| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

A ajuns coronavirus și în zona mea, spuneau niște polițiști din vamă ca poartă măști. Cum ar trebui să te ferești de acest virus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mastile nu cred ca pot opri ceva, am vorbit cu o persoana care este alaturi de multi altii in izolare in Italia (telefonic) si mi-a spus ca nimeni nu le-a zis nimic de nicio masca, ci doar de spalatul des pe maini, si la aceste indicatii ma refer la autoritati.
Asta cu mastile este inca o gaselnita de a vinde, la nivel mondial unii s-au imbogatiti vanzand aceste masti, au vandut in cantitati industriale si au facut sute de milioane de euro din propaganda.
Cine este expus acestei infectii oricum o ia fie ca este sau nu cu masca, pe de alta parte nu cred ca exista vreun caz de coronavirus la tine in zona.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oare cum spanac o fi ajuns la tine avand in vedere ca nu e niciun caz in Romania inca?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

Nu știu. Polițiștii spun asta.

| mihai69 a răspuns:

Porți măști de Haloween, să sperii virusul. A! și nu mai bei bere Corona!

| siriusblack98 a răspuns:

Politistii poarta masti preventiv pentru ca asa le cere conduita.Nu din cauza ca ar fi ajuns coronavirus la noi in tara si a inceput infestarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o ciumă care se răspândește rapid.
Îți dai seama că nu ești prima "înspăimântată". Iei măsurile care se impun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măștile sunt inutile.

| MValentin a răspuns:

Eviti zonele aglomerate, te speli abundent pe maini cu sapun. Cand iesi afara porți mască, si faci orice posibil sa ramai in casa.
https://m.facebook.com/OMSRomania/posts/3524697377601102
Poftim un link folositor

| Swae a răspuns:

Sa porti masca si sa eviti contactul cu alti oameni, nu stiu in ce alt mod ai putea sa te feresti de aceasta boala. laughing
Documenteaza-te in legatura cu simptomele oferite de boala, daca se intampla sa dai semne ca suferi de asa ceva, du-te la doctor imediat.

| JulyDreams a răspuns:

Unde in zona ta? Sa stiu sa nu fie si zona mea.