| sopranaCadaverica a întrebat:

40 gr de seminte de floarea soarelui prajite (fara sare) consumate zilnic … ingrasa?! (incluse la micul dejun)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice lucru ingrasa cand este consumat in cantitati mari si fara sport. 40 grame nu-i mult. Zilnic o ora de sport este buna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Semințele de floare soarelui au enorm de multe calorii

| Frank51 a răspuns:

Daca este in plus fata de consumul de stagnare(+-2200kcal) atunci fi sigur ca ingrasa. Daca stii ca, consumi multe calorii pe parcursul zilei, trebuie sa scoti altceva din alimentatie ca sa bagi astea. Este vorba doar de timp indelungat, nu de 2-3 ori pe saptamana. Daca mananci ocazional nu e problema.

| Paula2018 a răspuns:

Nu. Este recomandat sa le consumi, dar nu in exces si nu cu sare. Eu le folosesc in iaurt cu fulgi de ovaz.