| Petruts a întrebat:

A luat careva Linex capsule Forte? Medicul mi a zis sa l iau dupa ce termin tratamentul cu antibiotic(adica dupa vreo 7 zile), farmacista mi a zis sa iau cate o capsula inainte sa iau fiecare antibiotic.Si mai amuzant e faptul ca pe prospect la administrarea linex spune asa"luati linex asa cum v a zis medicul sau farmacistul".So, voi cum ati luat linex?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Iei o capsula pe zi la 3 ore de la administrarea antibioticului, zilnic, pe tot parcursul tratamentului cu antibiotic plus 2-3 zile dupa.

| doctoressa a răspuns:

Administrarea lui se face pe durata tratamentului antibiotic. http://www.i-medic.ro/articole/iaurtul-un-aliat-natural-tratarea-candidozei

| thalyslly a răspuns:

Probioticele se iau in timp ce se administraza antibioticul pentru ca antibioticele perturba flora intestinala iar probioticul linex regleaza flora intestinala.eu le-am luat in timp cu antibioticul.
dupa este prea tarziu, unii fac diaree, voma de la antibiotic sau candidoza si este nevoie de ceva care sa regleze flora in timpul administrari de antibiotic

| pietrean a răspuns:

LINEXUL se ia impreuna cu antibioticul,tocmai pentru a proteja mucoasa gastrica, reface microflora intestinala, dar creste si imunitatea organismului(probabil, din aceasta cauza ti-a spus medicul sa iei dupa tratamentul cu antibiotic).Dar Linexul, trebuie luat impreuna cu antibioticele.

| Rosalyn a răspuns:

Buna!
Ia Linexul asa cum ti-a spus medicul. Daca nu ai probleme cu stomacul si mananci bine inainte de a lua antibioticul nu o sa intampini probleme. Linexul are rolul de a reface flora intestinale dupa un tratament cu antibiotice.
Multa sanatate! happy