura si spui tare: CRED CA AM FIMOZA!

apoi pisica moarta o sa fie la ei in ograda si ei or sa trebuiasca sa vada ce si cum, moment in care o sa ajungi la doctor

| Panamax a răspuns:

Te duci direct la control la un medic chirurg(nu ai treaba cu urologul) si alegi pe cel mai bun.Cunosc un caz care a fost mutilat de un chirurg de provincie, si a fost nevoie de a doua operatie la Bucuresti.

| GouDidodino a răspuns:

Spune-le ca vrei sa le comunici ceva important si formulezi ceva de genul
.

Draga mama, draga tata, am fimoza.
Apoi ei o sa ia cea mai bună decizie în ceea ce te privește