| queneen a întrebat:

A inceput sa ma ia o durere la ceafa. Am fost acum ceva timp la doctor de familie si a spus ca mușchiul este încordat si de aceea si mi-a recomandat sa ma dau cu un gel. M-am dat astăzi si m-a mai lasat cat de cat durerea dar uneori ma mai ia si nici cu gel nu trece. Ce ar trebui sa fac ca durerea sa treaca mai repede ca simt uneori ca innebunesc de la durere si ma apuca nervii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i ti faci masaj cu cremă altă solutie nu există.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce varsta ai?

| queneen explică (pentru CristiDinBucuresti):

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru queneen):

Mama ta sa i ti faca masaj.

| queneen explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok multumesc frumos

| Freya1 a răspuns:

Poti sa ai probleme la coloana, dar poti si sa ai alte afecțiuni la nivelul capului ce sa iti creeze probleme, cum poti de altfel sa ai si probleme cu tensiune.
Dacă poți să iti iei tensiunea ia-ti-o.Iar daca ai posibilitatea sa faci o radiografie la coloana si un tomograf la cap nu astepta.

| queneen explică (pentru Freya1):

Faza este ca am probleme cu coloana si tensiunea mereu imi iese buna

| Freya1 a răspuns (pentru queneen):

Si eu am avut problemele astea.Nu ai si ameteli uneori?
Mie ultima oara mi-a dat ibuprofen (capsulă jumate albe jumate verzi) si calciu si ma mai lăsat.Dar oricum, problemele cu coloana nu sunt de ignorat, ar trebui facuta o radiografie macar daca nu chiar RMN.

| queneen explică (pentru Freya1):

Ameteli nu am. doar o durere nasoala la ceafa pe partea dreapta

| Donsavas a răspuns:

Păi continua sa te dai cu gelul pana nu se mai incordeaza mușchiul altfel vei avea continuu dureri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Gimnastica la gat: 10 aplecari spre dreapta, 10 spre stanga, 10 inainte, 10 inapoi. Apoi repetate de cel putin 5 ori. Benefica ar fi fizioterapie, dar nu stiu daca in aceste momente mai functioneaza.

| queneen explică (pentru CodrutElian1990):

M-a lasat de tot durerea. ma mai ia uneori dar ma si lasa dupa cateva ore dar multumesc mult