| Angelindeed a întrebat:

A facut cineva psihoterapie pentru anxietate si poate sa-mi povesteasca cum decurge o ora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Depinde de psihoterapeut. Sedintele nu se desfasoara toate la fel. In principiu, dupa ce a fost identificata problema si, pe cat posibil, cauzele, psihoterapeutul incearca sa lucreze la acestea din urma. Spre exemplu, eu am avut mult timp si inca mai am probleme la facultate, pentru ca, pur si simplu, nu pot vorbi in public. M-a invatat cateva tehnici de relaxare si a incercat sa lucreze cu gandurile mele. Mi-a dat mai multe argumente care m-au ajutat si care m-au facut sa privesc altfel. Problema nu a disparut, insa s-a ameliorat. In orice caz, dupa fiecare sedinta ma simteam mult mai bine, iar efectele, pe termen lung, sunt destul de bune. Iti recomand sa apelezi numaidecat la un psiholog/psihoterapeut daca ai asemenea probleme. E foarte greu sa scapi de ele singur sau sa treaca de la sine.

| Catrice a răspuns:

Depinde de cauza anxietății și de metodele psihoterapeutul, fiecare după experienta lui încearcă ceea ce știe ca funcționează mai bine.

| Raducons a răspuns:

Nu cred ca se poate trata anxietatea prin psihoterapie, cred ca o sa dai banii degeaba, un psihiatru s-ar putea sa faca ceva.