| Girly97 a întrebat:

A fost suspus/a cineva operatiei laser de corectare a dioptriilor? Daca da, cat de dureroasa este? Chiar daca unii spun ca nu doare faptul ca un laser ar fi indreptat inspre ochi si as vedea intreaga operatie nu este prea placuta pentru mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Laserul este un fascicul foarte subtire de LUMINA mono-colora.
Sistemul optic care emite, aduna si dirijeaza acel fascicul de lumina are o precizie foarte mare si se dirijeaza EXACT la locul dorit.
Efectul laserului folosit in medicina /cosmetica este asemanatoare razelor de soare cand faci plaja mai puternica, dar este doar itr-un punct de marimea sutimilor de milimetrii, pentru timp foarte scurt intr-un punct, asa ca nu produce durere.
Este asemanator ca la dentist, cand iti consulta gura, dar fara burghiu sau extractie. big grin

Operatiile cu laser se fac totusi cu usoara anestezie locala (cu picaturi), deci nu simti laserul deloc.
Singurul efect ulterior este o usoara mancarime, din cauza ca ochiul se usuca pe suprafata, iar pentru asta primesti niste picaturi pentru cateva zile.

Totodata, ochiul se acopera cu un pansament pentru o zi.
Cateva zile trebuie sa porti ochelari de soare "negrii", inchise, daca umblii in locuri foarte iluminate (la soare, mediu foarte iluminat si lucios etc.).