| NYØ2002 a întrebat:

(18ani)Salutare! Stiu ca sună cam ciudat! Cred ca s-ar putea sa am o boală dar nu stiu sigur ce am:
-Ori probleme cu ochii;
-Ori lipsa de calciu;
-Ori depresie ca ma stresez prea mult din cauza ca:
-ca sunt urat,ghinionist ca nu ma place nicio fată,ca nu am prieteni si mereu ma simt singur, stau numai pe telefon non stop si vorbesc cu multe fete incercand sa imi gasesc jumatatea, postez sau dau comentarii pe Facebook:dau,note,pareri,sanse! Eu mereu postez pe Facebook :,,Sunt asa urat precum zic unii",ce va,,place la mine"etc.
Mi-e frică să nu fi intrat in depresie,ca daca asa mi s-a stricat viitorul meu!
Ce control pot face sa vad daca am vreo boala? Control la ochi oricum imi fac saptamana asta care urmeaza!
Chiar nu inteleg! Eu trebuie sa imi fac control la mai multe chestii? Cred ca am probleme cu capul,nu stiu mai exact ca am mai spus:Ori lipsa de calciu,ori probleme la ochi,ori la cap sau o fi din cauza depresiei!
Mereu simt ca tot orasul are ceva din cauza ca sunt inchis la piele, nu le place fața mea, ca nu imi place să intru in batai si d-astea, ca sunt timid! Eu sunt diferit fata de ceilalti:
-nu fumez
-nu beau alcool si cafea
-sunt alergic la aerul de masina!
Va rog ajutati-ma ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

S-a instalat disperarea ca nu iti vei gasi o iubita. Asta iti macina sufletul.
Nu te mai teme de culoarea pielii. Nu vei intalni doar oameni rasisti. Apreciaza-te. Ca orice om, printre defecte ai si calitati. Bucura-te ca ai maini si picioare.
Sa nu te lasi influentat negativ de oameni. Cei care te ingrijesc iti sunt alaturi cand esti bolnav, cand iti este greu.
Nu-ti recomand sa dai note/sanse pe Facebook, fiindca sunt copilarii din punctul meu de vedere. Probabilitatea de a gasi o fata serioasa acolo e mica.
Te stresezi foarte mult si pari ca ai o tensiune emotionala constanta. Ia niste vitamine daca iti recomanda medicul.
Cateva semne ale depresiei sunt pierderea interesului asupra activitatilor care provocau placere, neingrijirea corporala (ex: nu te speli), apar ganduri suicidare.
Eu ti-as recomanda sa dai la facultate/sa faci o postliceala sau sa lucrezi. Vei avea un job ceea ce ar contribui la cresterea increderii in tine.
Incearca sa ai un echilibru in viata. Va veni si ziua cand vei cunoaste o fata care sa te iubeasca. Incearca sa ai o atitudine pozitiva. Fii calm. Daca te plangi pe Facebook prin postari de genul acesta si ceri validare nu vei da dovada de stabilitate.
Ai frumoasa varsta de 18 ani. Creaza-ti obiective pe termen scurt si incearca sa le indeplinesti.

| NYØ2002 explică:

Eu trebuie sa imi schimb orasul ca sa mi se schimbe viața,toata lumea ma stie de Guță si ma deranjeaza,ma simt incomod! Tot imi spun:Guță baga o manea si chestii d-astea! Toti rad si isi bat joc de mine ca sunt timid si ca nu stiu sa bat!
La mine timiditatea e depinde și de vibe!
De exemplu am fost la Iași la scoala de vară/tabără și era fain acolo,oameni calumea,vibe calumea și fără timiditate,mă bagam in seama cu orice fata sa fac cunostiintă! Toti din tabără mă considerau amuzant!
Am imbratisat o gramada de fete, am si pupat!
Oamenii de la mine din Huși sunt foarte răi, ii urasc mult! Doar ca astea din clasa de pe la sate ma inteleg bine, dar cu astea din oras de la mine sunt niste oameni infecti!
Am mai zis ca daca imi schimb orasul, ma schimb si eu! Depinde si de ce oameni dau! Eu am avut multi prieteni care m-au tradat! De exemplu la un fost prieten i-am zis un secret si la zis la toata lumea si etc.
Oricum eu cred ca bacul nu il iau ca de abia trec clasa! in armata macar sa reusesc!
Acum mi-am facut iubită pe Facebook, sper să mă intalnesc cu ea intr-o buna zi!

| eckblume a răspuns:

Sper sa fii bine! Ai grija cui iti impartasesti secretele. Cei din localitatea ta iti cunosc slabiciunile. Daca ti-ai gasi curajul necesar i-ai pune la punct. Sa lucrezi, sa strangi bani; sa te muti cu chirie si asa vei putea sa pleci din localitatea ta.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Baiatul asta e paralizat gradul 1 https://www.tpu.ro/utilizator/aacciu nu se plange cat te plangi tu, macar daca el se plangea in intelegeam dar tu o duci prea bine ca nu ai nici o problema reala

| sierra1 a răspuns:

"Eu sunt diferit fata de ceilalti" - gresit, ești ca majoritatea

"s-ar putea sa am o boală...ce trebuie sa fac?" medic de familie, trimitere, medi specialist...și gata (asta dacă are ce fi gata)

| NYØ2002 explică (pentru sierra1):

Pai pot sa fac control la ochi, si sa am duc la medic specialist in acelasi timp?

| sierra1 a răspuns (pentru NYØ2002):

Sper că nu suferi și de ...dedublare de personalitate

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește Biblia. Si vei vedea ca toți oamenii sunt la fel indiferent de culoarea pielii. Sufletul este important. Si nu pielea. Cine este împăcat cu Dumnezeu, este împăcat si cu sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresie nu ai nu vrei sa ști cum e.da probleme cu capu' cam ai da nici ceilalți din jurul tau nu s mai ok daca te judecă după culoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi o nota

| Cristina788 a răspuns:

Toți au câte o problemă fie din cauză că nu au prietenă fie din cauza că nu au bani.
Dacă îți găsești o prietenă să vezi ce repede îți revi.
Dacă aveai o soră îți găsea ea o prietenă.
Trebuie să te accepți așa cum ești
sunt oameni cu handicap fara maini fără picioare care nu mai pot rezolva nimic.
În schimb tu poți să îndrepți tot răul. Trebuie doar să ai ambiție timpul le rezolvă pe toate.
Ai ambiție și arată-le ce poți să faci. Prietenii tăi sunt rai
Caută un loc bun de muncă macar in Italia sa vadă ca vei fi mai bogat ca ei si o sa ai o gagică superba
Poate că peste câțiva ani tu îți vei bate joc de ei, nu ei de tine

| NYØ2002 explică (pentru Cristina788):

Nu vreau sa ma duc in alta tara, mai ales in Italia ca se plateste foarte putin

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Tot te plangi ca urasti orasul in care locuiesti dar nu te gandesti ca ai noroc ca te-ai nascut la oras alti s-au nascut in sate uitate de lume unde nu aveau nici wifi nici asfalt si nici un loc unde sa se disreze

| NYØ2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Mie nu imi plac oamenii din oras deloc! Am si o porecla si vreau sa scap de ea