| victorshao a întrebat:

18 ani
50kg
1.75m

Am o scolioză cervico-toraco-lombară de gradul I, aproape insesizabilă. Medicul mi-a zis că nu mai am ce să fac.

Întrebări:

Scolioza se poate trata, să ajungi din nou la forma inițială? (dacă nu, o să am un regret în plus și un motiv în plus pentru a dispărea)
Există ceva pentru calmarea durerii? (nu o mai suport, este o durere ușoară, dar au trecut 4 ani de dureri în fiecare zi la fiecare secundă). Nu am bazin de înot, kinetoterapeuți nu, sau foarte proști.
Pot să merg la sală, vreau să iau și eu în greutate și masă musculară?!

Mi-e și rușine de mine/cu mine, cu corpul și fața mea. Sunt anxios, depresiv, asocial și nu știu cum să acționez/reacționez la primul contact cu sala. Vor fi oameni acolo, eu sunt un schelet. Nu mă judecați, dar nu este atât de ușor cum pare, mai ales pentru un anxios.

Dorința mea este să ajung la 65 kg în intervalul 6-12 luni. Și încă o întrebare

Cum găsești motivația?

Niște idei și recomandări?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romanul le știe pe toate, toți sunt experți in toate, eu spun sa apelezi întâi mai cu experienta

| felixf a răspuns:

Osteopatie fara operatie si kinetoterapie. Esti ca nou daca te tii de treaba in cateva luni.

| Alinailies a răspuns:

Mergi la centrul Robanescu cu bilet de trimitere pentru recuperare medicala.
Acolo au specialiști, Kineto etc și în urma consultației ti se spune ce poți face.
Pt Scolioza se fac exerciții gen gimnastica medicala și se poate remedia.
Dar asta numai un medic de la recuperare medicala poate decide.

| UnrealGraphicsGamer0110011 a răspuns:

Încearcă sa găsești răspunsurile la instituțiile statului, cel puțin pentru niște direcții spre a te informa și a realiza ce dorești, nu cred ca ai alte optiuni, mult noroc.

| UnrealGraphicsGamer0110011 a răspuns:

Nu te da bătut, fi perseverent, cere ajutor cu orice ai nevoie de unde trebuie, vorba aia cine cauta gaseste, în timp vei vedea rezultatele, acționează cum crezi tu ca e mai bine și analizează informațiile care le primești sa nu fie false, cam atat, în rest numai tu poți sa iti faci curaj și sa elimini orice blocaj necesar dacă nu cum ti-am zis recurge la ajutor de la profesioniști psihologi etc, ia problemele pe rand cu atenție la detalii, treci peste impedimente și vei da de capăt intr-un sfarsit, asta e soluția. Funda?

| AndreiAnonim3 a răspuns:

Mănâncă mult, nu dulciuri și toate căzături de astea, dacă o sa te ingrasi, o sa ai burta, nu o sa pui masa musculara, fa sala și tine surplus caloric, și ia suplimente, gen, proteine, creatina