| Thunder a întrebat:

A avut cineva paralizie in timpul somnului? Am avut pe la inceputul anului vreo 3-4 nopti asa ceva, numai ca erau insotie si de cosmaruri. Aseara s-a repetat din nou starea aia de paralizie, dar de aceasta data nu tin minte sa fi avut vreun cosmar. Incercam sa ma misc, corpul imi era paralizat. Cand reuseam sa ma misc si apoi incercam sa raman treaz, acea stare revenea. Voiam sa ma ridic din pat, dar nu aveam suficienta forta sa fac acest lucru. Dupa cateva incercari am reusit sa ma trezesc, ceasul era 2 jumate, adormisem abia de vreo ora si oleaca. Primele dati m-am cam panicat cand mi s-a intamplat, aseara nu prea eram speriat ci doar eram cam lipsit de vlaga cand am reusit sa ma trezesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi cel mai bine la un consult neurologic şi un computer tomograf pentru a vedea dacă există vreo afecţiune a creierului!
Pa, pa.

| Minnie a răspuns:

Aceasta afectiune este numita paralizia somnului(parasomnie) si nu este fizic daunatoare, desi majoritatea oamenilor marturisesc ca le este foarte frica deoarece nu stiu ce li se intampla si dupa cateva minute, treptat sau brusc, pot sa se miste din nou.In unele cazuri, persoanele simt ca cineva e in camera cu ei, unele persoane simt ca cineva sau ceva le sta pe piept si au o senzatie de sufocare si de pericol mortal iminent.Aceasta din urma a fost denumita Fenomenul Hag.Se intampla de secole, cauzeaza oamenilor frica si paranoia, dar nu provoaca rau fizic.

Paralizia somnului este de fapt o disfunctie a sistemului nervos central.In momentul trezirii, instantaneu, sistemul nervos trimite impulsuri nervoase in tot corpul.In cazul nostru, exista un decalaj intre momentul trezirii si momentul in care comanda este data.

Multa lume a scos tot feluri de "mituri" legate de aceasta afectiune tocmai din lipsa informarii-cum ca ar fi datorita consumarii de droguri sau ar fi fenomene paranormale.No way.

| Dannyjj a răspuns:

Poate sa fie din mai multe cauze, oboseala, mancare, lipsa de hidratare dar eu dau vina pe lipsa de confort, ai vazut si cand dormi si depinde cum iti pui mana sub perna sau sub cap si te trezesti cu mana amortita, acum aceasta paralizie despre care vorbesti eu zic ca apare din cauza disconfortului capului, gatului sau a spatelui, eu recomand sa ai grija cu pernele sa nu fie prea inalte dar nici prea joase ca sa nu mai ai astfel de probleme.

| Parmalat a răspuns:

E corect ce spune Minnie. Cand ti se mai intampla incearca sa te gandesti la un singur deget si sa-l misti intai pe el.

| john_1578 a răspuns:

Si mie mi se intampla uneori. Cineva mi-a zis ca este o neputinta a trupului care ramane adormit si dupa ce trupul s-a trezit.

| AlexSadik a răspuns:

Eu doar cred ca esti muci si nu ai rost in viata din cauza asta ...parerea mea

| zizi000 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla cateodatastraight face Cred ca e din cauza oboselii.

| Dope a răspuns:

Fhuu...Si mie mi se intampla. In ultima vreme nu prea, dar cand eram mica, D`zeule, aveam cam o data la cateva zile. Si abia astazi am aflat ce e.
Eu tot timpul visam ca fug de undeva [ de frica, bineinteles] si fugeam repede, iar dintr-o data vad o prapastie in fata si incercam sa ma opresc din alergat, nu puteam. Cadeam...in prapastie, mi se opreste rasuflarea dintr-o data [din somn, nu eu imi tin rasuflarea] si apoi...ma trezesc.
Ma trezeam ingrozita si tipand.
Dar tot timpul visam cu prapastia.
Acum de cand am crescut mai mare sunt tot mai rare cam o data sau de doua ori PE AN!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat de 4 ori pana acum. Prima oara,cand eram mai mica,am simtit ca pluteam si in acelasi timp nu ma puteam misca(a fost groaznic,imi era atat de frica! ma rugam la Dumnezeu sa nu mor),apoi nu mi s-a mai intamplat mult timp asta,pana intr-o noapte cand m-am trezit din nou imobila,cu un bazait in urechi,fara sa imi pot misca ochii,am ramat fixata cu ochii pe un perete la o icoana,care mi se parea ca se indeparteaza,voiam sa strig pe cineva dar nu imi puteam misca gura.Iar cel mai curand mi s-a intamplat dupa revelion, doua nopti consecutiv(cred ca de la oboseala)cand am avut cosmaruri dupa care ma trezeam brusc si voiam sa tip, chiar am avut impresia ca am tipat dar de fapt nu auzise nimeni, iar apoi suflam extrem de rau si aveam o senzatie de spaima, sufocare.Nu vreau sa mi se mai intample(de fapt cine ar vrea sa aiba cosmaruri?). Chiar azi am citit de paralizia in somn si scria acolo exact ce mi s-a intamplat si mie.

| bettybetty a răspuns:

Si eu am patit asta acum ceva timp. M-am trezit deodata din somn si nu mam putut misca. Inima imi batea foare tare si cand voiam sa tip nu ma auzeam decat in gand, dupa cateva minute a trecut. Nu mai vreau sa trec prin asta niciodata

| Deiu_Andrei_1990 a răspuns:

Shadow entity, Hat Man and Sleep Paralysis (pagina facebook, astazi deschisa) - De ce am realizat acest blog? Deoarece am trait aceste experiente si inteleg suferinta aproapelui meu. Un moment greu de descris, greu de sustinut din parte celorlalti si greu de obisnuit.

Acest blog este dedicat tuturor, un blog de sustinere si de ajutor, conferinta si destainuire sufleteasca! Te astept cu povestea ta aici https://www.facebook.com/shadowpeople1

| floryalexa a răspuns:

Si eu am avut un fel de paralizie in somn doar ca eu ma puteam misca si auzeam voci in capul meu ca si cum as visa dar eram treaza si aveam o data pe luna cel mult dar de cand m.am mutat nu am mai avut...deocamdata...