| Myrunaa000 a întrebat:

A facut cineva detartraj cu ultrasunete? Eu am facut si dentistul a folosit un instrument cu care scrijelea, zgaria tartrul, si m-a durut, a fost nevoie de anestezie locala. Am citit undeva ca nu doare, oare a facut detartraj manual? La ultrasunete citisem ca se folosesc niste vibratii sau sunete care sparg tartrul, iar la manual stiam ca se zgarie manual tartrul, deci cum mi-a facut si mie, si eu voiam clar cu ultrasunete.

Vreau sa fiu sigura, de aceea va intreb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poate ai avut depuneri masive pentru ultrasunete și de aceea a intervenit și mecanic.

| X3BET a răspuns:

Si eu am facut detartraj cu ultrasunete. E posibil sa fi facut si manual dar si la cel cu ultrasunete doare, mai ales daca ai avut ca mine ( eu am avut mult tartru si sangerarea nu se oprea in timp ce imi facea detartrajul ). Dar, oricum, sper sa te simti mai bine happy