| nikolettta a întrebat:

1.Pt ce se dau injectiile cu vit C?
2.Cat de tare doare injectia cu vit C facuta intramuscular?
funda la cel mai detaliat raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nu dor tare.Vitamina C (acidul ascorbic, vitamina antiscorbutica)

Vitamina C prezinta o importanta capitala pentru organism. Principalele ei proprietati sunt urmatoarele:
◦intervine in fenomenele de oxidoreducere, fiind cel mai puternic antioxidant;
◦este antiinfectioasa, tonifianta, antitoxica;
◦participa la asimilarea de catre organism a fierului;
◦previne si vindeca scorbutul;
◦mareste rezistenta vaselor sanguine;
◦contribuie la formarea globulelor rosii, a dintilor si oaselor;
◦are rol de reglare a nivelului glicemiei si al colesterolului, de distrugere a toxinelor acumulate in organism;
◦intervine in buna functionare a tesuturilor, precum si a diferitelor organe;
◦participa la transformarile chimice ale proteinelor, lipidelor si glucidelor, la formarea substantelor intercelulare;
◦diminueaza perioadele de convalescenta;
◦este eficienta in reducerea ritmului de opacjfiere a cristalinului (indeosebi la persoanele varstnice);
◦intarzie aparitia cataractei si-i reduce gravitatea cu cca 50%;
◦impiedica depunerea grasimilor la nivelul ficatului asigura functionarea normala a celulei hepatice;
◦intervine in metabolismul carotenilor;
◦protejeaza acidul folie;
◦are actiune antialergica;
◦ca laxativ natural;
◦scade incidenta aparitiei de cheaguri in vasele sanguine;
◦mareste gradul de absorbtie a fierului organic;
◦reduce efectele unui numar mare de alergeni;
◦asigura coeziunea celulelor proteice, marind astfel durata vietii.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa-ti injectia intravenos, asa nu vei simti nimic.

| Ion976 a răspuns (pentru Abh):

Doare mai puțin ca muscular dar din câte știu ca și injectie intravenoase cea cu vitamina c e printre cele mai dureroase din câte am auzit de la alții ca eu unu nu am făcut.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Vitamina C este indicata pentru tratamentul scorbutului si altor forme de hipovitaminoza C: boli grave, stari febrile prelungite, infectii, interventii chirurgicale. Plagi atone, parodontoza, gingivite, stomatite, osteoporoza, fracturi, hemoragii prin fragilitate capilara, anumite forme de anemie (in asociere cu fierul sau cu acidul folic), methemoglobinemie. Mai multe detalii gasesti aici: http://www.i-medic.ro/medicamente/vitamina-c-10-fiole-2-ml-5-ml-fiole.

| Maariiaa a răspuns:

Injecțiile ajută organismul mult mai repede ca pastilele și nu sunt așa de nocive dacă sunt făcute de cine trebuie.
Înjecțiile cu vitamina C sunt făcute pentru poftă de mâncare,întărirea imunității sau anemie,lipsă de vitamine.
Depinde ce problemă ai. O injecție nu îți este făcute degeaba sau pentru răul tău.
Nu doare deloc, simți o pișcătură timp de câteva secunde, nu mai mult de 10 și ai scăpat de injecție. Nimeni nu moare din injecții.
Trebuie să fi curajoasă,este pentru binele tău. Lasă să îți fie făcută injecția fără nici o frică, nu doare deloc, simți doar o pișcătură. Față de alte injecții este o nimica toată.
Spun tot din propria mea mea experiență.

Numai bine.
Succes.

| erika13 a răspuns:

Eu nu pot sa i-au injectii dar consum vit.c pastile efervescente, sunt si ele eficiente.