| annnna1234 a întrebat:

A avut cineva unghie incarnata pe aici? Este o afectiune grava? Nu stiu ce sa inteleg de pe internet, articolele difera unele de altele. Se poate ajunge la ceva grav gen amputarea piciorului dintr-un fleac ca asta? Daca unghia este incarnata si, evident face putin puroi, este obligatoriu sa fie infectie? Lamuriti-ma, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justMike a răspuns:

Păi am avut și eu în vară. Și doar de la putin puroi într-o lună mi-a crescut care cam cât jumătate din unghie și a acoperit jumătate din unghie. A trebuit să merg la un medic chirurg și mi-a făcut anestezie locală (care cam doare) și apoi a durat cam 15 minyte operația, îți taie carnea (care o să îți crească acă nu te duci mai repede la medic) și scoate de acolo puroiul, este o durere insuportabilă, dacă nu ți-a crescut încă carnea foarte mare, du-te la medic cât mai repede. Și nu se poate amputa piciorul din cauza asta. Dar degetul câteodată se poate infecta mult mai rău și trebuie neeapărat să te duci la medic.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

E nevoie sa mergi la un medic specialist chirurg pentru tratament.
http://www.i-medic.ro/......cocriptoza

| Raniia a răspuns:

Daca este puroi evident ca este infectie.In functie de severitatea infectiei va depinde complexitatea procedurii.Pentru asta trebuie vazut! Pana ajungi la medic tine piciorul de cateva ori pe zi in apa calda si spala cu apa si sapun.Ai grija de piciorul tau!

| BiuL a răspuns:

E mai degraba dureroasa si neplacuta decat grava. Nu prea vad cum s-ar putea ajunge la amputare de la o unghi incarnata.
Da, daca e puroi este o infectie, pentru ca puroiul este de fapt celulele albe moarte, celulele acelea sunt "paznici" organismul si lupta cu bacterii, bacterii care provoaca infectia. Daca este puroi trebuie sa mergi la medic sa ti-l dreneze, se taie unghia aia incarnata si esti ok, asa stiu eu.

| SimonaCristina a răspuns:

ESte infectie. Du-te la chirurgie. Procedura nu e dureroasa, iti face anestezie.

| giony54 a răspuns:

Da este un pericol daca nu faci nimic, acel putin puroi cum zici tu este infectie si daca ajunge pe os duce la taierea piciorului, dar la tine nu este cazul, du-te la un pedichiurist si iti scoate unghia incarnata si dezinfecteaza locul cu rivanol cateva zile si ai scapat.