| HarukoMariusDaniel a întrebat:

1)Cum stapanesti pofta de dulce?
Sunt 4 ani de cand am avut o problema cu insulina si acum nu am voie deloc prajituri/zahar/inghetata/ciocolata... Pot maxim 2 fructe pe zi si "alea". cu un indice glicemic scazut. Medicul mi-a comunicat ca prin sport si relaxare pot ameliora problema si o sa ma pot bucura de mai multe fructe. 2) Dar cum sa faci sport cand nu ai destula energie?
Indicele glicemic este direct proportional cu energia. cel putin asa e la mine. Ce sa pap pentru a " boosta" energia? Daca recomanzi cafea... este exclus pentru mine..., deoarece am bac-ul peste putin timp, iar eu nu sunt obisnuit cu cofeina( am facut si cacofonie.) si imi dau peste cap mintea.
Astept sfaturi... si sa se gaseasca si in supermarket-urile de la noi. big grin
Am citit undeva ca stresul poate afecta glicemia /insulina. Acum cu examenul asta... e posibil sa am "turbulente"?
Astept pareri. ( peste 4 zile am programare la doctor si o sa-l mai intreb si pe el, dar pana atunci sa vedem sfaturile dumneavoastra!)
( Am cautat raspunsuri la intrebarile mele si pe google, dar parerile sunt diferite... vreau sa fac o comparatie si sa vad cum sa procedez.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa simptomele descrise de tine, problema ta este INTOLERANTA LA MANCARURI bune tongue
Mergi la vara 2-3 luni la tara, mananca sanatos ca satenii de acolo (absolut tot, sa se invete organismul tau), lucreaza impreuna cu ei in gospodarie, iar organismul tau se va obisnui.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceai verde sau negru neindulcit

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Brigaela):

Legat de ceai... daca nu sunt obisnuit cu cafeina ( din nou cacofonielaughing, nu creeaza stare de agitatie?

| Brigaela a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Ceaiul nu contine cofeina, ci teina, care este mult mai blanda. Daca bei maxim doua cani pe zi nu ar trebui sa te agite

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Brigaela):

Am inteles. Am citit, ca trebuie sa am grija sa observ, daca este sau nu cafeinizat. big grin
Multumesc mult pentru raspuns!

Bula
| Bula a răspuns:

Consuma SCORTISOARE, in mod regulat, in diferite alimente, macar 1 lingurita saptamanal!
E cea mai buna metoda de a-ti rezolva problema glicemiei.
In cateva luni ai sanse mari de a scapa definitiv de aceasta problema.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Bula):

Consum destul de des big grin O adorbig grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut aceasta "problemă" cu insulina se numeste diabet, asta ai, diabet, poti avea diabet tip 1 insulinodependent, si tip 2 noninsulino dependent, adica fara insulină sau cu insulina, acum referitor la pofta de dulce, multe persoane cu diabet au aceasta poftă, si ai voie sa maninci dulce dar nu mult, adica daca faci efort scade brusc glicemia si atunci organismul are nevoie de energie pe care o gasesti in pîine, ciocolată etc, există dulciuri pentru diabet, ciocolată de diabet prajituri pentru diabet, cele care nu au zahăr, este adevarat ca sunt mai scumpe decat ciocolatele normale, dar daca numai poti de poftă dai si 10-15 lei pe o ciocolată, nu ai altă solutie. Ce varsta ai? Faci insulină?

| HarukoMariusDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e diabet big grin Doar o sensibilitate, asa mi-a spus doctorul. De fiecare data cand mananc ceva dulce ( mai ales glicemic), imi apare o iritatie ( pe maini si piept care se extinde si devine ingrozitor de iritanta)

| HarukoMariusDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

18 ani.
Intoleranta la lactoza ( cade direct ideea de prajituri/ciocolata).
Majoritatea produselor pentru diabetici au gluten laughing... celiac...
Imi fac de obicei produse din faina de migdale(+ lapte de cocos/ fructe).
Uneori creste mult aceasta pofta de dulce... E si psihic cred, avand in vedere ca peste tot vezi " DULCE".

| HarukoMariusDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pot sa stapanesc pofta...cat de cat
Dar mi-e sa nu dau in diabet tip 2.
2 fructe pe zi sunt de ajuns?
( precizez ca nu consum faina de grau, lactoza, gluten).
Energia nu e tocmai cum era odata ( cand eram mai mic),. bine, e si normal.
Am citit acum : sa dorm mai mult, sa ma relaxez si sa consum nuci/scortisoara/ceaiuri. Acum e o problema si lipsa carbohidratilor. Cartoful, orezul ( care, candva erau favoritele mele), acum sunt interzise.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Numai un medic te poate ajuta sa faci o listă cu alimente permise, si asta numai după ce faci analizele de sange si doctorul vede rezultatele analizelor, asa pe net nu se pot pune diagnostice. Sanatate multă.

| HarukoMariusDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am inteles. Multumesc mult pentru raspunsuri. Voi reface analizele, voi consula si un "naturopath", doctor si toate cele. O seara buna, va doresc!

| HarukoMariusDaniel explică (pentru Bula):

Mancaruri bune : D: D? Numai bune nu sunt laughing
Chiar si la tara... lumea a inceput sa consume si sa foloseasca tot felul de produse. Am fost intr-o mini expeditie si am vazut ca babuta din gazda care facea "papa" folosea delicat laughing Mno... acum sanatos nu cred ca mai gasesti.
Apreciez sfatul big grin Sa vad cine ma primeste acum pe la tara laughing

| Bula a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Dupa simptomele descrise de tine, problema ta este INTOLERANTA LA MANCARURI bune tongue
Mergi la vara 2-3 luni la tara, mananca sanatos ca satenii de acolo (absolut tot, sa se invete organismul tau), lucreaza impreuna cu ei in gospodarie, iar organismul tau se va obisnui.

| peperonies a răspuns:

Indulcitori.

| NAT0 a răspuns:

Pofta de dulce, e un moft. Poţi să-l stăpâneşti. Se numeşte auto control, până la urmă e vorba de tine şi vrei să ai grijă de tine şi de sănătatea ta. happy

| HarukoMariusDaniel explică (pentru NAT0):

O stapanesc... doar ca uneori este destul de greu.
Dupa 4 ani... nu m-am atins nici macar de o " ciocolata".
Dar in situatii de stres, simti nevoie de un mar / banana sad. Cred ca ma apuc de yoga si o las mai moale cu invatatul laughing

| Oyarzabal a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=yidIaqgnIz8 urmareste acest material te rog frumos. Sunt sigur ca te va ajuta.